Rośliny domowe

10 najlepszych roślin, które uwielbiają zacienione miejsca. Sprawdzą się na północnym parapecie

Rośliny do cienia to najlepszy wybór do mieszkań z ekspozycją północną i wschodnią, do których słońce zagląda zaledwie kilka godzin w ciągu dnia. Dzięki nim każdy może stworzyć swoją prywatną dżunglę w domu i cieszyć się obecnością pięknych, zielonych dekoracji. Zastanawiasz się, jakie kwiaty do cienia wybrać? Sprawdź nasze TOP 10 roślin cieniolubnych!

10 najlepszych roślin, które uwielbiają zacienione miejsca. Sprawdzą się na północnym parapecie
Twój mało nasłoneczniony pokój wcale nie musi wyglądać nudno! Sięgnij po kwiaty do cienia i stwórz egzotyczny kącik, który będzie największą dekoracją wnętrza. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Szukasz roślin do ciemnego przedpokoju, łazienki czy po prostu pomieszczenia, w którym rzadko pojawia się słońce? Na szczęście istnieją rośliny, które świetnie poradzą sobie w zacienionych wnętrzach. Dowiedz się, jak pielęgnować rośliny cieniolubne, poznaj ich wymagania i sprawdź, co zrobić, by ich nie zmarnować.

Filodendron czerwieniejący (łac. philodendron erubescens)

Efektowne pnącze, które wyróżnia się imponującym wzrostem. W sprzyjających warunkach może osiągnąć długość nawet 4 m! Dzięki temu świetnie sprawdza się do uzupełnienia zielonej kompozycji w pomieszczeniu. Filodendron tworzy długie łodygi, które są gęsto porośnięte skórzastymi liśćmi umieszczonymi na czerwonych ogonkach – stąd jego nazwa. Jest dość wymagającą rośliną w uprawie, a nieprawidłowo pielęgnowany zaczyna obumierać. Potrzebuje stanowiska, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza i temperatura ok. 20°C. Aby spełnić jego wymagania, należy go regularnie zraszać. Źle reaguje na przesuszenie i przelanie.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Patrick (@potman.pat)

Zielistka green orange (łac. chlorophytum green orange)

Niebanalny kwiat na północny parapet, który ma zdolność do oczyszczania powietrza, dlatego jest chętnie wybierany do sypialni i pokoi dzieci. Wyróżnia się neonowo pomarańczowymi łodyżkami, na których dumnie tkwią duże, ciemnozielone blaszki z pomarańczowym unerwieniem. Tak, jak pozostałe zielistki, green orange również jest dość prosty w uprawie. Umieszczony w cieniu, rośnie powoli, ale dzięki temu nie traci swojego pięknego ubarwienia, a gleba wokół niego nie wysycha zbyt szybko. Nie należy dopuszczać do stania wody w doniczce, ponieważ tak uprawiana roślina jest narażona na choroby grzybowe.

Cyklamen perski  (łac. Cyclamen persicum)

Urocza bylina, która udekoruje każdy, zacieniony zakątek w domu. Cyklamen jest często mylony z fiołkiem alpejskim ze względu na podobne kwiaty.  Tworzy gęste kępy liści w kształcie serca ze srebrnym unerwieniem, pośród których wyrastają wysokie pędy zakończone motylkowatymi kwiatami. Co ciekawe, kwitnie od jesieni do wiosny, dzięki czemu zdobi dom, gdy na zewnątrz panuje ponura aura. Cyklamen najlepiej rośnie w chłodnym pomieszczeniu, z dala od słońca, np. na klatce schodowej lub w przedpokoju. Lubi wilgotną ziemię, ale nie znosi stojącej wody, dlatego po podlaniu należy poczekać i odlać jej nadmiar z podstawki.

Zamiokulkas zamiolistny (łac. Zamioculcas zamiifolia)

Idealny gatunek dla osób, które mają trudności z utrzymaniem roślin w domu. Jego elementem dekoracyjnym są smukłe, wysokie łodygi, które wyrastają one z podziemnych kłączy magazynujących wodę. Wzdłuż nich umieszczone są jajeczne, ciemnozielone i bardzo dekoracyjne liście. Zamiokulkas nie potrzebuje częstego podlewania ani zraszania. Wystarczy raz na kilka tygodni dostarczyć mu odrobinę wody, aby mógł zdrowo się rozwijać. Co więcej, roślina najlepiej czuje się w wąskich doniczkach kamionkowych. Choć lubi jasne stanowiska, świetnie rośnie także w zacienionych miejscach, gdzie nie dociera słońce. W okresie wegetacji można zasilać ją odpowiednim preparatem.

Przeczytaj również: To dlatego zamiokulkas choruje. Przez ten niewielki błąd roślina marnieje

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) 

Nazywany także lilią domową ze względu na delikatne, białe kwiaty, których płatki owijają się wokół kolby kwiatostanowej. Zaletą rośliny jest to, że może kwitnąć przez cały rok, dzięki czemu stanowi doskonałą ozdobę przestrzeni dziennej. Oprócz eleganckich kwiatów skrzydłokwiat tworzy gęste kępy smukłych, ciemnozielonych liści, które pięknie błyszczą w słońcu. Roślina najlepiej rozwija się na północnym i wschodnim parapecie, ponieważ w bardzo nasłonecznionych miejscach jej kwiaty zmieniają kolor na zielony i obumierają. Skrzydłokwiat należy regularnie podlewać, nawozić i oczyszczać jego liście z kurzu. Lubi także zraszanie miękką wodą.

