Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

"Żołtooka trawa" to ogrodowy hit. Jest wytrzymała na słońce, łatwa w uprawie i mrozoodporna

Wśród nowości ogrodniczych pojawiła się roślina, która jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, łatwa w uprawie i piękna. Miecznica szerokolistna, zwana potocznie „żółtooką trawą”, zyskuje na popularności nie tylko ze względu na swój efektowny wygląd, ale też funkcjonalność w aranżacji nowoczesnych ogrodów. Choć wciąż pozostaje rośliną dość niszową, wszystko wskazuje na to, że jej czas dopiero nadchodzi.

"Żołtooka trawa" to ogrodowy hit. Jest wytrzymała na słońce, łatwa w uprawie i mrozoodporna
Miecznica szerokolistna to wieloletnia bylina odporna na susze. Fot. LazingBee/CanvaPro

Spis treści:

Miecznica szerokolistna kuzynka irysa i nowość w polskich ogrodach

Miecznica szerokolistna (Sysyrinchium striatum) to bylina należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae), czyli tej samej, co dobrze znane w polskich ogrodach irysy. Jej naturalnym środowiskiem są łąki Ameryki Południowej, gdzie rośnie w warunkach pełnego nasłonecznienia, często na przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych glebach.

W polskich warunkach miecznica funkcjonuje jako roślina ozdobna, nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też wieloletnia i odporna na okresowe susze. Dzięki tym cechom doskonale wpisuje się w aktualne potrzeby ogrodników szukających roślin o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych.

Wbrew swojej nazwie, miecznica szerokolistna nie posiada szerokich liści. Jej ulistnienie jest wąskie i mieczowate, co może kojarzyć się z niektórymi gatunkami traw ozdobnych (stąd też potoczna nazwa "żółtooka trawa"). Roślina tworzy zwarte, pionowe kępy osiągające wysokość od 40 do 60 cm.

W okresie kwitnienia, czyli od czerwca do sierpnia ponad liśćmi wyrastają sztywne pędy zakończone jasnożółtymi kwiatami. Każdy kwiat ma charakterystyczne, ciemniejsze centrum, przypominające „oko”. To właśnie ten detal stanowi o wyjątkowości miecznicy i decyduje o jej walorach dekoracyjnych.

Przeczytaj równieżPielęgnacja irysów po przekwitnięciu. Co zrobić, by za rok kosaćce kwitły jeszcze lepiej?

Gatunki i odmiany miecznic – nie tylko szerokolistna

Rodzaj Sysyrinchium obejmuje kilkadziesiąt gatunków, z których część znajduje zastosowanie w ogrodnictwie. Oto najciekawsze z nich:

  • Miecznica wąskolistna (Sysyrinchium angustifolium): niższa i bardziej delikatna od szerokolistnej, osiąga wysokość ok. 30 cm. Kwiaty w odcieniach niebiesko-fioletowych pojawiają się pojedynczo na cienkich pędach. Gatunek ten jest bardziej odporny na polskie zimy.
  • Miecznica kalifornijska (Sysyrinchium californicum): kompaktowa, o intensywnie żółtych kwiatach. Często wybierana do ogrodów skalnych i pojemników.
  • Miecznica górska (Sysyrinchium montana): podobna do wąskolistnej, często tworzy naturalne mieszańce, sprawdza się w chłodniejszych rejonach kraju.

Miecznica szerokolistna najlepiej rośnie w słońcu, ale toleruje również półcień. Fot. kojoty/123RF.com 

Jak uprawiać miecznicę szerokolistną?

Choć miecznica nie należy do roślin trudnych w uprawie, jak każda bylina ma pewne preferencje, które warto uwzględnić przy jej sadzeniu:

  • stanowisko – najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych, choć toleruje także lekki półcień. Odpowiednie nasłonecznienie sprzyja intensywnemu kwitnieniu,
  • gleba – preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, z dodatkiem próchnicy. Warto unikać stanowisk podmokłych szczególnie zimą, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni,
  • podlewanie – miecznica dobrze znosi okresowe przesuszenia, jednak w czasie suszy i intensywnego wzrostu (wiosna, początek lata) warto zapewnić jej umiarkowane podlewanie,
  • zimowanie – roślina jest mrozoodporna, ale na glebach ciężkich i nieprzepuszczalnych warto ją dodatkowo zabezpieczyć ściółką, np. korą sosnową.

Sadzonki, nasiona i samosiewy miecznicy

Miecznicę można rozmnażać zarówno poprzez nasiona, jak i podział kęp. Nasiona wysiewa się wczesną wiosną lub jesienią wprost do gruntu. Warto jednak wiedzieć, że roślina ma tendencję do samosiewu – w sprzyjających warunkach może pojawić się w nowych miejscach ogrodu.

Jeśli chcemy ograniczyć rozsiewanie się miecznicy, należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, zanim zawiążą nasiona. Z drugiej strony, dla miłośników ogrodów naturalistycznych to cecha korzystna – pozwala na rozwój bardziej swobodnych kompozycji.

Przeczytaj takżeMiecznica prążkowana – urocza kuzynka irysa. Uprawa i pielęgnacja miecznicy

Z czym sadzić miecznicę? Zastosowanie miecznicy w ogrodzie

Miecznica szerokolistna świetnie komponuje się z innymi bylinami o prostym, pionowym pokroju. Z powodzeniem można ją zestawiać z:

  • irysami (kosaćcami), z którymi dzieli pokrewieństwo;
  • trawami ozdobnymi (np. ostnicą, kostrzewą siną);
  • liliowcami i mieczykami – dla kontrastu barw i formy;
  • bylinami żwirowymi i roślinami do ogrodów skalnych.

Dobrze sprawdza się również jako element rabat w stylu naturalistycznym lub nowoczesnym – jej geometryczny pokrój i stonowana kolorystyka kwiatów wprowadzają porządek i elegancję.

Zastosowania miecznicy w ogrodzie jest wiele. Sprawdzi się jako roślina rabatowa, dobrze wygląda w ogrodach żwirowych i nasadzeniach naturalistycznych oraz pojemnikach, dzięki którym łatwiej przetrwać jej zimę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również

Nie więdną w słońcu, nie boją się suszy. Oto 7 kwiatów na słoneczne rabaty

Kompostowanie w ogrodzie. 5 problemów z kompostowaniem, które szybko rozwiążesz

Mączniak prawdziwy i rzekomy na cukinii. Roślinny oprysk działa niezawodnie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.