Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co siejemy i sadzimy w marcu? Warzywa i kwiaty

Marzec to miesiąc, w którym roślinność powoli budzi się do życia, a ogrodnicy przystępują do pierwszych poważniejszych prac po zimie. To dobra pora, by zabrać się za sadzenie roślin balkonowych i tarasowych oraz niektórych bylin. Jest to także ostatni moment dla spóźnialskich, aby rozpocząć produkcję rozsady warzyw. Sprawdzamy, co można siać w marcu i dlaczego warto to robić właśnie teraz.

Co siejemy i sadzimy w marcu? Warzywa i kwiaty
Jakie kwiaty siejemy w marcu? To czas przygotowań roślin kwitnących latem, a także długo kiełkujących warzyw. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jakie kwiaty siejemy w marcu?

Jeszcze trochę brakuje do astronomicznej wiosny, jednak pogoda często zachęca nas do rozpoczęcia wiosennych prac ogrodowych oraz przygotowania pierwszych wysiewów. Dłuższe dni, więcej słońca, cieplejsze promienie docierające w coraz dalsze zakątki działki sprawiają, że rośliny również zaczynają łagodnie wybudzać się z zimowego spoczynku. Warto jednak pamiętać, że marzec bywa piękny, ale i kapryśny, a jego gwałtowne zmiany pogody tworzą warunki wciąż jeszcze dość trudne do wysiewu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie zacząć przygotowywać rozsady lub wysiew do specjalnych foliowych tuneli. To także moment, gdy w gruncie mogą znaleźć się wszystkie te gatunki warzyw i kwiatów, które doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami. A takich odpornych roślin jest naprawdę sporo.

Jakie kwiaty siejemy w marcuZ początkiem marca można przystąpić do uprawy roślin jednorocznych z rozsady, np. astrów, szałwii, cynii, heliotropów i lewkonii. Nasiona wysiewamy do drewnianych lub plastikowych pojemników, wypełnionych mieszaniną torfu i piasku. Podłoże odrobinę zwilżamy i przenosimy skrzynki w dobrze nasłonecznione miejsce – to może być parapet, zabudowana oranżeria czy ciepła szklarnia. Aby zapewnić im większą wilgotność, można dodatkowo okryć wysiew folią, którą zdejmiemy, kiedy rośliny zaczynają kiełkować. Sadzonki pikujemy do donic dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze liście. Warto wówczas przyciąć też korzenie siewek – to pobudzi je do dalszego wzrostu i sprawi, że rośliny lepiej się ukorzenią.

Początek wiosny to idealny moment na przygotowanie lub kontynuowanie rozsad takich kwiatów ogrodowych, jak:

  • astry i aksamitki,
  • niecierpki,
  • cynie,
  • gazanie,
  • szałwia błyszcząca,
  • lwie paszcze.

Od połowy miesiąca w bezpiecznych, stabilnych warunkach, które zapewniają np. tunele foliowe, możemy wysiać inne gatunki:

  • smagliczki,
  • kocanki ogrodowe,
  • gipsówki,
  • chabry,
  • łubiny,
  • goździki chińskie,
  • powój trójbarwny,
  • groszek pachnący,
  • słoneczniki.

Wiele roślin wysianych w marcu będzie zachwycać nas swoją urodą aż do jesieni. Jeśli prognozy po wysianiu kwiatów okażą się niekorzystne i będziemy martwić się powrotem przymrozków, dużej wilgoci i wiatrów, najlepiej dodatkowo na pewien czas zabezpieczyć wysiane nasionka dodatkową warstwą ochronną np. z białej, delikatnej agrowłókniny.

Przeczytaj również: Jakie kwiaty możemy sadzić w marcu? Najpiękniejsze rośliny na balkon, taras i do ogrodu

Jakie byliny sadzimy w marcu?

Nasz klimat potrafi płatać niemałe figle, dlatego w marcu, jeśli obawiamy się przymrozków i złej pogody, warto postawić na byliny, które zakwitną nam w pełnej okazałości latem oraz udekorują ogród jesienią. Niektóre gatunki preferują wczesny wysiew dlatego, że działa na nie stymulująco – przyspiesza ukorzenienie się i adaptację do danego środowiska, a w konsekwencji również sezonowy rozrost oraz wcześniejsze kwitnienie już w pierwszym roku po posadzeniu.

Jakie byliny sadzimy w marcu? To dobry moment, aby do doniczek trafiły bulwy dalii, begonii, pacioreczników, a także podzielone i posadzone zostały np. funkie. Z kolei do gruntu warto wysiać orliki, astry alpejskie i dzwonki karpackie, tworzące symetryczne kule usiane fioletowymi kwiatami. Jeśli ziemia całkowicie odmarzła, rozważmy posadzenie cebulek późno kwitnących roślin ozdobnych takich, jak lilie czy trawy ozdobne. W przypadku tych drugich pamiętajmy, aby przed obsadzeniem solidnie je podlać i umieścić na dobę w wilgotnym podłożu. Trawy przygotowane w doniczkach można przechować na balkonie lub tarasie, opóźniając w razie potrzeby ich przeniesienie do gruntu. Istotne jest, aby w tym czasie nie przeschła bryła korzeniowa roślin, dlatego pilnujmy regularnego podlewania.

