Spis treści:
- Sezon na grzyby 2023 – gdzie szukać? Niektóre gatunki rosną w specyficznych miejscach
- Grzyby jadalne i trujące – porównanie. Uważaj na te gatunki
- Idziesz na grzyby, pamiętaj też o tym
Sezon na grzyby 2023 – gdzie szukać? Niektóre gatunki rosną w specyficznych miejscach
Wybierając się na grzyby podczas tegorocznego sezonu na te dary lasu, warto wiedzieć, gdzie szukać poszczególnych gatunków. Niektóre grzyby rosną w sąsiedztwie określonych drzew. W większości przypadków wynika to ze zjawiska mikoryzy, czyli symbiozy systemów korzeniowych roślin z grzybami. Obydwie strony czerpią z tego tytułu korzyści – grzyby pobierają niezbędne substancje odżywcze, a drzewa mają lepsze warunki do pobierania soli mineralnych i wody.
Pod którymi drzewami najlepiej szukać grzybów? W okolicy dębów, grabów i sosen najczęściej rosną borowiki i koźlarze. Przy bukach mogą rozwijać się kanie, z kolei rydze znaleźć można nieopodal sosen i świerków. Ukochane przez Polaków kurki najczęściej również można spotkać w towarzystwie świerków – grzyby te rosną zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych.
Lecz nie tylko miejsce jest istotne podczas poszukiwań grzybów. Liczy się również to, kiedy konkretnie decydujemy się na grzybobranie. Najlepiej jest wybrać się do lasu rano – idealnie, jeśli będzie to dzień poprzedzony ciepłym deszczem. Ciepła aura i wilgoć sprzyjają wzrostowi grzybów – właśnie dlatego w takie dni są największe szanse, by uzbierać ich pełen kosz.
Przeczytaj również: Mapa grzybów 2023 – gdzie rosną borowiki, podgrzybki, a gdzie kurki? Gdzie najlepiej wybrać się na grzyby w poszczególnych województwach?
Grzyby jadalne i trujące – porównanie. Uważaj na te gatunki
Udając się na grzybobranie, warto pamiętać o kilku trujących gatunkach, które mogą wydawać się łudząco podobne do jadalnych grzybów. Aby uniknąć pomyłki, warto znać kilka elementów, dzięki którym można je od siebie odróżnić. Które grzyby jadalne i trujące są do siebie podobne?
Poszukując grzybów, warto znać różnice pomiędzy borowikiem szlachetnym (prawdziwkiem) a borowikiem szatańskim. Szatan (tak jest często określany borowik szatański) to grzyb trujący, którego zjedzenie grozi silnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a nawet zgonem. Najczęściej różni się od prawdziwka trzonem – w przypadku borowika szatańskiego jest on żółty w górnej części i purpurowy w dolnej. Dodatkowo bardzo często starsze szatany wydzielają wokół siebie nieprzyjemną woń przypominającą zgniłą cebulę.
Warto znać różnice pomiędzy borowikiem szlachetnym (jadalnym) a borowikiem szatańskim (trującym). Fot.123RF/commons.wikimedia.org
Na jakie jeszcze grzyby trzeba uważać? Nietrudno o pomyłkę również w przypadku podgrzybków i goryczaka żółciowego. Wygląd goryczaka sprawia, że można go także pomylić z borowikiem. Jak sama nazwa wskazuje, goryczak charakteryzuje się bardzo gorzkim smakiem. Z tego względu nie jest jadalny. Jak odróżnić go od borowika i podgrzybka? Dojrzałe owocniki goryczaka żółciowego mają różowe rurki oraz ciemną siateczkę na trzonie.
Mało wytrawni grzybiarze mylą podgrzybka z goryczakiem żółciowym. Fot.123RF/commons.wikimedia.org
Bardzo silnie trującym grzybem jest muchomor sromotnikowy, znany również pod nazwą zielonawy. Jego spożycie bardzo często kończy się zgonem. Jest bardzo podobny do kani, przez co istnieje ryzyko pomyłki. Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani? Po pierwsze, ten trujący gatunek grzyba charakteryzuje się trzonem umieszczonym w pochwie oraz nieruchomym pierścieniem. Z kolei kania ma brązowe łuski na kapeluszu, a jej bulwiasty trzon nie jest osadzony w pochwie – dodatkowo w jego górnej części znajduje się ruchomy pierścień. Kapelusz kani ma także kędzierzawy brzeg.
Warto wiedzieć, jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani. Fot.123RF/commons.wikimedia.org
Dobrze jest również znać różnice pomiędzy pieprznikiem jadalnym (kurką) a lisówką pomarańczową. Lisówka nie należy do grzybów jadalnych, jej spożycie może wywołać bardzo nieprzyjemne reakcje ze strony układu pokarmowego. Czym się różni od kurki? W przypadku wątpliwości trzeba zwrócić uwagę na kolorystykę. Kolor trzonu lisówki (notabene, znacznie cieńszego od trzonu kurki) jest ciemniejszy, niż jej kapelusza. Owy kapelusz ma również jaśniejszą barwę niż kapelusz kurki. W przypadku pieprznika zarówno trzon, jak i kapelusz mają bardzo zbliżony odcień – żółty lub żółto-pomarańczowy. Dodatkowo blaszki lisówki są gęstsze i cieńsze niż w przypadku kurki.
Należy znać różnice pomiędzy pieprznikiem jadalnym (kurką) a lisówką pomarańczową. Fot.123RF.com
Warto pamiętać, że niedojrzałe grzyby mogą nie mieć jeszcze wykształconych pewnych cech, które umożliwiałyby ich rozpoznanie. Wobec tego, by nie dopuścić do pomyłki, najlepiej zrezygnować z ich zbierania.
Idziesz na grzyby, pamiętaj też o tym
Wybierając się na grzyby, warto się odpowiednio przygotować. Ważny jest nie tylko kosz oraz nożyk, ale również inne przydatne elementy wyposażenia. O czym pamiętać idąc na grzyby?
Przede wszystkim, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, która będzie stanowiła ochronę nie tylko przed deszczem i wiatrem (w przypadku załamania pogody), ale również komarami i kleszczami. Na dłuższą wyprawę warto również wziąć ze sobą prowiant w postaci kanapek i, przede wszystkim, wody.
Przed wyprawą na grzybobranie zalecane jest również zapoznanie się z popularnymi gatunkami występującymi w Polsce. Do tego celu idealny okaże się atlas grzybów lub informacje dostępne w internecie. Znajomość określonym rodzajów grzybów może pomóc zminimalizować ryzyko zebrania trujących okazów. To niezmiernie istotne, ponieważ niektóre gatunki grzybów niejadalnych zawierają toksyny, których spożycie może skończyć się śmiercią. Z tego względu zaleca się, by nie zbierać grzybów, co do których nie ma się 100 proc. pewności, że są bezpieczne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Grzyb jak ogromna czaszka, nie niszcz, jeśli spotkasz. Zrobisz z niej wyborne kotlety