Rośliny domowe

Nawożenie roślin doniczkowych

Rośliny to organizmy samożywne, mimo to, hodowane w doniczkach, wymagają dokarmiania. Niestety, trudności w dobraniu właściwego produktu, mogą skutecznie zniechęcić do nawożenia. Warto przyjrzeć się nawozom bliżej, by poznać ich specyficzne właściwości. Dowiedz się, kiedy i czym nawozić kwiaty domowe.

Nawożenie roślin doniczkowych
Nawożenie kwiatów domowych jest niezbędnym elementem uprawy, który zapewnia roślinom zdrowy i szybki rozwój. Fot.123RF.com

Po co nawozić rośliny?

Podczas każdego podlewania składniki odżywcze wypłukiwane są z podłoża wraz z nadmiarem wody. Ziemia wyjaławia się także naturalnie, przez przetwarzanie substancji przez rosnącą roślinę. Nawożenie kwiatów domowych jest niezbędnym elementem uprawy, który zapewnia roślinom zdrowy i szybki rozwój.

Odpowiednie nawożenie to dobry sposób na utrzymanie rośliny w zdrowiu. Silne okazy nie są tak często atakowane przez szkodniki jak te zaniedbane i niedożywione. Dobrze dokarmiona roślina lepiej radzi sobie także z atakami chorób grzybowych. Nawozy pozytywnie wpływają na rozwój liści, kwitnienie, a także ogólnie wzmacniają strukturę rośliny.

Skład nawozów uniwersalnych

Rośliny do prawidłowego funkcjonowania poza wodą, światłem i dwutlenkiem węgla potrzebują trzech podstawowych składników odżywczych – azotu, fosforu i potasu. To trzy główne elementy nawozów uniwersalnych:

  • azot –  wspomaga wzrost liści i łodyg;
  • fosfor – pozytywnie wpływa na rozrost korzeni i wzmacnia tkanki;
  • potas – wydłuża kwitnienie kwiatów i reguluje pobieranie wody przez roślinę.

Dodatkowe mikroelementy, takie jak wapń i magnez wzmacniają rośliny. Wapń poprawia stan tkanek i korzeni, a magnez – liści i kwitnących kwiatów.

Nawozy naturalne

Oprócz nawozów syntetycznych możesz korzystać również z tych naturalnych: biohumusu, nawozu ze skórki banana czy czarnej herbaty. Bardzo dobrze sprawdza się stosowanie naprzemiennie nawozu naturalnego i syntetycznego.

Biohumus to nawóz pochodzący z kompostu dżdżownic. Zawiera mikro i makroelementy w dość małym stężeniu. Jest dość bezpieczny w użytkowaniu – nie tak łatwo przenawozić nim roślinę. Zawiera także florę bakteryjną, która korzystnie wpływa na korzenie. Jest polecany dla roślin lubiących przewiewną glebę, ale także tych osłabionych np. przelaniem.

Sprawdź: Domowy nawóz do roślin zielonych. Sposoby naszych babć!

Jaki nawóz do kwiatów wybrać?

To, czym nawozić kwiaty domowe, które masz w swojej kolekcji, w dużej mierze zależy od ich stanu, rodzaju, a nawet etapu rozwoju.

Nawożenie młodych roślin

Jeśli twoja roślina jest dość młoda, nawóz uniwersalny będzie dla niej zbyt silny. Wykorzystaj biohumus – pozytywnie wpłynie na rozwój korzeni bez ryzyka przenawożenia. Podobnie w przypadku roślin, które przeszły chorobę lub walkę ze szkodnikami. Stosunkowo delikatny biohumus im nie zaszkodzi, jedynie wzmocni uszkodzone tkanki.

Nawozy dla roślin kwitnących

Dla roślin, które kwitną, nawóz uniwersalny jest niewystarczający. Szukaj dla nich nawozów bogatych w potas. Dzięki niemu kwiaty będą silniejsze, a kwitnienie będzie trwało dłużej.

Nawożenie roślin zielonych

Rośliny tropikalne, jak i wszystkie okazy, których największą ozdobą są zielone liście, lubią nawozy uniwersalne. Oprócz azotu, fosforu i wapnia zawierają one też mikroskładniki żelazo, cynk, miedź, które bardzo pozytywnie wpływają na rozrost liści.

Nawóz dla kaktusów

Kaktusy również potrzebują do życia azotu, fosforu i wapnia, jednak w zupełnie innej proporcji niż rośliny zielone. Przy uprawie tych pustynnych roślin unikaj nawozu uniwersalnego i wykorzystuj te przeznaczone specjalnie do kaktusów.

Nawożenie paproci

Z łatwością można znaleźć nawozy dedykowane paprociom, ale te rośliny dość dobrze tolerują również nawozy uniwersalne. Jeśli w twojej kolekcji znajduje się tylko kilka paprotek, nie musisz kupować dla nich osobnego produktu.

