Spis treści:
- Wawrzynek główkowy (Daphne cneorum) – atrakcyjna krzewinka do nasłonecznionego ogrodu
- Odmiany wawrzynka główkowego
- Uprawa wawrzynka główkowego – najważniejsze informacje
- Zastosowanie wawrzynka w ogrodzie
Wawrzynek główkowy (Daphne cneorum) – atrakcyjna krzewinka do nasłonecznionego ogrodu
Wawrzynek główkowy (Daphne cneorum) ma formę niskiej rośliny z płożącymi się po ziemi pędami. Jego liście są zimozielone – a to oznacza, że krzewinka będzie ozdobą twojego ogrodu przez cały rok. Wiosną i latem można podziwiać kwiaty zebrane w kwiatostany na końcach pędów. Roślina kwitnie bardzo bogato – w jednym kwiatostanie może się znajdować nawet kilkanaście kwiatów. W okresie kwitnienie wawrzynek główkowy urzeka intensywnie słodkim zapachem.
Dziko rosnący wawrzynek główkowy należy do roślin objętych ochroną. Fot. GaryAlvis/CanvaPro
Z kształtem kwiatów wawrzynka jest związana pewna ciekawostka. Gdy przyjrzy się im z bliska, widać, że słupek, na który trafia pyłek, znajduje się bardzo nisko. To powoduje, że z zapyleniem wawrzynka mają problem i pszczoły, i motyle. Może to robić tylko szczególny gatunek chrząszczy – ryjkowce. Takich owadów jest stosunkowo mało, dlatego uzyskanie nasion z wawrzynka jest dość trudne. Kształt kwiatów to dowód na to, że wawrzynek główkowy jest ewolucyjnie starą rośliną – gdy kształtowały się jego rurki kwiatowe, występowanie ryjkowców było powszechne.
Warto wiedzieć, że naturalnie rosnący wawrzynek główkowy jest rośliną chronioną. I to nie byle jaką, ale należącą do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Z tego powodu nigdy nie powinno się zrywać dziko rosnącego wawrzynka. Takie działanie byłoby zresztą nieskuteczne, bo przesadzona w inne miejsce roślina bardzo rzadko się przyjmuje. Zdecydowanie lepiej kupić nasiona lub sadzonki wawrzynka główkowego w sklepie ogrodniczym.
Kwiaty wawrzynka główkowego mają przyjemny zapach. Fot. Hans/CanvaPro
Przeczytaj również: 10 najlepszych bylin do posadzenia jesienią. Za rok będziesz mieć piękny ogród przez całe lato
Odmiany wawrzynka główkowego
Uprawiana w ogrodzie roślina ma najczęściej niewielkie skórzaste liście i fioletowe kwiaty. Można jednak spotkać także inne jego odmiany wawrzynka główkowego:
- 'Alba' z białymi kwiatami;
- 'Eximia' z bordowymi, nieco większymi kwiatami;
- 'Glow Ruby' z ciemnoróżowymi kwiatami;
- 'Variegata' charakteryzującą się jasno obrzeżonymi liśćmi.
Uprawa wawrzynka główkowego – najważniejsze informacje
Uprawa wawrzynka główkowego nie należy do szczególnie wymagających, choć trzeba pamiętać o zapewnieniu mu odpowiednich warunków wzrostu. Wtedy zachwyci nas obfitym kwitnieniem. Kwiatów wawrzynka główkowego możesz spodziewać się w maju i czerwcu. Czasem kwitnienie rozpoczyna się już w kwietniu – gdy wiosna jest ciepła, bez przymrozków. Zdarza się, że wawrzynek kwitnie ponownie w sierpniu, ale kwiatów jest już wtedy mniej.
Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas uprawy wawrzynka główkowego? Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki.
- Sadzenie – uzyskanie roślin z nasion jest bardzo trudne. Zdecydowanie częściej wykorzystuje się gotowe sadzonki.
- Gleba – w naturalnym środowisku wawrzynek rośnie na glebach wapiennych, dobrze przepuszczalnych, próchniczych. Warto zapewnić mu takie warunki również w ogrodzie.
- Stanowisko – wawrzynek główkowy zdecydowanie preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. W mocno zacienionych miejscach może kwitnąć mniej efektownie. Szczególnie unikaj stanowisk ze stojącą wodą.
- Podlewanie – przez większość czasu podlewanie wawrzynka główkowego nie jest konieczne. Roślina poradzi sobie dzięki zasilaniu wodą deszczową. W okresie suszy oraz zimą możesz dodatkowo ją podlewać, ale nie częściej niż raz na 2 tygodnie.
Wawrzynek główkowy najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach. Fot. Zdenek Macat/CanvaPro
- Nawożenie – wiosną można zasilić wawrzynka nawozem o dużej zawartości fosforu. Tuż przed kwitnieniem możesz także użyć nawozu do roślin kwitnących. Jeśli gleba w ogrodzie ma kwaśny odczyn, pamiętaj o jej wapnowaniu na wiosnę.
- Rozmnażanie – roślinę można rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na oderwaniu od krzewinki sadzonki zielnej z piętką – niewielkim fragmentem zdrewniałego pędu ukorzenianego w ziemi. Kolejnym są odkłady, czyli przykrywane ziemią pędy, które po ukorzenieniu odrywa się od głównego krzewu.
- Przycinanie – cięcie wawrzynka główkowego jest potrzebne, by zachować regularny kształt krzewu. Najlepiej przycinać go po okresie kwitnienia. Można skrócić pędy nawet o 1/3 długości. Na bieżąco warto także usuwać uschnięte kwiaty i liście.
- Zimowanie – wawrzynek główkowy to roślina zimozielona. Jest odporna nawet na silne mrozy (do ok. -30°C). Tak wytrzymałej rośliny nie musisz okrywać na zimę.
- Choroby i szkodniki – najczęstszą chorobą, jaka dotyka wawrzynka, jest tzw. żółta krawędź. Objawia się ona usychaniem i przebarwianiem krawędzi liści.
Zastosowanie wawrzynka w ogrodzie
Wawrzynka główkowego warto sadzić z kilku powodów: dla jego gęsto kwitnących kwiatów, wiecznie zielonych liści, a także niezwykle przyjemnego zapachu. Idealnym zastosowaniem wawrzynka w ogrodzie będą obwódki rabat kwiatowych. Roślinę można wykorzystać także jako obramowanie alejki lub kolorową dekorację skalniaka. Niektórzy miłośnicy ogrodnictwa tworzą nawet niskie żywopłoty z gęsto nasadzonych krzewinek wawrzynka główkowego.
Z jakimi roślinami dobrze komponuje się wawrzynek? Można go sadzić w towarzystwie kostrzew, kulników, smagliczek skalnych, cebulic hiszpańskich czy przetaczników. Jeśli lubisz kontrastowe połączenia, może spodobać ci się dekoracja z wawrzynka i wysokich traw ozdobnych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nietypowe liście i urzekające fioletem kwiatostany. Uprawa i pielęgnacja indygowca Kiryłowa
Hortensje bukietowe – wady i zalety. Zanim posadzisz, wybierz najlepszą odmianę
Jak odmłodzić supertunie. Błyskawicznie się zagęszczą i będą kwitły do przymrozków