Spis treści:
- Christia obcordata – co to za kwiat?
- Christia obcordata – najważniejsze zasady uprawy i pielęgnacji
- Co jeszcze warto wiedzieć o Christia obcordata?
Christia obcordata – co to za kwiat?
Christia obcordata to zachwycająca roślina z rodziny bobowatych. Pochodzi z Japonii, Tajwanu i Indonezji, gdzie dziko porasta łąki i nieużytki. W Azji wykorzystywana jest w medycynie ludowej do leczenia m.in. niedrożności dróg moczowych. Warto jednak zdecydować się na domową uprawę Christia obcordata z zupełnie innego powodu. Gatunek ten wyróżnia się niezwykle efektownym ulistnieniem, które sprawia, że nie przypomina żadnej innej rośliny na naszym globie. To właśnie charakterystyczne liście Christia obcordata – trójkątne, pokryte pasami i bordowo-zielonym wzorem są najpiękniejszą ozdobą tego gatunku.
Liście Christia obcordata przypominają rozpostarte skrzydła motyli, dzięki czemu potocznie nazywana jest rośliną motyli (ang. butterfly plant). W naturze osiąga niewielką wysokość i płoży się tuż przy ziemi. Jest w stanie wspinać się po podporach, jeśli spotka je na swojej drodze. Pomagają jej w tym sporej długości, cienkie pędy, które gęsto porastają trójkątne liście. Pod wpływem podmuchów wiatru delikatnie się poruszają, co z daleka wygląda niczym stado barwnych motyli, które trzepoczą skrzydłami.
Liście Christia obcordata przypominają rój motyli. Fot. CanvaPro
Christia obcordata uprawiana w donicy dorasta zazwyczaj do 50-60 cm wysokości. Wiotką roślinę warto prowadzić przy stabilnej podporze, po której będzie mogła się wspinać. Jeśli chcemy, możemy uprawiać ten gatunek również w wiszących donicach, aby pędy okazu swobodnie przewieszały się z pojemnika. Christia obcordata to roślina kolekcjonerska, którą rzadko spotkamy w sprzedaży. Poświęćmy jednak nieco czasu na poszukiwania, ponieważ gatunek ten zdecydowanie jest tego wart.
Przeczytaj również: Liście skrzydłokwiatu żółkną i ciemnieją na końcach? Wypróbuj babciną metodę
Christia obcordata – najważniejsze zasady uprawy i pielęgnacji
Jeśli uda nam się zdobyć zjawiskowy okaz Christia obcordata, stanie się on niezwykle oryginalną ozdobą naszego domu. Dbając o tę roślinę, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby jej piękne liście nie straciły atrakcyjnego wyglądu. Jak uprawiać i pielęgnować Christia obcordata?
- Ziemia – Christia obcordata najlepiej rośnie w lekkim, przepuszczalnym podłożu. Jeśli gleba będzie zbita i gliniasta, roślina będzie narażona na zastoje wody, czego zdecydowanie nie toleruje. Wybierzmy dla niej luźne podłoże – doskonale sprawdzi się uniwersalna ziemia kwiatowa, którą wymieszamy z perlitem. Nie zapominajmy również, aby donica z Christia obcordata miała otwór odpływowy i warstwę drenażu na dnie (wykorzystajmy keramzyt, kamyczki bądź żwir).
- Stanowisko – Christia obcordata postawmy w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Najlepsze będzie miejsce w półcieniu lub z lekko rozproszonym światłem. Jeżeli na liście Christia obcordata będą padały promienie słoneczne, jej delikatne listki mogą zostać poparzone, co oszpeci okaz. Dobrym miejscem na uprawę tego gatunku jest parapet o wschodniej wystawie. Przetrzymujmy go w temperaturze pokojowej.
Liście Christia obcordata w pełnym słońcu mogą zżółknąć. Fot. CanvaPro
- Podlewanie – Christia obcordata preferuje, gdy podłoże, w którym rośnie, jest stale lekko wilgotne. Nie toleruje natomiast przesadnego podlewania i nadmiernie mokrej ziemi. Christia obcordata nie może stać w wodzie, dlatego nie zapominajmy, aby zawsze zlać wodę z podstawki. Nie dopuszczajmy również do całkowitego wysuszenia podłoża. Roślinę podlewajmy regularnie i umiarkowanie – taką ilością wody, aby gleba była stale zwilżona. Warto pamiętać także o postawieniu obok Christia obcordata nawilżacza powietrza, ponieważ lubi ona przebywać w otoczeniu o wysokiej wilgotności.
- Nawożenie – Christia obcordata nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Nie musimy często zasilać jej w składniki pokarmowe, ale warto dokarmiać ją biohumusem w okresie wiosenno-letnim. W sezonie wegetacyjnym możemy wykorzystywać również gotowe nawozy do roślin zielonych.
Co jeszcze warto wiedzieć o Christia obcordata?
Niezaprzeczalny urok Christia obcordata sprawił, że jest poszukiwana przez wielu miłośników kwiatów egzotycznych na całym świecie. Trudno stać się posiadaczem unikatowego okazu, jeśli jednak uda nam się osiągnąć ten cel, możemy spróbować rozmnożyć go poprzez sadzonki liściowe. Aby wyhodować nową roślinę, odcięty liść z 3-centymetrowym kawałkiem łodygi umieszczamy w lekkim i przepuszczalnym podłożu. Regularnie podlewamy, aż sadzonka się ukorzeni. Zabieg ten najlepiej wykonać w sezonie wegetacyjnym, czyli od wiosny do wczesnej jesieni.
Kolejna informacja dotycząca Christia obcordata powinna zainteresować właścicieli czworonogów. Choć nie został potwierdzony jej toksyczny wpływ na zwierzęta, lepiej nie uprawiać tej rośliny w ich zasięgu. Jeżeli zależy nam na posiadaniu Christia obcordata w swoim domu, umieśćmy ją pod sufitem np. w koszu lub wiszącej donicy. To jeden z tych gatunków kwiatów, które nie są bezpieczne dla kota ani psa.
Christia obcordata to niewątpliwie gratka dla każdego pasjonata kwiatów doniczkowych, który chce stworzyć w swoim domu prawdziwą dżunglę. Gdzie możemy ją kupić? W mediach społecznościowych obserwujmy sprzedawców, którzy oferują gatunki kolekcjonerskie. Przeglądajmy również portale aukcyjne oraz internetowe sklepy z roślinami, gdzie możemy trafić na prawdziwe perełki.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Grudnik zakwitnie dwa razy w roku. Jak to zrobić?
Pumeks, mydło i zapałki. Takich patentów na pielęgnację roślin doniczkowych możesz nie znać