Rośliny domowe

Najczęstszy powód opadania liści. To dlatego monstera choruje

Monstera dziurawa to piękna roślina, która charakteryzuje się pękniętymi liśćmi. Chociaż jest stosunkowo łatwa w uprawie, przy nieodpowiedniej pielęgnacji może chorować. Jest ona również dosyć częstym celem ataku szkodników roślin. Martwisz się o swoją roślinę? Bez obaw. Odpowiednie zabiegi pomogą Ci zachować monsterę w dobrej kondycji.

Najczęstszy powód opadania liści. To dlatego monstera choruje
Żółte plamy na liściach monstery to efekt działania szkodników, które trzeba jak ajszybciej zwalczyć. Fot. 123RF/PICSEL

Z akrtykułu dowiesz się:

Monstera - popularne odmiany

Monstera deliciosa rośnie głównie w lasach tropikalnych, osiąga wysokość nawet do 20 m. Aby wspinać się na wysokie drzewa, wykształciła korzenie powietrzne. Przykładem dostosowania się do wietrznych warunków środowiskowych są także pęknięte liście. Z Ameryki Południowej monstera dziurawa dotarła do Europy jako roślina ozdobna. Doskonale sprawdza się jako element tzw. miejskiej dżungli, dlatego w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Szczególnie chętnie uprawiane są obecnie jej odmiany kolekcjonerskie:

  • Monstera deliciosa „Variegata”,
  • Monstera deliciosa „Marmorata”

Monstera deliciosa i jej kwiaty

W warunkach tropikalnych można spotkać kwiaty, nazywane owocami monstery. Mają one kolor kremowy i przypominają kolbę otoczoną zieloną przysadką. Owoce są jadalne, a ich smak można porównać do kwaśnego ananasa. W klimacie panującym w Polsce, bez naświetlania i zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza trudno spodziewać się owocowania monstery. Uprawa tropikalna możliwa jest głównie w ogrodach botanicznych oraz palmiarniach. Są to odpowiednie miejsca, by zobaczyć roślinę w środowisku zbliżonym do naturalnego. Olbrzymie pnącza z owocami robią niesamowite wrażenie. Wybierz się tam, żeby docenić piękno tej rośliny.

Znak rozpoznawczy monstery – pękające liście

Monstera deliciosa charakteryzuje się ciekawym wzorem liści, które często są pęknięte w środku. Jest to efekt dostosowania się do warunków środowiskowych panujących w dżungli. Jakich? W lasach tropikalnych wieją silne i porywiste wiatry. Wykształcając tzw. wycięte czy pęknięte liście, roślina poradziła sobie z tym problemem, ponieważ zmniejszyła powierzchnię liści.

Twoja monstera ma gładkie, pełne liście? Może to być efekt chorób monstery lub niewłaściwej jej pielęgnacji. Nie martw się jednak na zapas. Gładkie liście występują także naturalnie, dlatego nie musi to być oznaka problemów z rośliną. Czy wiesz, że pęknięcia widoczne są już przy powstawaniu liści? Jeśli młode listki są gładkie, takie już pozostaną.

Z filmiku poniżej dowiesz się: dlaczego monstera nie ma dziur?


Autor: makeyourlifegreener

Monstera deliciosa – uprawa

Uprawa monstery dziurawej nie jest trudna. Roślina ta doskonale rosnąć będzie w każdym domu. Dobrze znosi zmiany temperatury, a po jej aktualnym wyglądzie nawet niewprawny ogrodnik orientuje się, czy potrzebuje więcej, czy mniej wody.

  • Monstera – odpowiednie miejsce

Monstera deliciosa nie znosi zbyt dużego nasłonecznienia. O wiele lepiej rozwija się na zacienionych stanowiskach. Idealne warunki dla niej panują na korytarzach i w innych pomieszczeniach z małą ilością światła naturalnego. Zbyt ostre słońce opierające się o liście może spowodować ich poparzenie. Stają się one wtedy brązowe. Niewskazany jest też niedobór światła. W takich warunkach liście rosną małe i nie posiadają wcięć. Od czego jeszcze zależy wybór idealnego miejsca dla monstery? Pielęgnacja oraz sam rozmiar rośliny wymagają dość dużo powierzchni. W domowych warunkach bez problemu roślina osiągnie ponad 2 m wysokości.


Autor: makeyourlifegreener

  • Monstera, jak ją podlewać?

Pielęgnacja monstery polega przede wszystkim na regularnym podlewaniu. Zapotrzebowanie na wodę zależne jest jednak, nie tylko w przypadku tej rośliny, od pory roku.

  • W czasie wegetacji (od maja do października) należy podlewać monsterę dwa razy w tygodniu.
  • W okresie spoczynku (od listopada do kwietnia) wystarczy dolać wody do doniczki zaledwie raz na trzy tygodnie.

