Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Węgiel coraz tańszy. Sprawdź, ceny węgla w marcu 2023. Czy warto kupić węgiel na zapas?

Cena węgla w marcu 2023 spada. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy ogrzewają swoje domy tym paliwem. Ile kosztuje węgiel w składach i marketach? Czy to już czas na robienie zapasów na kolejną zimę? Sprawdź.      

Węgiel coraz tańszy. Sprawdź, ceny węgla w marcu 2023. Czy warto kupić węgiel na zapas?
Sprawdź, ile zapłacimy za tonę węgla w marcu 2023 i czy warto robić już zapasy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Cena węgla w marcu 2023

2022 rok był trudnym rokiem dla polskiej gospodarki, w tym sektora energetycznego. Ceny węgla osiągały rekordowe poziomy i wynosiły od 800-1000 zł za tonę do nawet 3000-4000 zł za tonę pod koniec 2022 roku. Na szczęście w związku z ustabilizowaniem się sytuacji na międzynarodowych rynkach surowcowych, węgiel w ostatnim czasie stopniowo tanieje. Cena opału w Europie jest obecnie najniższa od 13 miesięcy, a w Polsce od sierpnia 2022 roku. Ponadto wszystko wskazuje na to, że spadki się utrzymają.  

Ile kosztuje tona węgla w marcu 2023 roku? Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym, dystrybucja tego opału przez gminy i pośredników przyczyniła się do znaczącego obniżenia cen oferowanych na rynku przez podmioty prywatne – z 3500-4000 zł za tonę do około 2000 za tonę. To sprawiło, że węgiel jest teraz dostępny w przyzwoitych cenach dla każdego w całej Polsce. Poza tym obniżka cen surowca spowodowana jest stosunkowo łagodną zimą, a także zbliżającym się końcem sezonu grzewczego.        

Cena węgla w marcu w marketach

Tradycyjnie ceny węgla w marketach są najwyższe. Opał pakowany jest w worki o różnej pojemności. Za worek 20-kilogramowy zapłacimy około 45-50 zł. W tym przypadku tona węgla workowanego kosztuje ponad 2000 zł. Markety podkreślają jednocześnie, że ceny opału w sklepach stacjonarnych mogą się różnić.  

Przeczytaj również: Ceny ekogroszku wreszcie spadają. Ile kosztuje tona ekogroszku w marcu 2023?

Ile kosztuje węgiel w składach?

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda zaznaczył, że w ciągu kilku tygodni cena węgla w prywatnych składach spadła z ponad 3500 zł za tonę do poziomu cen, po których węgiel oferują samorządy, czyli 2000 zł za tonę. Podkreślił również, że spółki Skarbu Państwa sprowadziły już 14 mln ton węgla, dzięki czemu zabezpieczono w to paliwo nie tylko gospodarstwa domowe, ale też energetykę i ciepłownictwo. Co więcej, rządowi udało się zlikwidować „lukę węglową”, która istnieje w Polsce od lat.    

 – W wyniku sankcji, ale i innych działań rządu i spółek Skarbu Państwa, w 100% uniezależniliśmy Polskę od węgla rosyjskiego – zaznaczył Karol Rabenda.

cena węgla w marcu 2023 Ceny węgla w Polsce są najniższe od sierpnia 2022 roku. Fot.Tomasz Kawka/East News

Cena węgla w marcu w PPG

Polska Grupa Górnicza (PPG), największy polski producent węgla, w swoim sklepie internetowym oferuje nie tylko węgiel, lecz także ekogroszek i miał. Ceny są dość przystępne i wynoszą odpowiednio:

  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany – od 1770 zł za tonę;
  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luzem – od 1520 zł za tonę;
  • Greenpal Ekomiał luzem – od 1375 zł za tonę;
  • Orzech, Groszek – od 1420 zł za tonę.

Warto zaznaczyć, że sesje zakupowe w sklepie internetowym PGG możliwe są codziennie w godzinach od 16:00 do 17:00. W przypadku dostępności kolejna sesja zakupowa może się rozpocząć o godzinie 18:00. Co więcej, od 6 marca 2023 roku Polska Grupa Górnicza zwiększyła limit zakupu węgla w swoim sklepie internetowym – z 3 do 5 ton.

Czy warto teraz kupić węgiel na zapas?

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się głosy, że już teraz trzeba robić zapasy węgla na kolejną zimę. Czy rzeczywiście jak jest? Wskutek odcięcia dostaw z Rosji, Polska sprowadza obecnie węgiel z innych kierunków. Tymczasem węgiel, który importujemy z różnych części świata, wymaga sortowania. Premier Mateusz Morawiecki zaznacza, że tylko jedna piąta z tego, co trafia do portów, nadaje się do palenia w domach.    

Niestety po wprowadzeniu embargo na rosyjski węgiel wciąż jest deficyt tego opału na polskim rynku. Aby zatem z powodzeniem zastąpić węgiel, który przestał do nas trafiać z Rosji, konieczny jest import 40 mln ton surowca. Obecnie sprowadzamy 14 mln ton, z czego na potrzeby gospodarstw domowych nadaje się około 3 mln ton. Ponadto, aby kupić 1 mln ton węgla dla gospodarstw domowych, nasz kraj musi sprowadzić 4 mln ton miału.

Z powyższego wynika, że choć obecnie sytuacja na rynku węgla się stabilizuje, to jednak kryzys węglowy w kolejnym sezonie jest bardzo prawdopodobny. To sugestia, że warto zastanowić się nad zakupem surowca w obecnym czasie.           

Przeczytaj również: Ceny drewna opałowego ostro w dół. Ile w marcu kosztuje dąb, brzoza, buk, sosna?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.