Rośliny domowe

Storczyki - przesadzanie różnych gatunków storczyków

Tematem dzisiejszego artykułu z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” będą storczyki. W przypadku wielu moich roślin nadszedł moment przesadzania. To okazja, żeby odświeżyć sobie część informacji o przesadzaniu, uprawie i pielęgnacji pięknych orchidei.

Storczyki - przesadzanie różnych gatunków storczyków
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Storczyki - odmiany 

Uprawa orchidei to ogromna przyjemność. Mnogość gatunków i odmian, jakie możemy obecnie nabyć, kusi, wabi i zachęca do tego, aby powiększać swoje kolekcje. W domach podziwiamy już nie tylko egzotyczne i wytrzymałe falenopsisy, ale także inne storczyki, takie jak np. dendrobium, odontoglossum, oncidium, zygopetalum, cymbidium, miltonia, sabotek oraz wiele innych gatunków i hybryd, czyli mieszańców międzygatunkowych.

Storczyki - przesadzanie 

Gdy przekwitną lub gdy kończą już stan spoczynku, można je przesadzić do nowego podłoża. Przesadzanie warto połączyć ze sprawdzeniem stanu korzeni. Każdy nasz storczyk może mieć swój własny cykl wegetacji, nie ma więc jednej reguły co do najlepszego czasu przesadzania. Należy obserwować każdą z roślin i wybrać odpowiedni termin. W moim przypadku właśnie przyszła pora na przesadzenie kilku falenopsisów, dendrobium phalaenopsis i odontoglossum.

src: Storczyki - przesadzanie różnych gatunków storczyków. Uprawa i pielęgnacja storczyków., Youtube.com, Ogród na co dzień 

Sadzenie storczyków 

Warto przypomnieć, że w zależności od gatunku storczyki mają różną budowę. Falenopsisy to storczyki monopodialne, których jeden pęd stale rośnie w górę. Wiele pozostałych gatunków to storczyki o budowie sympodialnej, których pędy lub kłącza rozrastają się na boki. Ma to znaczenie, ponieważ wpływa na sposób sadzenia. Storczyki monopodialne sadzimy zawsze na środku doniczki, natomiast sympodialne czasami warto umieścić z boku, żeby umożliwić dalszy swobodny rozwój roślinie.

Zobacz więcej zdjęć

Storczyki - podlewanie

Częstym błędem w uprawie storczyków jest nadmierne podlewanie, a tak naprawdę to, że po podlaniu pozostawiamy wodę na dnie osłonki i korzenie w niej stoją. Jeżeli mamy osłonkę, gdzie woda zbiera się na dnie, ale nie sięga bryły korzeniowej storczyka, to wszystko jest w porządku. Ratunkiem w takiej sytuacji również może być systematyczne przesadzanie, np. co roku lub co dwa-trzy lata w przypadku gatunków, które za przesadzaniem nie przepadają.

Do takich storczyków zaliczyć można np. dendrobium, w tym dendrobium phalaenopsis. Ten gatunek zaliczam do moich ulubionych. Świetnie czuje się w pokojowej temperaturze przez cały rok, podczas gdy np. dendrobium nobile musi mieć zapewniony okres spoczynku w chłodzie, żeby ponownie zainicjować kwitnienie. 

Zobacz więcej zdjęć

Storczki - jakie podłoże?

Przechodzimy do ważnego tematu, jakim jest podłoże do storczyków. Pasjonaci, którzy zajmują się tylko uprawą orchidei, zazwyczaj sami przygotowują substraty, dobierając je w indywidualny sposób do każdego swojego okazu. Jak jako hobbystka, która uwielbia wszystkie rośliny, nie podchodzę do tego tematu aż tak restrykcyjnie. Dla amatorskiej uprawy tych roślin, a za taką uważam swoją uprawę, kierowane są uniwersalne mieszanki podłoża dla storczyków. Znajduje się w nich m.in. kora, frakcje torfowe i inne składniki, dzięki którym jest ono przepuszczalne i odpowiednie dla orchidei, które w wielu przypadkach są epifitami. W naturze rosną na drzewach, ale nie czerpią z nich składników odżywczych. Podobne warunki należy więc im zapewnić w domowej uprawie doniczkowej.

Zobacz więcej zdjęć

Jeżeli uprawiamy zarówno falenopsisy, jak i inne gatunki, tak jak jest w moim przypadku, to można takie podłoże jeszcze dodatkowo rozdzielić i kawałki kory oraz elementy podłoża o grubszej frakcji odłożyć dla falenopsisów, a drobniejszą część podłoża, czy też ręcznie rozdrobnioną część, przeznaczyć dla takich gatunków jak np. dendrobium czy odontoglossum.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj: 

Storczyki a czosnek. Storczyki piękne jak nigdy. Do podlewania wystarczy dodać jeden składnik

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Storczyki - przesadzanie różnych gatunków storczyków"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.