Przeczytaj również: Niestraszne mu trudne warunki. Skrzydłokwiat najlepszy kwiat do wnętrz. Jak go pielęgnować? 

Wężownica (łac. Sansevieria)

Elegancki kwiat doniczkowy, który świetnie prezentuje się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Uwagę przyciągają jego wyprostowane, długie, mieczowate liście w wielu różnych kolorach. Niektórym ich ubarwienie przypomina skórę węża – stąd jego nazwa. Wężownica jest niezwykle prosta w uprawie. Świetnie rośnie w przepuszczalnej ziemi przeznaczonej do kaktusów, ale może być uprawiana także w zwykłej ziemi ogrodowej. Nie lubi bezpośredniego słońca, które parzy jej liście, dlatego lepiej ustawić ją z dala od okna, w zacienionym kącie pokoju. Należy pamiętać, żeby nie narażać jej na zimne powietrze, ponieważ poniżej 10°C zaczyna obumierać.

Przeczytaj również: To dlatego sansewieria żółknie i usycha. Sprawdź, jak uratować język teściowej

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Planty Club (@planty_club)

Aspidistra wyniosła (łac. Aspidistra elatior) 

Leśna, kłączowa roślina cieniolubna, która może być z powodzeniem uprawiana jako kwiat doniczkowy. W sprzyjających warunkach tworzy eliptyczne, ostro zakończone liście, które swobodnie zwisają na boki oraz drobne, fioletowo-zielone kwiaty w kształcie gwiazd. Nie należy do efektownych roślin – rośnie dość powoli, więc nie trzeba jej często przesadzać ani szukać stanowiska, gdzie będzie mieć więcej miejsca do rozwoju. Jest jedną z najbardziej cieniolubnych bylin, która jest dostępna na rynku, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w północnej łazience lub sypialni. Nie trzeba jej często podlewać – wystarczy 1-2 razy w tygodniu w lecie i 1-2 razy w ciągu 2 tygodni w zimie.

Przeczytaj również: Wyniosła i mało znana roślina doniczkowa. Jest przepiękna

Fiołek afrykański (łac. Saintpaulia ionantha) 

Afrykańska roślina, która jest wytrzymała na złe warunki i łatwa w pielęgnacji. Tworzy niskie, gęste rozety mięsistych, okrągłych liści oraz urocze, drobne kwiaty na krótkich łodyżkach, które przypominają mini bukiety. Na rynku dostępnych jest wiele odmian, które różnią się pokrojem, ulistnieniem i kolorem kwiatów, dzięki czemu można zrobić z nich efektowne kompozycje. Najbardziej znaną jest fiołek o fioletowym wybarwieniu. Jego największą zaletą jest to, że może kwitnąć przez cały rok. Wystarczy ustawić go na północnym parapecie, podlewać do podstawki i nie narażać go na przeciągi.

Przeczytaj również: Domowa uprawa fiołków afrykańskich. Najważniejsze zasady pielęgnacji sępolii

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez júlia (@julia_rosalvo)

Ołustek (łac. Scindapsus pictus)

Ozdobne, cieniolubne pnącze, które w Polsce jest znane głównie pod nazwą „epipremnum złociste". Jego znakiem rozpoznawczym są ciemnozielone z licznymi złotymi lub białymi plamkami liście w kształcie serca. Jednak im mniej słońca, tym mają ciemniejszy kolor. Jego zaletą jest to, że można dowolnie modyfikować jego ustawienie, np. wystarczy zapewnić mu podporę, aby pokrył całą ścianę lub pozostawić bez podpory, aby stworzył imponujący, zielony wodospad liści. Lubi temperaturę od 21 do 25°C, wilgotne powietrze, a w związku z tym regularne zraszanie oraz gliniastą glebę. Można z powodzeniem zasadzić go np. razem z draceną, co pozwoli uzyskać ciekawą, kaskadową kompozycję.

Przeczytaj również: Scindapsus: jak uprawiać domowe pnącze podobne do bluszczu

Maranta fascinator tricolor (łac. Maranta leuconeura fascinator tricolor)

Egzotyczna roślina, która wzbudza zachwyt swoim pięknym wybarwieniem. Tworzy podłużne, okrągłe, ciemnozielone liście z różowym unerwieniem, przez ich środek płynie jasnozielony, nieregularny wzór, a od spodu są purpurowe. Niezwykle dekoracyjna roślina, która wprowadza do zielonej, domowej dżungli egzotyczną nutę. Dobrze rośnie w lekko kwaśnym, żyznym podłożu. Potrzebuje regularnego nawadniania odstaną, ciepłą wodą i zraszania. Źle reaguje na bezpośrednie słońce, przeciągi i zalaną glebę, dlatego należy zachować umiar podczas jej nawadniania.

Przeczytaj również: Twoja maranta traci liście, żółknie i zasycha? Sprawdź, jak ją uratować

Przeczytaj również: TOP 10 najmniej wymagających roślin do domu

Pod pojęciem „najmniej wymagające rośliny” kryją się gatunki, które są rzadko atakowane przez szkodniki. Fot.123RF.com

Nazywany słowiańskim żeń-szeniem. Moc chrzanu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.