Spis treści:
Storczyk – charakterystyka
Storczyki, łac. Orchis, to niezwykle różnorodna grupa roślin, które wbrew pozorom nie są "zwykłymi" kwiatkami. To epifity, czyli byliny, które rosną wysoko nad ziemią, najczęściej w koronach drzew egzotycznych. Ich korzenie nie mają styczności z podłożem, a beztrosko zwisają, pobierając wodę i minerały z powietrza. Jednak storczyki, w przeciwieństwie np. do jemioły, która również jest epifitem, nie szkodzą roślinie, na której się wspierają. Wykorzystują ją wyłącznie jako podporę, ale nie wpływają negatywnie na jej stan.
Storczyki pochodzą z terenów tropikalnych i subtropikalnych. Można je spotkać najczęściej w wilgotnych, egzotycznych lasach, np. na terenie Azji, Ameryki Środkowej i Południowej oraz Australii. Dlatego mają dość specyficzne wymagania uprawowe.
Storczyki nie mają dużych wymagań, trzeba tylko wiedzieć, jak odpowiednio je pielęgnować. Fot. 123RF/PICSEL
Najważniejsze zasady w uprawie storczyków
Kwiat jest uznawany za roślinę o bardzo małych potrzebach, dlatego często jest polecany osobom, które chciałyby stworzyć w domu zielone dekoracje, ale nie mają w tym doświadczenia. Jednak wbrew pozorom storczyk także ma swoje wymagania, które należy spełnić, aby mógł zdrowo się rozwijać. Oto czego potrzebuje:
- Jasne stanowisko, gdzie dociera rozproszone światło – epifity nie mają bezpośredniego kontaktu ze słońcem, ponieważ gałęzie egzotycznych drzew skutecznie blokują jego promienie. O podobne oświetlenie należy zadbać także w domu.
- Wysoka wilgotność powietrza – w lasach tropikalnych panuje specyficzny mikroklimat. Jest tam nie tylko ciepło, ale także bardzo wilgotno, dzięki czemu korzenie mogą swobodnie pobierać niezbędną wodę oraz minerały z powietrza, a przy tym nie tracić swojego pięknego wyglądu.
- Umiarkowana temperatura – w strefie tropikalnej i subtropikalnej w ciągu dnia panuje temperatura między 20 a 30°C, która nocą oraz zimą spada, często nawet o kilkanaście stopni. Takie wahania temperatury najłatwiej zapewnić roślinie latem, wynosząc ją na zewnątrz. Natomiast zimą można na noc zakręcać grzejnik, aby powietrze w pomieszczeniu się ochłodziło.
- Przepuszczalne, lekkie podłoże z kory, włókna kokosowego i keramzytu – korzenie muszą mieć przestrzeń, aby mogły swobodnie się rozwijać i pobierać cenne minerały z powietrza. Taka „ziemia” chroni je także przed gniciem i chorobami grzybowymi.
- Rzadkie, ale obfite podlewanie – z uwagi na to, że w polskich domach trudno utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza, należy roślinę regularnie podlewać, najlepiej rzadko, ale obficie.
Warto pamiętać, że wymagania rośliny mogą różnić się w zależności od odmiany, np. storczyk jadalny potrzebuje dużej kamionkowej donicy wypełnionej przepuszczalnym materiałem, z kolei storczyk Wanda lepiej rośnie podwieszony w koszyczku.
Błędy w uprawie storczyków
Zapoznałeś się z potrzebami rośliny i starasz się im sprostać, a mimo to storczyk traci swoje kwiaty i piękne liście? Nie wiesz, dlaczego tak się dzieje? Sprawdź, czy nie popełniasz najpopularniejszych błędów podczas uprawy, takich jak:
-
Ustawienie rośliny w pełnym słońcu
Wiele osób zastanawia się, gdzie postawić storczyka, aby zapewnić mu odpowiednio dużo światła i najczęściej wybiera południowy, mocno nasłoneczniony parapet. Jednak bezpośrednie promienie słońca mogą doprowadzić do szybkiego wysychania korzeni oraz poparzeń liści, przez co roślina nie tylko straci swój piękny wygląd, ale także zacznie usychać. Lepszym miejscem jest wschodni lub zachodni parapet, gdzie słońce świeci łagodniej i tylko przez kilka godzin dziennie.