Różnorodne formy nawozów

Odpowiedź na pytanie, jaki nawóz do kwiatów wybrać, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od potrzeb rośliny, a także twoich preferencji dotyczących sposobu pielęgnowania jej. W sklepach znajdziesz preparaty w proporcji gotowej do użytku, a także bardziej skondensowane formuły, które należy jeszcze rozwodnić.

Nawozy płynne

To najbardziej popularne produkty do nawożenia kwiatów domowych. Stosuj je zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej musisz je rozcieńczyć. Dokarmiaj nimi roślinę w trakcie standardowego podlewania. Wiele nawozów płynnych po dodatkowym rozcieńczeniu, można wykorzystać również jako dolistne opryski, co jest dodatkowym atutem.

Mgiełki nawozowe

To mocniej rozwodnione nawozy płynne, przeznaczone do użytku dolistnego. Sprzedawane są w opakowaniach ze spryskiwaczem, dzięki czemu są bardzo wygodne w użyciu.

Granulaty

Dostępne są także bardziej skondensowane produkty w formie granulek. Rozsypuje się je na podłożu. W kontakcie z wodą drobinki będą się rozpuszczać, a substancje odżywcze będą wnikać w głąb podłoża. Są dość trwałe, starczają na około 3 miesiące.

Pałeczki nawozowe

Pałeczki nawozowe zawierające guano (odchody nietoperza), są bardzo wygodne w użytkowaniu. Należy wbić je w podłoże, a podczas podlewania uwolnią składniki odżywcze. Dodatkowym ich atutem jest odstraszanie szkodników roślin takich jak ziemiórki i przędziorki.

pałeczki nawozowe do kwaitów domowych Pałeczki nawozowe zawierające guano (odchody nietoperza). Fot.123RF.com

Odżywki

Odżywki sprzedawane są w plastikowych pojemnikach do wbijania w ziemię. Należy w nich wykonać niewielki otwór. Teoretycznie nawóz powinien powoli uwalniać się w głąb rośliny. W praktyce, przy stosowaniu tego typu produktu, często dochodzi do przenawożenia rośliny, bo produkt uwalnia się zbyt szybko i nierównomiernie. Uważaj z ich stosowaniem.

Sprawdź: Jak wybrać nawóz do kwiatów w doniczkach? Doradzamy

Jak prawidłowo nawozić rośliny?

Nawożenie kwiatów domowych nie powinno sprawiać większych problemów. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  1. Zbyt duża ilość nawozu przypali korzenie rośliny, a liście zaczną żółknąć w okolicy nerwów. Pamiętaj, by stosować się do instrukcji załączonej na opakowaniu. Lepiej mniej nawozu niż za dużo.
  2. Nie dokarmiaj świeżo zakupionej rośliny przez 2-3 miesiące. Rośliny kupione jesienią i zimą zacznij nawozić dopiero na wiosnę.
  3. Nie stosuj nawozu do świeżo przesadzonych roślin przez dwa miesiące. Nowa ziemia dostarczy im odpowiednich składników przez jakiś czas.
  4. Unikaj nawożenia chorych okazów. Nawóz może przypalić uszkodzone korzenie. Z pierwszym nawożeniem po wyleczonej chorobie poczekaj około miesiąca.
  5. Rośliny o suchym podłożu najpierw zwilż niewielką ilością wody i odczekaj kilka minut, zanim zaczniesz nawozić, w przeciwnym wypadku nawóz rozłoży się nierównomiernie w podłożu.

Kiedy nawozić kwiatki w domu?

Nawożenie rozpocznij w połowie marca i zakończ dopiero na przełomie września i października. To, jak często nawozić konkretną roślinę zależy od tempa jej wzrostu, oraz poziomu jej ekspozycji na słońce. Rośliny rosnące szybciej i w jaśniejszych miejscach należy nawozić częściej.

Są dwie teorie nawożenia roślin. Pierwsza zaleca nawozić co drugie lub trzecie podlewanie, wykorzystując pełną dawkę preparatu. Druga, wprost przeciwnie, mówi o nawożeniu ¼ zalecanej dawki przy każdym podlewaniu (z wyjątkiem jednego w miesiącu). Podlewanie samą wodą między nawożeniami jest istotne. Dzięki niemu wypłuczesz ewentualny nadmiar nawozu i unikniesz przenawożenia rośliny.

W okresie jesiennym zaprzestań nawożenia. W tym czasie roślina powinna spowolnić swój rozwój, szykując się do zimy. Dodatkowe składniki odżywcze, przy niewystarczającej ilości światła, będą niemożliwe do przetworzenia, co może skutkować przenawożeniem i chorobą rośliny.

Jeśli zdecydujesz się na nawożenie rośliny również w okresie jesienno-zimowym, pamiętaj, by doświetlać ją specjalnymi lampami UV, które imitują słońce.

Czy warto nawozić kwiatki w domu? Zdecydowanie! Rośliny regularnie i odpowiednio nawożone odwdzięczą się szybkim rozrostem, a także częstym oraz obfitym kwitnieniem.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.