Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa fasoli z orzełkiem. Sadzenie, rozstaw, nawożenie i najlepsze sąsiedztwo

Wśród wielu odmian fasoli na uwagę zasługuje wyjątkowa dla Polaków fasola z orzełkiem. Jej historia i symbolika pozwoliła przetrwać tej odmianie, pomimo że uprawa była zakazana, a dziś nie jest tak mocno rozpowszechniona wśród ogrodników. Sprawdź, dlatego warto hodować fasolę z orzełkiem.

Uprawa fasoli z orzełkiem. Sadzenie, rozstaw, nawożenie i najlepsze sąsiedztwo
Fasola z orzełkiem jest odmianą fasoli karłowej. Jest smaczna i łatwa w uprawie. Fot. oonsulak/ 123RF.com Fot.

Spis treści:

Fasola patriotyczna - fasola z historią 

Polska fasola z orzełkiem inaczej nazywana także fasolą patriotyczna, wcale taka polska nie jest. Do naszego kraju przybyła prawdopodobnie ze Wschodu. Fasola jest warzywem ciepłolubnym i w naszych szerokościach geograficznych nie występuje naturalnie, dlatego do Europy musiała przybyć dużo wcześnie z dużo dalszej odległości. 

Fasola z orzełkiem jest odmianą fasoli karłowej. To oznacza, że nie pnie się do góry, jak inne dobrze znane ogrodnikom np. Piękny Jaś. Tym samym nie potrzebuje tyczek ani podwiązywania. Jest odmianą niezwykle plenną i łatwą w uprawie o małych wymaganiach.  

Dlaczego fasola z orzełkiem? Nazwa ta pochodzi od charakterystycznego ubarwienia. Na białej skórce nasion w okolicy oczka można zauważyć czerwone plamki. Ich kształt przywodzi na myśl orzełka w koronie. To właśnie on stał się ważnym symbolem dla Polaków. Od 2010 roku fasola z orzełkiem została wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Przeczytaj również: Uprawa fasolki szparagowej. Nie siej obok fasolki tych warzyw, bo będzie kiepsko rosła

W czasach zaborów fasola z orzełkiem była dla Polaków symbolem polskości i niepodległości. Wszystko to spowodowało, że jej uprawa w zaborze rosyjskim była zakazana i karana. To jednak nie przeszkodziło Polakom hodowania jej między ziemniakami i przekazywania sobie jej ziaren po kryjomu, aby umacniać ducha patriotyzmu. Przyjęło się również, że przynajmniej jedno danie wigilijne powinno być wykonane z fasoli z orzełkiem. Dzięki tej symbolice odmiana tej fasoli przetrwała do dziś, choć nadal swoją popularnością nie dorównuje Pięknemu Jasiowi.  

Fasola z orzełkiem została wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Fot.unkas/123RF.com

Wątki patriotyczne nie są jedynym argumentem, który przemawia do ogrodników za jej uprawą. Odmiana ta cechuje się bardzo małymi wymaganiami, a jej strąki dostarczają wysokowartościowego białka i wielu cennych witamin oraz składników mineralnych. Fasola z orzełkiem należy także do warzyw strączkowych, dzięki czemu jej korzenie doskonale wiążą azot w glebie. Z tego powodu często uprawia się ją jako przedplon.  

Uprawa fasoli patriotycznej  

Fasola jest warzywem ciepłolubnym, dlatego w Polsce często sadzi się ją z rozsady. Wysiew nasion na sadzonki można już przeprowadzić w kwietniu. Do gruntu najlepiej siać ją dopiero w połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. 

Uprawa fasoli z orzełkiem jest bardzo prosta. To roślina o małych wymaganiach wodnych i pokarmowych. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w glebie żyznej i przepuszczalnej, ale spokojnie poradzi sobie nawet na piaszczystej.   

Przed wysianiem fasoli można jej nasiona zaprawić w specjalnych zaprawach chroniących je od chorób grzybowych. Zaprawy te są dostępne w sklepach ogrodniczych. Można obtoczyć nimi nasiona i włożyć do ziemi lub wsypać do wykopanych wcześniej dołków.

Przeczytaj również: Kiedy i jak sadzić fasolkę szparagową? W takim sąsiedztwie podwoisz zbiory

Fasolę z orzełkiem można siać na dwa sposoby. Pojedynczo - wówczas pomiędzy nasionami zachowaj odległość 10 cm a pomiędzy rzędami 40 cm. Możesz siać ją także gniazdowo. Wówczas do jednego dołka włóż 2-3 nasiona i zachowaj odległość pomiędzy nimi równą 30 cm w rzędzie i 40 cm pomiędzy rzędami.  

W czasie hodowli warto roślinę nawieźć dwa razy nawozem płynnym np. biohumusem. Warto także regularnie podlewać fasolę i starać się, aby ziemia była wilgotna, ale niezbyt mokra.

Fasolę z orzełkiem można siać na dwa sposoby - pojedynczo i gniazdowo. Fot. billionnet/123RF.com

Fasola z orzełkiem jest raczej odporna na szkodniki i choroby. Mogą ją jednak zaatakować popularne mszyce, przędziorki czy ślimaki. Wśród chorób fasoli najczęściej spotykana jest szara pleśń.  

Kiedy są zbiory fasoli z orzełkiem? Te przypadają zazwyczaj na wrzesień. Idealny czas na zbiory możesz łatwo rozpoznać po kondycji liści i strąków. Liście stają się żółte i zasychają. Strąki z kolei są twarde i łatwo pękają w dłoni. Po zbiorach warto fasolę ściąć tuż nad ziemią, ale nie wykopywać korzeni, które będą dalej wzbogacać glebę w azot.  

Co sadzić obok fasoli patriotycznej? 

W przypadku uprawy fasoli z orzełkiem ważne jest jej sąsiedztwo. Na grządkach obok niej można posadzić buraki ćwikłowe, dynię, kukurydzę, ogórki, seler, szpinak czy ziemniaki. Kiepskim towarzystwem z kolei są cebula, czosnek, koper włoski i por.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Sadzenie pomidorów na leżąco. Korzenie będą rozbudowane, a roślina silniejsza

Największe błędy w uprawie borówki amerykańskiej. Nie dziw się, że owoców jest mało lub są kwaśne

Najlepszy sposób na siew buraka ćwikłowego. Przerywanie i nawożenie buraka

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.