Pamiętaj, aby nie wykorzystywać w tym celu wody prosto z kranu. Lepiej odstaw ją na kilka godzin przed podaniem roślinie. Od czasu do czasu usuń też kurz z liści. Najlepiej zrób roślinie prysznic z delikatnym strumieniem wody. Uważaj jednak na rozwijające się liście. Najlepiej zabezpiecz je woreczkiem na czas polewania wodą.


Autor: makeyourlifegreener

Monstera – choroby

Choroby monstery niejednokrotnie są efekt ataku szkodników roślin. Można zwalczyć je na różne sposoby.

Najczęściej hodowcy mają do czynienia ze wciornastkami. Są to małe owady o pomarańczowej (larwy) lub czarnej (osobniki dorosłe) barwie. W wyniku ich działania liście rośliny stają się żółte. Pierwszym krokiem w walce ze wciornastkami jest dokładne umycie rośliny. Gdy to nie pomaga, trzeba zastosować specjalistyczny preparat.

  • Warto również zadbać o poprawę warunków bytowych rośliny: przesadzić ją w bardziej przepuszczalne podłoże, np. z domieszką perlitu, chipsów kokosowych i kory oraz zapewnić jej ciepłe stanowisko z dobrą wentylacją. Z powodzeniem doniczki przenieść do łazienki lub skorzystać z nawilżacza powietrza.

  • Innym rozwiązaniem będzie spłukiwanie wodą całej rośliny.
  • Dobrym sposobem jest także wymieszanie w glebie rozgniecionego ząbku czosnku.

Innym powszechny problemem z monsterami jest choroba grzybowa. Jest efektem przelewania monstery. Rozpoznać ją można po czarnych plamach z żółtymi obrzeżami na liściach. Chcesz ocalić roślinę z chorobą grzybową? Na tym etapie potrzebne są opryski.


Autor: makeyourlifegreener

Monstera, jak ją rozmnażyć?

Rozmnażanie monstery odbywa się najczęściej przez ukorzenianie w wodzie lub w ziemi uciętej sadzonki wierzchołkowej. Pomocne bywają przy tym zabiegu korzenie powietrzne rośliny. Ukorzenić można także bezlistne pędy lub same liście.


Autor: makeyourlifegreener

Czy monstera jest trująca?

Monstera dziurawa wygląda na roślinę zupełnie nieszkodliwą. W jej liściach krążą jednak niebezpieczne związki szczawianu wapnia. Przy kontakcie ze skórą człowieka mogą powodować silne podrażnienia. Z tego powodu pielęgnacja monstery dziurawej odbywać się powinna z użyciem rękawiczek ochronnych. Ta sama substancja znajduje się również w młodych owocnikach rośliny. Jadalne są więc jedynie bardzo dojrzałe owoce monstery. Zjedzenie liści lub młodych owoców skutkować może biegunką i wymiotami. W Twoim domu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta domowe? Zainteresuj się inną rośliną, a więc filodendronem. Monsterę uprawiać możesz, gdy maluch podrośnie i minie ryzyko przypadkowego zatrucia.

Młody liśc monstery W liściach rośliny krążą niebezpieczne związki szczawianu wapnia. Fot.123RF.com

Monstera „Variegata” – klejnot w koronie

Najczęściej w naszych domach gości monstera dziurawa, najbardziej pospolita i ogólnodostępna odmiana tej rośliny. Doskonale uzupełnia wystrój każdego wnętrza, a przy tym jest stosunkowo niedroga. Wśród koneserów popularnością cieszą się jednak droższe odmiany kolekcjonerskie.

  • Monstera deliciosa „Variegata” charakteryzuje się mniejszymi liśćmi z kremowymi plamami.
  • Monstera deliciosa „Marmorata” posiada natomiast nieregularne liście ozdobione żółtymi wzorami.

Wybór konkretnej odmiany powinien zależeć od kilku czynników. Jesteś początkującym ogrodnikiem? Skup się na gatunkach pospolitych, tanich i łatwych w pielęgnacji.

Ile kosztuje monstera dziurawa?

Ile trzeba zapłacić za monsterę dziurawą? Cena waha się od kilkunastu złotych do nawet niemal tysiąca. Zależna jest ona przede wszystkim od wielkości sadzonki i odmiany, którą wybierzesz. W sklepach botanicznych oraz marketach spotkać można niewielkie rośliny zwyczajnej monstery do uprawy w domu. Jej koszt jest niewielki i dostępna dla każdego. Na aukcjach i w sklepach internetowych spotkać można jednak okazy liczące nawet 2 m wysokości. Ich cena jest odpowiednio wyższa. Najdroższe są monstery w odmianach kolekcjonerskich, np. „Variegata”, „Marmorata”. Za ich niewielką sadzonkę możesz zapłacić kilkakrotnie więcej niż w przypadku standardowej monstery dziurawej.


Autor: makeyourlifegreener

Autor tekstu: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.