Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te rośliny kwitnące musisz przyciąć w lipcu. To najważniejszy dla nich moment

Lipiec to najlepszy moment na przycinanie wielu roślin kwitnących. Właśnie teraz możesz wpłynąć na ich zdrowie, kształt oraz kwitnienie w kolejnych sezonach. Sprawdź, które gatunki warto teraz skrócić i dlaczego letnie cięcie jest tak ważne dla ich kondycji.

Te rośliny kwitnące musisz przyciąć w lipcu. To najważniejszy dla nich moment
Prusznik jest jednym z wielu krzewów kwitnących, które warto przyciąć w lipcu. Fot. Serenethos/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego letnie cięcie roślin jest ważne?

Letnie cięcie roślin odgrywa główną rolę w prawidłowej pielęgnacji ogrodu. Przycinanie w tym okresie pozwala ograniczyć nadmierny rozrost bylin, krzewów czy drzew, utrzymując je w założonym kształcie oraz zapobiegając zagęszczeniu i zbyt intensywnemu rozrastaniu się na rabatach i żywopłotach. Dzięki temu łatwiej zachować estetykę nasadzeń, a także zapewnić poszczególnym gatunkom optymalne warunki świetlne i przestrzenne.

Wspomniany zabieg to także skuteczny sposób na poprawę kondycji roślin i podniesienie ich walorów ozdobnych lub użytkowych. Usunięcie części tegorocznych, niezdrewniałych pędów oraz chorych i uszkodzonych gałęzi pobudza rośliny do wypuszczania nowych, zdrowych pędów oraz liści, co przekłada się na gęstszy, atrakcyjniejszy pokrój i możliwość wytworzenia większej liczby pąków kwiatowych w kolejnym sezonie. W przypadku roślin owocowych poprawia to również jakość i obfitość plonów, ułatwia dostęp światła do owoców i przyspiesza ich dojrzewanie.

Letnie przycinanie ma także znaczenie profilaktyczne. Regularne usuwanie martwych, chorych lub zaatakowanych przez szkodniki fragmentów roślin ogranicza rozprzestrzenianie się patogenów i poprawia przepływ powietrza między gałęziami, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Łącznie te działania sprawiają, że ogród pozostaje nie tylko bardziej zadbany i estetyczny, lecz także odporny na czynniki stresowe w kolejnych sezonach.

Przeczytaj również: Te byliny dobrze rosną i kwitną nawet, gdy je zaniedbujesz. Nie potrzebują nawożenia i pielęgnacji

Jakie rośliny kwitnące trzeba przyciąć w lipcu?

W lipcu cięcie wykonuje się przede wszystkim u roślin, które już zakończyły kwitnienie i rozrastają się zbyt silnie lub wymagają odmłodzenia. Gatunki, które dobrze jest przyciąć w lipcu to:

  • Liliak Syringa

Lilaki, (w tym liliak pospolity – potocznie, choć błędnie nazywany "bzem") to krzewy kwitnące wiosną, które powinny być podcinane na początku lipca – to ostatni moment na cięcie w sezonie. Usuwa się wówczas przekwitnięte kwiatostany, by roślina nie traciła energii na zawiązywanie nasion. W razie potrzeby można także usunąć najstarsze pędy, by odmłodzić krzew i poprawić jego kształt. Należy pamiętać, by nie opóźniać cięcia, bo lilaki kwitną na pędach zeszłorocznych i zbyt późne cięcie może ograniczyć kwitnienie w kolejnym sezonie.

  • Prusznik Ceanothus

Prusznik, znany także jako bez kalifornijski, to zimozielony krzew o pięknych, niebieskich kwiatach. W lipcu skraca się wyłącznie tegoroczne, zielone przyrosty o kilka centymetrów, aby zachować zwarty pokrój i pobudzić roślinę do zagęszczania. Przycinanie starszych, zdrewniałych pędów może spowodować ich zamieranie.

Przeczytaj również: Gęsty i pełny kwiatów. Jak zrobić żywopłot z lilaka pospolitego?

  • Wiciokrzewy Lonicera

Wiciokrzewy przycina się po przekwitnięciu, czyli w czerwcu i lipcu. Usuwa się cienkie i wiotkie pędy, przycinając je nad drugim lub trzecim liściem od głównego pędu. Warto także wyciąć przy okazji martwe lub słabo ulistnione gałązki. Jeżeli nasada rośliny staje się zdrewniała i pusta, można wyciąć najstarsze pędy przy ziemi, by pobudzić wzrost nowych.

  • Jaśminowiec Philadelphus

Jaśminowce najlepiej przycinać tuż po przekwitnięciu, czyli w lipcu. Celem zabiegu jest zachowanie zwartego pokroju oraz pobudzenie do wytwarzania młodych, silnych pędów, które zakwitną w kolejnym roku. Usuwa się przede wszystkim przekwitłe kwiatostany i w razie potrzeby nadmiar starszych gałęzi, aby poprawić przewiewność krzewu.

Lipiec to idealny czas na przycięcie przekwitłych kwiatostanów jaśminowca. Fot. ph2212/CanvaPro

  • Kalina koralowa Viburnum opulus

Kalinę o kulistych, białych kwiatostanach przycina się po skończonym kwitnieniu, w czerwcu-lipcu. Najlepiej usuwać przekwitnięte kwiatostany i ewentualnie skrócić za długie lub krzyżujące się pędy. Pełne odmładzające cięcie trzeba zostawić na wiosnę lub zimę – latem wykonuje się tylko lekką korektę dla utrzymania ładnego pokroju.

  • Wiśnie ozdobne i owocowe Prunus spp.

Drzewa wiśni najlepiej przycinać latem – w lipcu – ponieważ cięcie zimą lub jesienią grozi infekcją bakteryjną. Usuwa się przede wszystkim połamane, chore oraz krzyżujące się gałęzie, aby poprawić wentylację korony i zapobiec chorobom. W przypadku młodych drzewek letnie cięcie służy też kształtowaniu korony.

  • Deucja Deutzia

Deucja to krzew, który kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego lipiec to właściwy czas na lekkie cięcie po przekwitnięciu. Zaleca się przycięcie takich pędów o ok. jedną trzecią długości – pobudzi to roślinę do wytwarzania nowych przyrostów i obfitszego kwitnienia w kolejnym sezonie.

Uwaga! Zabieg wykonany zbyt późno, zwłaszcza po połowie lub końcu sierpnia, może osłabić zimotrwałość oraz utrudnić gojenie się ran przed nadejściem mrozów. Letnie cięcie najlepiej przeprowadzać w chłodniejsze, pochmurne i bezdeszczowe dni lub wczesnym rankiem, aby zminimalizować stres roślin.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Prawidłowa pielęgnacja juki karolińskiej latem. Prosty nawóz podwaja kwitnienie

8 roślin ogrodowych, które uwielbiają fusy z kawy. To dla nich najlepszy nawóz

Nie ma wymagań, nie boi się mrozów. "Żółta lawenda" cudnie kwitnie, ma wiele odmian i szybko się rozrasta

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.