Jakie rośliny sadzimy w marcu na balkonie?

W marcu rozpoczynamy sadzenie kwitnących wiosną roślin dwuletnich. Są one wygodne i niezbyt wymagające w uprawie. W pierwszym roku po wysianiu rośliny te wytwarzają korzenie, pędy i liście – w kolejnym kwiaty i nasiona, potem obumierają.

Do najpopularniejszych balkonowych gatunków należą:

  • bratek ogrodowy,
  • miesięcznica roczna,
  • dzwonek ogrodowy,
  • naparstnica,
  • niezapominajki,
  • goździki ogrodowe,
  • prawoślaz różowy,
  • dziewanna fioletowa.

Jeśli wolimy posadzić te rośliny w ogrodzie, ze wszelkimi pracami powinniśmy wstrzymać się do przełomu maja i czerwca, gdy ziemia będzie na nowo odżywiona, dobrze nagrzana, a pogoda stabilna i sprzyjająca adaptacji. Decydując się na bratki, warto dobrać im odpowiednie towarzystwo, aby rośliny wzajemnie się wspierały, a przy tym tworzyły barwne, zdrowe i świeżo wyglądające kompozycje. Pasują do nich szczególnie prymulki, hiacynty, miniaturowe żonkile czy urokliwe stokrotki. Sprawdźmy dokładnie, jak wybrane przez nas rośliny radzą sobie z ewentualnym przesadzaniem – zapewne część z nich będzie musiała od razu trafić na stałe na swoje miejsce, co opóźni procesy sadzenia.

kwiaty Część kwiatów warto wcześniej posadzić w doniczce, inne najlepiej przyjmą się od razu w stałym miejscu kwitnienia, dlatego czas jest tu pojęciem względnym. Fot. CanvaPro

Jakie warzywa można wysiać w marcu?

Przedwiośnie i pierwsze dni wiosny to czas, gdy parapety zapełniają się doniczkami z kiełkującymi roślinami. Do pojemników z dobrej jakości podłożem, tuneli foliowych i wielodoniczek w szklarni trafiają wówczas nasiona nie tylko kwiatów ogrodowych i balkonowych, lecz także pierwszych warzyw, które wkrótce przeniesione zostaną do gruntu. Jeśli w lutym w naszym punkcie produkcji rozsady nie pojawiły się pojemniki z wczesnymi odmianami kapustnych, porami czy selerami, teraz jest jeszcze czas na ich przygotowanie. Na parapety wystawiamy też pojemniki z sadzonkami bazylii czy majeranku, dzięki czemu wkrótce otrzymamy własne krzaczki aromatycznych ziół i przypraw.

rozsady Rozsady warto szykować we wskazanym terminie, aby prace ogrodnicze przebiegały sprawnie, a rośliny miały szansę dobrze się przyjąć i rozwinąć. Fot. CanvaPro

Jakie jeszcze warzywa można wysiać w marcu? W tunelach przyjmą się i ładnie rozwiną marchewki, szpinak, rzodkiewki, sałata masłowa czy koper. Warto przykryć je agrowłókniną, ponieważ w nocy nagły, silnie odczuwalny spadek temperatury może wciąż zagrażać prawidłowemu rozwojowi siewek, a szkoda byłoby je stracić. Marzec to również czas, gdy do gruntu powinien trafić bób, groch, biała rzodkiew czy np. zdrowy jarmuż, jednak tylko wtedy, gdy pozwala na to pogoda. Niektóre gatunki wymagają dokładnego przestrzegania harmonogramu prac ogrodniczych.

  • Druga dekada marca – to czas na rozpoczęcie upraw pomidorów, paprykibakłażana (oberżyny) i miechunki. Psiankowate należą do grupy roślin ciepłolubnych. Do prawidłowego wzrostu potrzebują optymalnej temperatury. Dla pomidora to 22-25°C, dla papryki 25-28°C, a dla oberżyny aż 28-30°C. Aby zapewnić kiełkującym nasionom odpowiednie warunki termiczne,  najlepiej wysiać je w niewielkich doniczkach, które ustawiamy koło kaloryferów.
  • Trzecia dekada marca – gdy w nocy zacznie utrzymywać się temperatura dodatnia, możemy wysiać do gruntu warzywa o niskich wymaganiach termicznych, jak groch, bób, rzodkiewka, czesne odmiany marchwi, pietruszka korzeniowa i naciowa, pasternak i skorzonera.

Dzięki temu, że przypilnujemy terminu oraz prognoz pogodowych, uda nam się uzyskać zdrowe sadzonki, które w pełni sezonu ozdobią rabaty, wydadzą obfite plony lub dobrze przygotują się do efektownego kwitnienia i owocowania w kolejnych latach.

Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy został opublikowany 17.03.2019 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Terminarz wysiewu warzyw w marcu. Zajrzyj w tabelę i pilnuj terminów

Przycinanie krzewów w marcu. Jakie krzewy trzeba przyciąć i jak to zrobić?

Uwaga, te drzewa i krzewy pylą już w marcu. Masz je w ogrodzie, rosną przy drogach, na wsi, w mieście

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.