Spis treści:
Kiedy nawozić krzaki porzeczki?
Porzeczki należą do grona najczęściej uprawianych krzewów owocowych. Są cenione ze względu na smaczne owoce, które stanowią bombę odżywczą dla naszego organizmu. Krzewy te nie są trudne w uprawie, ponieważ nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo to warto je wspomóc po ciężkim okresie zimowym, stosując odpowiednie nawozy. Kiedy nawozić krzaki porzeczki? Zabieg dokarmiania należy przeprowadzić wczesną wiosną. Niektórzy ogrodnicy zalecają też powtórzenie czynności przed wegetacją, zanim krzewy zaczną rozwijać pąki kwiatowe. W tym czasie porzeczki potrzebują m.in. azotu, fosforu i potasu, które wpływają przede wszystkim na wzrost roślin, a także ilość i jakość plonów.
Wiosenne dokarmianie porzeczek jest ważnym elementem w uprawie tych krzewów. Przez dostarczenie niezbędnych składników odżywczych zachęcimy je do aktywnego wzrostu oraz tworzenia obfitych plonów. Oprócz tego nawożenie porzeczek wiosną wspomaga rozwój korzeni, stymuluje tworzenie się liści i pędów, a nawet zwiększa odporność na choroby i inne czynniki stresujące. Przekłada się to na lepsze owocowanie oraz jakość uzyskanych plonów.
Najlepszy naturalny nawóz dla porzeczki
Porzeczki można nawozić zarówno nawozami mineralnymi (najlepiej przeznaczonymi do zasilania drzew i krzewów owocowych), jak i organicznymi (np. kompostem, granulowanym obornikiem czy biohumusem). Świetnym sposobem na dostarczenie roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest zastosowanie nawozów naturalnych, które bez problemu możemy zrobić w domowych warunkach. Są proste w przygotowaniu, bezpieczne dla środowiska, a do tego kosztują grosze (choć nierzadko okazują się skuteczniejsze niż chemiczne nawozy). Moje porzeczki zawsze cechują się silnym wzrostem i obficie owocują. A wszystko przez to, że stosuję naturalne nawozy. Oto najlepsze z nich:
- nawóz ze skrobi ziemniaczanej – do 5 litrów wody dodaj 200 g mąki ziemniaczanej, dokładnie wymieszaj i zagotuj całość. Uzyskany preparat pozostaw do ostudzenia, po czym dodaj kolejne 5 litrów wody. Pod dorosły krzew wlewa się 3 litry nawozu ze skrobi ziemniaczanej. Dzięki temu w sezonie owoców będzie bez liku;
- nawóz z drożdży – do 5 litrów ciepłej wody wystarczy dodać 100 g świeżych drożdży (lub 30 g suchych) oraz pół szklanki cukru. Po wymieszaniu składników mieszankę odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka dni. Na koniec wystarczy tylko rozcieńczyć roztwór z wodą w proporcji 1:10 i stosować do podlewania porzeczek (na jeden dorosły krzak potrzeba 3-5 litrów nawozu).
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Konkurencja dla borówki amerykańskiej. Gdzie sadzić świdośliwę? Poznaj jej najlepsze odmiany
Superodżywka za darmo. Wszystkie sadzonki rosną po niej szybciej i nie gniją
Wiosenne cięcie malin. Pilnuj dat, bo nie nazbierasz dużo owoców