Spis treści:
Skąd się bierze mech na kostce brukowej?
Mech rosnący na kostce brukowej to nie tylko problem estetyczny, ale również potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa, ponieważ sprawia, że powierzchnia staje się śliska. Oprócz tego wyrządza poważne szkody na nawierzchni, gdyż przyczynia się do szybszego niszczenia materiału, co może skutkować koniecznością jego wymiany (nawet co kilka lat). Mech osłabia strukturę kostki, w wyniku czego staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz erozję. Rozrastając się, może prowadzić do powstawania nierówności, co zwiększa ryzyko upadków.
Skąd się bierze mech na kostce brukowej? Jego rozwojowi sprzyjają zacienione i wilgotne miejsca, które są jego naturalnym środowiskiem. Może do tego dojść w wyniku niewłaściwego przygotowania nawierzchni i podbudowy kostki brukowej. Na skutek tego powstają zastoiny wody, które stwarzają idealne warunki do rozwoju mchu. Wykwity mogą pojawić się również po remoncie w wyniku zachodzących przemian wodorotlenowych. Mech może porastać nie tylko kostkę brukową, lecz także taras, co negatywnie wpływa na jego estetykę. Niestety ma on tendencję do szybkiego odrastania, dlatego walka z nim może wydawać się trudna. Są jednak sposoby, które pomogą szybko i skutecznie rozprawić się z problemem.
Mech rośnie zwykle w miejscach wilgotnych i zacienionych. Fot.lenatru/123RF.com
Jak usunąć mech z kostki brukowej i tarasu?
Aby kostka brukowa zachowała swój estetyczny wygląd i trwałość przez długi czas, kluczowe jest regularne czyszczenie. Idealnym rozwiązaniem jest użycie myjki ciśnieniowej – strumień wody pod wysokim ciśnieniem skutecznie usuwa brud, mech i inne zabrudzenia z zagłębień oraz szczelin między kostkami. Można też użyć szczotki z twardym włosiem, która pomaga pozbyć się mchu, galonów i innych osadów. Oprócz metod mechanicznych można również zastosować środki chemiczne – sklepy ogrodnicze oferują różne preparaty do zwalczania wykwitów. Niestety są one bardzo żrące i szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska. Ponadto mogą one być zbyt agresywne dla struktury kostki brukowej, powodując jej uszkodzenia czy powstawanie pęknięć. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będą metody domowe.
Mech na kostce brukowej i tarasie można posypać specjalną mieszanką na bazie piasku z dodatkiem siarczanu amonu i siarczanu żelaza (w proporcji 20:3:1). Dzięki temu niepożądane rośliny przebarwią się na czarno, a my będziemy mogli łatwo je usunąć. Z pomocą może też przyjść ocet, który powinien znaleźć się w kuchni każdej sprytnej gospodyni. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 i takim roztworem spryskać mech. W tym celu dobrze sprawdzi się też soda oczyszczona – posypujemy proszkiem powierzchnię zarośniętą mchem, a po kilku dniach niechciany gość powinien zaschnąć.
Aby usunąć mech z kostki brukowej i tarasu, sięgnij po proszek do prania – wystarczy posypać nim zamszoną powierzchnią. Po 24 godzinach mech powinien wyschnąć, dzięki czemu będzie można go usunąć. Pomocny może okazać się również płyn do mycia naczyń. Mieszamy go z niewielką ilością wody i spryskujemy mech – po kilku dniach powinien zniknąć.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak układać kostkę brukową? Unikaj tych błędów, a wytrzyma wiele lat
Jesień to najlepszy czas na zwalczanie szkodników glebowych. Przygotuj gnojówkę na pędraki
Kiedy najlepiej wapnować trawnik? Zrób to dobrze, pozbędziesz się nie tylko mchu