Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Przegląd najciekawszych kaktusów na parapet

Kaktusy to bardzo cenione rośliny doniczkowe. W naturze kaktusowate, ze względu na bardzo mocne łodygi, stanowią cenny budulec na suchych obszarach. Niektóre gatunki wydzielające wosk używane są na przykład jako pochodnie. Z kolei owoce oraz pędy innych gatunków są spożywane na surowo albo dodawane do przetworów. Dowiedzmy się zatem, jak dbać o kaktusy doniczkowe.

Przegląd najciekawszych kaktusów na parapet

Fot.123RF.com

Rodzaje kaktusów doniczkowych

Kwitnące kaktusy doniczkowe dość często goszczą na naszych parapetach. Jednym z najstarszych w tej grupie są cereusy. Należą do nich głównie gatunki kolumnowe pochodzące z Ameryki Południowej. W naturze rośliny te wyrastają na duże drzewa z szerokimi koronami. Kwiat kaktusa z rodzaju cereus umieszczony jest na długiej, zwykle białej rurce, a kwitną tylko starsze egzemplarze. Na uwagę zasługuje na przykład cereus peruwiański o kolumnowym pokroju, dorastający do wysokości ponad trzech metrów. Młodsze egzemplarze mają jasnozielone pędy, które z wiekiem nabierają niebieskawozielonej barwy. Uprawa w domu tego gatunku nie jest trudna, gdyż roślina, podobnie jak inne rodzaje kaktusów doniczkowych, ma niewielkie wymagania.

Fot.123RF.com/echinokaktus

Do starszych gatunków należą też małe kwitnące kaktusy domowe rodzaju echinokaktus. Pochodzą one z Meksyku oraz z południa Stanów Zjednoczonych. Rośliny te mają kuliste lub cylindryczne formy i dzwonkowate, żółte zazwyczaj, kwiaty. Kwiat kaktusa odmiany echinokaktus grusona, przeznaczonego do uprawy w domu, ma pięć centymetrów długości. Ale w tej grupie zdarzył się rekordowy kaktus wysoki na dwa i pół metra, mierzący ponadto trzy metry w obwodzie i ważący prawie tonę. W swoim wnętrzu zgromadził on prawie osiemset litrów wody.

Zobacz więcej zdjęć

Z Meksyku pochodzą też inne rodzaje kaktusów doniczkowych, w tym bardzo obficie kwitnąca nopalksochia. Uprawa w domu kaktusów z tej grupy jest dość prosta, dlatego są to bardzo lubiane przez początkujących hodowców kwiaty doniczkowe. Mają jednak większe, niż inne rodzaje kaktusów doniczkowych, wymagania co do wilgotności podłoża i mniejsze co do światła. Ciemnoczerwonymi kwiatami wyróżnia się nopalksochia eckermanna o płaskich pędach.

Do ładnie kwitnących należą też kaktusy z rodzaju echinopsis. Są to również małe kaktusy doniczkowe  pochodzące z Ameryki Południowej. Mają one kuliste lub cylindryczne formy, bardzo rozgałęziające się u dołu. Kwiat kaktusa echinopsis ma lejkowaty kształt i biały lub różowy kolor. Potrafi osiągnąć dwadzieścia centymetrów długości i rozwija się nocą, a jest ich kilka na jednej roślinie.


Fot.123RF.com/echinopsis

Do  kwitnących należą też takie rodzaje kaktusów doniczkowych jak mamilaria, reprezentowane przez kilkaset gatunków występujących w Kolumbii, Wenezueli, Meksyku, na południu Stanów Zjednoczonych oraz w Ameryce Środkowej. Kaktusy doniczkowe z tej grupy mają proste, haczykowate, wygięte ciernie. Kwiat kaktusa mamilaria wyrasta z zagłębień pomiędzy brodawkami. Niewielkie kwiaty układają się na jednym egzemplarzu w wianek dookoła wierzchołka. Owocem tego gatunku jest zwykle czarna jagoda. Bardzo oryginalna w tej grupie jest mamilaria pierzasta z drobnymi białymi kwiatami. Jej hodowla wymaga oszczędności w podlewaniu, gdyż roślina ta nie lubi nadmiaru wody.

Z Argentyny pochodzą małe kaktusy doniczkowe chamecereus, na przykład  chamecereus silvestra. Gatunek ten rozrasta się w kępy z pokładającymi się łodygami. Kwiat kaktusa chamecereus jest wielki, pomarańczowy lub czerwony. W jednej doniczce pojawia się ich dużo, zwłaszcza po zimowej przerwie bez podlewania.

Jak pielęgnować kaktusy?

Niektóre rodzaje kaktusów doniczkowych mają jadalne owoce. Kaktus pitahaya w warunkach naturalnych wzrasta na dużą wysokość, wspinając się na krzewy i drzewa za pomocą korzeni czepnych. Może w ten sposób dotrzeć nawet na wysokość dziesięciu metrów.


Fot.123RF.com/pitahaya owoc

Kaktus pitahaya ma bardzo charakterystyczne owoce o zróżnicowanym kształcie. Przypominają one czerwone, żółte lub różowe szyszki, małe ananasy albo granaty - takie do rzucania. Pokrojone w plasterki odsłaniają z kolei kropkowany wzór z maleńkich czarnych nasionek zagłębionych w żółtym albo liliowym miąższu. Uprawa w domu kaktusa pitahaya to zabieg bardzo przyjemny i niezwykle satysfakcjonujący. Wystarczy zasadzić kilka świeżych nasion do doniczki i postawić w jasnym i ciepłym miejscu. Nasiona trzeba przykryć plastikowym kubeczkiem, połówką butelki lub szklanym słoikiem. Kiedy po kilku tygodniach wzejdą, zdejmujemy okrycie. A, jak dbać o kaktusy doniczkowe z grupy pitahaya? Tak jak o inne gatunki. Warto jednak wiedzieć, że są to rośliny ciepłolubne, dlatego latem mogą stać na zewnątrz.

Nocą rozwijają się kwiaty epifilum. Te rodzaje kaktusów doniczkowych rosną w naturze w tropikalnych lasach Ameryki Południowej oraz Meksyku. Są to rośliny krzaczaste, z długimi płaskimi łodygami, pozbawione kolców. Kwiat kaktusa epifilum jest zazwyczaj biały, kremowy, różowy, czerwony i przypomina kształtem lejek. Nasiona z niego powstałe są duże i do tego często jadalne. Kaktusy doniczkowe gatunku epifilum karbowane, kwitną bardzo obficie, kremowo lub zielonkawożółto. Sama roślina ma dość grube, niebieskawozielone pędy. 

W naszych domach spotyka się bardzo różne rodzaje kaktusów doniczkowych. Te kolczaste roślinki, a zwłaszcza kwitnące kaktusy doniczkowe, rozświetlą każdy parapet. Ich uprawa to niezbyt trudne zajęcie, dające dużo satysfakcji. Jak o nie dbać? Trzeba zapewnić im przepuszczalną ziemię i odpowiedni drenaż, do tego umiarkowanie podlewać, a zimą zaprzestać podlewania i zmniejszyć temperaturę pomieszczenia. A jeśli zapragniemy mieć ich więcej, najlepiej rozmnożyć rośliny przez sadzonki. 

Kaktusy - całoroczna uprawa

Kaktus z podkładki korkowej – jak zrobić?

Co robić, gdy kaktus nie chce zakwitnąć?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.