Rośliny domowe

Jak przesadzić storczyka krok po kroku. Najczęściej popełniane błędy

Wystające korzenie z doniczki to znak, że nadchodzi czas, kiedy trzeba przeprowadzić przesadzanie storczyków. Wiele osób obawia się, że podczas tego zabiegu uszkodzi delikatne korzenie. Jednak spokojnie – wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami. Podpowiadamy, jak przesadzić storczyka, by pięknie kwitł w nowym miejscu.

Kiedy korzenie są przerośnięte i wyraźnie wystają z doniczki, to czas na przesadzenie rośliny. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowesz się:

Kiedy przesadzić storczyka?

Najbardziej wyraźnym sygnałem, że nadszedł czas na przesadzanie orchidei, jest moment, kiedy korzenie są przerośnięte i wyraźnie wystają z doniczki. To znaczy, że mają one już za ciasno i bardzo mało prawdopodobne, że zakwitną powtórnie.

  • Przesadzanie najlepiej zrobić wiosną, kiedy roślina nie kwitnie i nie ma wytworzonych pąków kwiatowych. 

  • Czasami należy przesadzić storczyka także interwencyjnie np. kiedy podłoże jest mocno rozdrobnione i kwiat zaczyna się rozkładać. Może się tak zadziać średnio po upływie dwóch lat.

  • Przesadzanie należy wykonać także wtedy, gdy na powierzchni podłoża pojawia się biały nalot – grzyb lub pleśń.

  • Warto pomyśleć o przesadzaniu rośliny, kiedy nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja nic nie daje i orchidea nie kwitnie. To może być sygnał, że korzenie są nadgnite.

  • Wymiana podłoża jest konieczna także wtedy, gdy podłoże zostało przelane lub uszkodzone w wyniku jakichś błędów w uprawie, lub gdy pojawiły się na nim ślady żerowania szkodników.

Jeśli w tym czasie roślina kwitnie, kwiaty niestety należy odciąć. Wtedy storczyk całą swoją energię przełoży na tworzenie korzeni i lepiej i szybciej zaadoptuje się do nowych warunków.

Przesadzanie storczyków krok po kroku

Podczas przesadzania storczyka należy zachować dużą ostrożność, by nie uszkodzić korzeni. Najpierw wyciągasz całą roślinę z doniczki i usuwasz resztki starej kory. Potem dokładnie sprawdź stan korzeni. Wszystkie nadgnite lub zniszczone części powinny zostać usunięte, najlepiej przez cięcie ostrym sekatorem.

Autor: makeyourlifegreener

Przesadzanie orchidei polega na umieszczeniu rośliny dokładnie pośrodku doniczki. Nie jest to proste, zwłaszcza że korzenie są dość długie. Należy bardzo ostrożnie je lekko skręcać i układać, przysypując nowym podłożem, tak by roślina się utrzymała. W tym przypadku ogromne znaczenie ma to, jaka ziemia, zostanie wykorzystana do przesadzania. Jeśli storczyk się przyjmie, szybko zauważysz, jak wolne przestrzenie wypełniają się nowymi korzeniami. 

Jaka ziemia jest najlepsza do storczyków? 

Uprawa na zwykłej, ogrodowej ziemi do kwiatów nie jest możliwa, storczyki potrzebują dość specyficznego podłoża. Najlepiej sprawdzają się kawałki kory drzewnej, specjalnie wyselekcjonowane do storczyków. Kora dobrze trzyma wilgoć, a powstające między nią przestrzenie są świetnym bankiem tlenu dla korzeni. Podłoże może być wymieszane z niewielką ilością mchu torfowca. On efektywniej utrzymuje wilgotne środowisko, warto więc wymieszać go w niewielkim stosunku z korą drzewną.

Jakie doniczki do uprawy storczyków?

Odpowiednia pielęgnacja storczyków będzie łatwiejsza, jeśli kupisz odpowiednie doniczki. Niektóre gatunki, jak na przykład Phalenopsis, w ogóle wymagają zastosowania przezroczystych doniczek. Dzięki temu do korzeni będzie docierało światło, które jest im potrzebne do życia. Storczyki rosną w naturze, czepiając się kory drzewa. Wszystkie części rośliny są odkryte, dlatego też tak istotne jest to, by miały dostęp do słońca.

Na rynku znajduje się mnóstwo odpowiednich doniczek do storczyków. Świetnie sprawdzają się szklane, jednak często wykorzystuje się także plastikowe. Można posadzić roślinę w doniczce kolorowej, byleby była transparentna i dobrze przepuszczała słońce. Przezroczysta doniczka to duże ułatwienie, dzięki któremu uprawa uda się nawet początkującej osobie. Będziesz widzieć, czy korzenie są przesuszone i czy wymagają podlewania.

Pielęgnacja storczyków po przesadzeniu?

Podlewanie storczyków po przesadzeniu lepiej zostawić do momentu, kiedy roślina zacznie się oswajać z nowym otoczeniem. Przeprowadza się je dopiero po upływie mniej więcej pięciu dni. Wtedy podlewamy je standardowo – przelewając podłoże i po upływie 15 minut wylewając nadmiar wody z osłonki. Od tego momentu przywraca się standardową częstotliwość podlewania.

W początkowym okresie storczyki potrzebują bardzo wiele uwagi. Nawozi się je dopiero po kilku tygodniach - można wówczas zastosować żelowy lub stały nawóz do storczyków. To dlatego, że podłoże do storczyków najczęściej zawiera niewielkie dawki nawozu, które wystarczą na początek. Roślina może wymagać też palikowania. Do tego będą potrzebne specjalne patyczki do storczyków. Świetnie sprawdzają się spiralne, które otaczają pędy storczyka. Palikowanie może być potrzebne długo – aż do momentu, kiedy roślina nie wytworzy nowych korzeni. Ten proces może potrwać nawet kilka miesięcy. 

Nie zdziw się, jeśli po przesadzeniu storczyk nie będzie kwitł przez jakiś czas. Roślina koncentruje całą uwagę na wytworzeniu korzeni. Jednak bardzo prawdopodobne, że za chwilę zakwitnie piękniej i intensywniej niż w starym podłożu.

Jak prawidłowo pielęgnować storczyki?

Uprawa storczyków - najcześciej popełniane błędy

Dlaczego liście storczyków żółkną?

Dlaczego storczyki w domu nie kwitną?

Szkodniki i choroby storczyków

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak przesadzić storczyka krok po kroku. Najczęściej popełniane błędy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.