Spis treści:
Nawożenie papryki – podstawowe zasady
Papryka, znana też jako pieprzowiec, to rodzaj rośliny z rodziny psiankowatych, pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej. Papryka słynie ze swojego ostrego smaku, choć różne jej rodzaje smakują nieco inaczej – na przykład zielona papryka jest bardziej gorzka, a żółta łagodniejsza.
Uprawa papryki jest dość wymagająca, jednak zdecydowanie warto. Roślina preferuje żyzną, przepuszczalną i próchniczą glebę. Najlepiej podlewać uprawy co kilka dni, zwiększając ilość wody w czasie kwitnienia i owocowania, a także w okresie upałów. Podlewanie papryki to istotny zabieg pielęgnacyjny. Ziemia, w jakiej rosną rośliny, powinna być wilgotna, ale nie mokra. Papryka poradzi sobie z jej lekkim przesuszeniem, jednak wówczas należy się przygotować na mniejszy plon. Nadmiar wody może doprowadzić do zgnicia owoców. Na pogorszenie stanu upraw może też wpłynąć zbyt mała ilość światła, zbyt niska temperatura i brak podpór. Kluczowe dla zdrowego rozwoju roślin jest też nawożenie.
Paprykę należy nawozić raz w tygodniu, przy czym warto zacząć, gdy rozsada ma 4-6 tygodni, licząc od wzejścia nasion. Po umieszczeniu sadzonek w miejscu docelowym powinniśmy odczekać 2 tygodnie, aż się przyjmą, a następnie kontynuować cotygodniowe nawożenie. Uprawy warto odżywiać specjalistycznymi nawozami do warzyw. Oprócz preparatów wieloskładnikowych sprawdzą się również nawozy ekologiczne, naturalne.
Czytaj również: Jak podwoić plony papryki? Uprawa i pielęgnacja papryki słodkiej
Naturalny nawóz do papryki – przepis i zastosowanie
Nawożenie papryki to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacyjnych. Stosowanie odpowiedniego nawozu sprawi, że roślina będzie lepiej odżywiona, a plony większe. Można wybierać zarówno nawozy specjalistyczne, jak i naturalne, na przykład przygotowane na bazie fusów z kawy czy skórek banana. Dokarmianie papryki w ten sposób sprawi, że roślina będzie lepiej się rozwijać. Naturalny nawóz do papryki można też przygotować z innych produktów.
Co będzie potrzebne do wykonania odżywki?
- 3 ząbki czosnku,
- 3 liście laurowe,
- 200 ml wody.
Jak przygotować naturalny nawóz do papryki?
- Czosnek i liście laurowe należy zblendować lub drobno posiekać.
- Do zmiksowanego czosnku i liści laurowych dodajemy 200 ml wody i znów miksujemy.
- Następnie mieszankę rozcieńczamy 5 litrami wody.
Uprawy papryki można podlać tak powstałą mieszanką lub spryskać nią rośliny. Odżywką można nawozić nie tylko paprykę, ale też pomidory, ogórki, bakłażany czy fasolkę szparagową. Zwiększy ich odporność na choroby grzybowe i ataki szkodników, ale też poprawi ich wytrzymałość. Staną się odporniejsze na niekorzystne warunki atmosferyczne i ewentualne błędy pielęgnacyjne.
Przeczytaj też: Jakie rośliny posadzić obok papryki? Gwarancja dużych zbiorów i ochrona przed mączniakiem prawdziwym