-
Umieszczenie storczyka w cieniu
Roślina ma piękne kwiaty, które potrafią urozmaicić każdy kąt w pokoju, dlatego wiele osób wybiera je do cienistych miejsc. Jednak to błąd! Na ciemnym stanowisku liście stają się matowe i słabe, a kwiaty pojedyncze i krótkotrwale. Jeśli zauważyłeś, że storczyk słabo się rozwija lub kwitnie, przestaw go bliżej okna.
-
Niedostosowanie wilgotności powietrza do potrzeb rośliny
Storczyki są niezwykle dekoracyjne, dlatego często stawia się ja na parapetach, a także meblach w salonie czy sypialni. Jednak w tych pomieszczeniach, zwłaszcza zimą, jest dość niska wilgotność powietrza, przez co roślina nie ma skąd pobierać wody i minerałów. Aby temu zapobiec, warto ustawić obok storczyka nawilżacz lub pojemnik z keramzytem wypełniony wodą albo umieścić kwiat w pomieszczeniu, gdzie jest wysoka wilgotność, np. w łazience.
Przeczytaj również: Zacznij podlewać storczyki w ten sposób. Będą kwitły jak szalone
Podlewać storczyki można na dwa sposoby. Fot.123RF.com
-
Pozostawianie wody w doniczce po podlaniu
Storczyk należy nawadniać obficie, ale nie można dopuścić do tego, żeby korzenie miały cały czas kontakt z wodą. W ten sposób można z łatwością doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych i pleśni, które mogłyby uszkodzić system korzeniowy, a w efekcie sprawić, że roślina obumrze. Dlatego po nawodnieniu kwiatu, koniecznie odlej nadmiar wody.
-
Sadzenie storczyka w uniwersalnej ziemi do kwiatków kwitnących
Użycie standardowego podłoża przeznaczonego do roślin to wyrok śmierci dla tego egzotycznego epifitu. Taka gleba jest nieprzepuszczalna, nadmiernie wilgotna i zbyt ciężka dla delikatnego systemu korzeniowego. W rezultacie kwiat traci zdolność do pobierania składników mineralnych i wody, zaczyna gnić i obumiera. Do storczyków, zamiast uniwersalnej ziemi, wybieraj specjalne skomponowane podłoża z kory czy włókna kokosowego. Ich szeroki wybór z łatwością znajdziesz w sklepach ogrodniczych.
-
Przechowywanie storczyka w doniczce, która nie ma odpływu
Brak otworów w pojemniku na roślinę może doprowadzić do zalegania wody, a w efekcie rozwoju chorób grzybowych. W takiej doniczce korzenie nie mają także dostępu do powietrza, co utrudnia ich rozwój. Dlatego koniecznie zadbaj o doniczkę z dużą liczbą dziurek, którymi nadmiar wody będzie mógł odpłynąć.
Nadmiar wody to jeden z najczęstszych błędów popełnianych w uprawie storczyków. Fot.123RF.com
-
Podlewanie storczyków twardą wodą prosto z kranu
Wśród osób, które uprawiają storczyki, popularną metodą nawadniania jest wkładanie okazów do zlewu i zalewanie ich wodą prosto z kranu. Jednak warto pamiętać, że kranówka zawiera bardzo dużo soli mineralnych, a zwłaszcza wapnia, który może gromadzić się w korzeniach, a w rezultacie upośledzać ich zdolność do pobierania wody czy potrzebnych mikroelementów. Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o roślinę, podlewaj ją deszczówką, przegotowaną czy przefiltrowaną kranówką albo wodą destylowaną, która ma obojętny odczyn.
-
Zbyt częste nawożenie
Regularnie dokarmianie storczyka jest bardzo istotne, jeśli zależy ci na pięknie wybarwionych i licznych kwiatach. Jednak nie należy robić tego zbyt często ani używać preparatów w zbyt dużej ilości, ponieważ minerały gromadzą się w podłożu i korzeniach. Jeśli będzie ich zbyt dużo, doprowadzisz do uszkodzenia rośliny.
Choć zaleceń, co do uprawy storczyka jest bardzo dużo, nie są one trudne do przestrzegania. Wystarczy drobna zmiana codziennych nawyków, aby rośliny zdrowo rosły i pięknie kwitły. Dbaj o storczyki zgodnie z ich potrzebami, a będą wspaniałą ozdobą przestrzeni przez długi czas.
Przeczytaj również: Storczyki pani Doroty ze Śląska aż uginają się od kwiatów. Zobacz, jak ona to robi