Spis treści:
- Kiedy przesadzać storczyki?
- Jak przesadzać storczyki?
- Cynamon do przesadzania i na choroby storczyków
Kiedy przesadzać storczyki?
Storczyki są epifitami, które porastają gałęzie drzew. Nie wymagają zbitego podłoża, a raczej kawałków kory, chipsów kokosowych i keramzytu. Z czasem jednak podkład pod storczyki obumiera i rozkłada się, przez co go ubywa. Warto wówczas wymienić storczykowi ziemię w doniczce.
Kolejnym powodem, dla którego przesadza się storczyki – jest nadmierny rozwój korzeni. Z czasem system korzeniowy storczyka przestaje mieścić się w doniczce, gdzie zaczyna brakować powietrza. Jeśli zauważysz, że twój storczyk wypuszcza dużą liczbę korzeni powietrznych, może być to znak, że potrzebuje przesadzenia do większej doniczki.
Storczyki lubią wilgoć, ale ich korzenie nie mogą stać w wodzie. Nadmierne podlewanie i zła doniczka pozbawiona otworów drenażowych często doprowadza do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Kiedy zauważysz ich oznaki na korzeniach i liściach rośliny - koniecznie zaplanuj przesadzenie swojego storczyka.
Nadmierny rozwój korzeni to ważny powód, by przesadzić storczyka. Fot.pixelshot/CanvaPro
Storczyka warto także przesadzić, gdy zauważysz żerowanie szkodników. Jednak, kiedy najlepiej to zrobić? Przesadzanie storczyka należy wykonać w momencie, gdy kwiat nie kwitnie i nie wypuszcza nowych pędów kwiatowych. To oznacza, że jest w spoczynku i czas ten jest najlepszy na porządki wśród korzeni. Ciężko określić czas w roku najlepszy na przesadzanie storczyków, ponieważ każdy kwiat może kwitnąć w nieco innym okresie. Warto więc obserwować wegetację swojego egzemplarza.
Przeczytaj również: Chcesz, żeby twój storczyk odżył i zakwitł? Wypróbuj nowatorski trik ze Szwecji
Jak przesadzać storczyki?
Do przesadzania storczyka będziesz potrzebować nowej doniczki – koniecznie z otworami w dnie. Może być tego samego rozmiaru lub większa, jeśli twój storczyk mocno przyrósł w korzeniach. Przygotuj także ostry, ręczny sekator lub nożyczki oraz nowe podłoże do storczyka. Ziemię możesz kupić gotową w sklepach ogrodniczych. Aby mieć pewność, że podłoże jest wolne od patogenów i larw szkodników, można wysterylizować je w piekarniku.
Krok 1. Wyjmij delikatnie storczyka z doniczki i oczyść go z podłoża. Jeśli korzenie są suche – zanurz je na kilka minut w zimnej wodzie. Dzięki temu zdrowe korzenie nabiorą jasnozielonej barwy i staną się elastyczne. W ten sposób unikniesz przypadkowego złamania zdrowego korzenia.
Krok 2. Oczyść storczyka z wszystkich suchych i zgniłych korzeni. Jest to niezwykle ważny krok, który pomoże ci zrobić więcej miejsca wśród korzeni, wpuścić większą ilość powietrza i przede wszystkim uniknąć rozwoju chorób grzybowych. Zawsze rób to ostrymi i zdezynfekowanymi nożyczkami lub sekatorem. Staraj się nie ucinać zdrowych części korzeni.
Krok 3. Oczyszczonego storczyka połóż w suchym miejscu, na papierowych ręcznikach. Zostaw go tak na dobę lub dwie, aby korzenie przeschły, a rany na korzeniach nieco się zagoiły.
Krok 4. Do nowej doniczki wsyp trochę podłoża do storczyków i włóż swój kwiat. Uzupełnij następnie przestrzenie między korzeniami podłożem. Staraj się nie upychać zbyt mocno kory, aby zapewnić korzeniom dostęp do powietrza.
Krok 5. Przez kilka dni nie podlewaj storczyka i obserwuj, czy w korzeniach nie rozwijają się choroby. Kiedy wszystko jest w porządku, możesz podlać storczyka.
Podczas przesadzania storczyka użyj cynamonu. Szybko przekonasz się, jaki wpływ ma ta przyprawa na rozwój rośliny. Fot.svehlik/CanvaPro
Przesadzanie storczyka nie jest trudne, ale wymaga nieco wprawy. Przede wszystkim staraj się nie uszkodzić zdrowych części rośliny, ponieważ rany mogą stać się źródłem chorób.
Przeczytaj także: Jak i czym podlewać storczyki? Poradnik nie tylko dla początkujących
Cynamon do przesadzania i na choroby storczyków
Cynamon jest popularną przyprawą w kuchni. Stosuje się ją do dań orientalnych czy słodkich deserów. Nie każdy jednak wie, że zastosowanie może znaleźć także w ogrodzie.
Cynamon ma właściwości przeciwgrzybowe i przeciwbakteryjne. Dzięki temu chroni rośliny przed chorobami. Jednocześnie jego zapach odstrasza owady i szkodniki. Ponadto cynamon stymuluje wzrost roślin i korzeni.
Jak wykorzystać go w hodowli storczyka? Cynamon przyda ci się podczas przesadzania. Po usunięciu wszystkich suchych i zgniłych części korzeni możesz podsypać cynamonem miejsca cięcia. Dzięki temu przyprawa zadziała jak maść ogrodnicza. Wysuszy ranę i przyspieszy jej gojenie, dzięki czemu unikniesz ryzyka chorób grzybowych. Zastosowanie cynamonu może także stymulować rozwój nowych korzeni. Roślina będzie zdrowsza, dzięki czemu będzie obficiej kwitła. A w końcu w hodowli storczyków właśnie o to chodzi.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj także:
Storczyk nie choruje i kwitnie niemal cały rok. Czy to możliwe?