Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Żeruje w ogrodzie i niszczy rośliny. Gdy dostanie się do domu, może narobić szkód

Odorek zieleniak to powszechnie występujący pluskwiak, którego często można spotkać w naszych ogrodach. Swoją sławę zawdzięcza specyficznemu, nieprzyjemnemu zapachowi, jaki wydziela w sytuacjach zagrożenia. W ostatnim czasie odorek zieleniak coraz częściej pojawia się również w naszych domach. Należy jednak uważać, żeby go nie dotknąć. Czy odorek zieleniak jest niebezpieczny? Jak się go pozbyć? Sprawdź.  

Żeruje w ogrodzie i niszczy rośliny. Gdy dostanie się do domu, może narobić szkód
W sytuacji zagrożenia odorek zieleniak wytwarza bardzo nieprzyjemny zapach. Fot.krrad/123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda odorek zieleniak?

Odorek zieleniak (Palomena prasina) to niewielki pluskwiak należący do rodziny tarczówkowatych, który jest szeroko rozpowszechniony w Europie i Azji, w tym także w całej Polsce. Dorasta do około 1,5 cm długości, jego ciało jest owalne i lekko spłaszczone. Co ciekawe, pluskwiak ten zmienia kolor w zależności od pory roku. Latem przybiera intensywnie zieloną barwę, która doskonale maskuje go wśród liści (dzięki temu jest trudny do zauważenia). Natomiast w okresie jesiennym zmienia kolor na brązowy, aby łatwiej się ukryć wśród opadłych liści. To sprawia, że odorek zieleniak uważany jest za mistrza kamuflażu. Jest to doskonały sposób, w jaki chroni się przed drapieżnikami.

Ciekawostką jest również to, że odorki zieleniaki świetnie komunikują się między sobą. Robią to za pośrednictwem wibracji. W przypadku, gdy dochodzi do spotkania z przedstawicielami swojego gatunku, nogami wprowadzają liście w drgania. W ten sposób wysyłają ostrzeżenia przed zagrożeniami, a także informują o swych zamiarach. Z kolei wibracje te są odbierane przez receptory znajdujące się również na odnóżach.

odorek zieleniak Odorek zieleniak żywi się sokami roślin, dlatego może prowadzić do uszkodzeń upraw. Fot.lapis2380/123RF.com

Czym żywi się odorek zieleniak?

Odorek zieleniak występuje powszechnie w całej Polsce – najczęściej można go spotkać w lasach, na łąkach, w parkach, a nawet w przydomowych ogrodach (praktycznie wszędzie tam, gdzie są jakiekolwiek rośliny). Preferuje miejsca wilgotne i zacienione. Podstawowym pożywieniem tych pluskwiaków są soki roślinne. Żerują m.in. na malinach, wiśniach, poziomkach, borówkach czy jarzębinach. Choć nie pożerają owoców w całości, za pomocą aparatu gębowego wysysają z nich soki, prowadząc do obniżenia ich jakości. Ponadto stają się one niejadalne, głównie przez bardzo nieprzyjemny, „pluskwiany” smak.

Obecność odorka zieleniaka w ogrodzie bywa uciążliwa. Na szczęście pluskwiak ten żywi się głównie dziko rosnącymi roślinami, co minimalizuje wyrządzane szkody. Warto też wiedzieć, że jest on naturalnym wrogiem niektórych szkodników. Chętnie zjada mszyce i gąsienice, przyczyniając się do naturalnej ochrony roślin.    

Przeczytaj również: Jak pozbyć się mrówek z kostki brukowej przy domu? Naturalny sposób działa niezawodnie

Czy odorek zieleniak jest niebezpieczny?

Nie bez powodu odorek zieleniak nazywa się w ten sposób. Dzięki specjalnym gruczołom, które są umieszczone na spodzie tego pluskwiaka, wydziela bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach. Robi to tylko i wyłącznie w sytuacji zagrożenia, dzięki czemu odstrasza potencjalnych agresorów. Ponadto warto unikać bezpośredniego kontaktu z tym pluskwiakiem, m.in. dotykania owada gołymi rękami. Pomoże to uniknąć przeniesienia charakterystycznego zapachu na skórę. Jego woń jest bardzo trudna do usunięcia, a u osób wrażliwych może doprowadzić do reakcji alergicznej. Warto również pamiętać, że odorek zieleniak jest w stanie wyczuć zagrożenie z odległości kilku metrów. W przeciwnym wypadku nie wydziela on żadnego zapachu.        

jak pozbyć się odorka zieleniaka Odorek zieleniak zmienia kolor ciała w zależności od pory roku. Fot.vickyantre/123RF.com

Jak pozbyć się odorka zieleniaka?

Odorka zieleniaka możemy spotkać w różnych środowiskach, m.in. na skrajach lasów, w zaroślach, ogrodach czy sadach. Mimo to potrafi odwiedzić nas w domu. Okazuje się, że owad ten potrafi latać, dlatego może wpaść z wizytą, szczególnie w poszukiwaniu schronienia. Zastanawiasz się, jak pozbyć się odorka zieleniaka? Ważne jest, aby unikać bezpośredniego kontaktu z tym pluskwiakiem. Nie należy go dotykać ani zabijać, ponieważ woń jest na tyle ostra, że będzie utrzymywać się długo nawet po jego śmierci. Najlepiej pomóc mu wydostać się na zewnątrz. Jak to zrobić? Pozwól mu samodzielnie wejść do naczynia lub na kartkę papieru, po czym ostrożnie wynieś pluskwiaka na zewnątrz. W walce z odorkiem zieleniakiem pomocny może okazać się również odkurzacz. Gdy owad okaże się w worku na śmieci, wystarczy go po prostu wyrzucić w odległe miejsce.  

Skutecznym sposobem na pozbycie się odorka zieleniaka jest użycie wody nikotynowej. Aby ją przygotować, należy rozcieńczyć pół paczki papierosów (około 10 sztuk) w dwóch litrach letniej wody. Taki roztwór należy pozostawić na 10-15 minut, po czym dodać do niego łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, a następnie przelewamy preparat do butelki z atomizerem. Rozpylanie takiego płynu pomoże pozbyć się odorka zieleniaka, dzięki czemu zniknie on tak samo szybko, jak się pojawił. Aby zapobiec pojawieniu się pluskwiaka w domu, na oknach i drzwiach tarasowych warto zamontować moskitiery. Dobrym pomysłem jest też zamykanie okien i drzwi, gdy w domu pali się światło.       

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kompostowanie krzaków pomidorów. Czy chore owoce można wrzucić na kompost?

Jesienne nawożenie roślin owocowych. Kiedy i czym nawozić, by za rok zwiększyć plony?

Wraz z końcem lata stosuję zamiennie, by wzmocnić jukę. To najlepsze naturalne nawozy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.