Rośliny domowe

Wygląda jak uszy królika. Jak uprawiać Monilaria obconica?

Urocza roślinka, której pokrój kształtem przypomina króliczka, czyli Monilaria obconica, to jeden z najbardziej popularnych sukulentów ostatnich lat. W 2017 roku świat dosłownie oszalał na jego punkcie, a jego fotografie "zalały" social media. Chcesz mieć swojego króliczka w doniczce? Zastanawiasz się, jak uprawiać Monilaria obconica? Sprawdź! 

Wygląda jak uszy królika. Jak uprawiać Monilaria obconica?
Sukulent "królik" ma bardzo oryginalny wygląd. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Monilaria obconica – charakterystyka 

Monilaria obconica to łacińska nazwa "sukulenta-królika". To wyjątkowy gatunek, który wyróżnia się niezwykle uroczym pokrojem. Pochodzi z południowych terenów Afryki, a dokładniej z regionu Namaqualand, jednak szczególnie popularny jest w Japonii. Tamtejsi mieszkańcy od lat stawiają na "kawaii", czyli zamiłowanie do uroczych, malutkich i "słodkich" przedmiotów. Monilaria obconica doskonale wpisuje się w ten nurt. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Alla Tumasova (@allatumasova)

Sukulent-królik ma bardzo oryginalny wygląd. Ze zdrewniałych, grubych pędów wyrastają soczyście zielone liście. Pierwsze z nich układają się w kuleczkę, pośrodku której wyrastają dwa kolejne listki przypominające uszka królika. Z jednego pędu może wyrosnąć kilka takich kuleczek, jednak pozostałe są zazwyczaj dużo mniejsze w porównaniu do pierwszej. Dzięki temu całość wygląda jakby roślinka miała małe łapki.  

Monilaria obconica, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, jest polecana głównie do uprawy w domu, w niewielkich osłonkach. Świetnie prezentuje się zwłaszcza na meblach, biurkach i półkach. Jednak według niektórych źródeł istnieją podgatunki, które są odporne na spadki temperatury i nadają się do hodowania w ogrodzie.  

W sprzedaży można spotkać różnokolorowe okazy Monilaria obconica. Szczególnie interesująco prezentują się niebieskie i różowe roślinki. Jednak warto pamiętać, że gatunek ten naturalnie występuje wyłącznie z zielonym kolorze. 

Monilaria obconica – stanowisko 

Sukulent-króliczek należy do rodziny Aizoaceae, czyli roślin żyjących w suchych lub półpustynnych częściach Afryki. W rezultacie najlepiej czuje się uprawiany na nasłonecznionym stanowisku, gdzie jest duży przepływ powietrza. Oprócz odpowiedniego umiejscowienia Monilaria obconica, trzeba pamiętać również o właściwych warunkach.  

 • W okresie wegetacji, czyli wzrostu, należy zapewnić jej temperaturę pomiędzy 20st.C, a 25st.C.  
 • W fazie spoczynku optymalna temperatura dla niej wynosi nie więcej niż 15st.C. Dlatego zimą zaleca się przenieść sukulent do chłodniejszego pomieszczenia. 

Jeśli chcesz uprawiać go w domu, powinieneś zapewnić Monilaria obconica ziemię o podobnych cechach. Najlepiej sprawdzi się ziemia ogrodowa wymieszana z grubym piaskiem w stosunku 3:1. Jednak możesz sięgnąć także po specjalną mieszankę dla sukulentów. 

Monilaria obconica – pielęgnacja 

Zastanawiasz się, czego na co dzień może potrzebować Monilaria obconica? Podlewanie powinno być umiarkowane – w okresie letnim raz na siedem dni, a zimą raz na miesiąc. Sukulent ma zdolność gromadzenia wody w liściach, aby móc przetrwać suszę na pustyni. Dlatego nie trzeba podlewać go zbyt często. Dzięki temu zapobiegniesz także gniciu Monilaria obconica.  

Nawożenie rośliny również nie jest konieczne. W rodzimych warunkach sukulent ten ma ograniczony dostęp do składników mineralnych, a mimo to doskonale sobie radzi.  

Monilaria obconica – przesadzanie 

Sukulent-króliczek jest niewielką roślinką, która nie rośnie zbyt szybko. Dzięki temu nie trzeba jej przesadzać, dopóki mieści się w doniczce. Jednak co jakiś czas warto wymienić podłoże, aby dostarczyć Monilaria obconica potrzebne minerały do rozwoju. Aby to zrobić, należy: 

 • przygotować doniczkę z odpływem, 
 • wypełnić jej dno warstwą keramzytu, 
 • uzupełnić donicę odpowiednim podłożem zachowując 5 cm odległości między ziemią a górną krawędzią pojemnika 
 • umieścić roślinę w środku, 
 • uzupełnić pozostałą przestrzeń drobnym piaskiem i pokruszonymi kamyczkami 

Jeśli uważasz, że trzeba przesadzić sukulent, poczekaj na wiosnę, gdy rozpocznie okres wegetacji. Dzięki temu szybciej zaadaptuje się do nowych warunków i będzie dalej się rozwijać. Po przesadzeniu rośliny w fazie spoczynku, może dojść do jej obumarcia.  

Monilaria obconica – rozmnażanie  

Chcesz uzyskać nowe sadzonki Monilaria obconica? Przycinanie pędów to najlepszy sposób, aby to zrobić. Wystarczy odciąć kawałek pędu, a następnie umieścić go w wodzie lub bezpośrednio w ziemi i poczekać, aż roślinka wytworzy korzenie.  

Jednak pamiętaj, że to ryzykowna metoda, ponieważ czasem zdarza się, że odcięty pęd gnije. Lepszym sposobem na uzyskanie nowych roślinek jest zakup nasion. 

Monilaria obconica – uprawa z nasion 

Chcesz mieć własnego sukulenta-króliczka? Wyrośnięte, gotowe do postawienia na półce sadzonki są słabo dostępne. Można szukać ich w sklepach ogrodniczych, jednak o wiele łatwiej jest kupić nasiona Monilaria obconica. Sprzedawane są one z instrukcją siewu, dzięki czemu nie musisz martwić się, że popełnisz jakiś błąd i stracisz rośliny.  

Aby rozpocząć uprawę Monilaria obconica: 

 • przygotuj płaski, niski pojemnik, 
 • wypełnij donicę piaskiem z ziemią lub specjalnym podłożem, 
 • wymieszaj nasiona z zaprawą nasienną, która zabezpieczy je przed grzybami, 
 • wyłóż nasiona na wierzch, ale nie przykrywaj ich ziemią, 
 • spryskaj nawierzchnię odrobiną wody, 
 • przykryj szczelnie folią spożywczą, 
 • umieść pojemnik w dobrze oświetlonym miejscu. 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lhama Verde (@lhama_verdee)

Pamiętaj, aby utrzymywać pod folią temperaturę ok. 25 st.C. W takich warunkach nasionka szybko obudzą się do życia. Co, jakiś czas pryskaj podłoże wodą, aby zachować właściwą wilgotność.  

Od wysiania Monilaria obconica do uzyskania siewek zazwyczaj mija ok. 14 dni. Jednak w niektórych przypadkach może potrwać to nawet kilka miesięcy. Dlatego zaleca się dużą dawkę cierpliwości.  

Monilaria obconica – choroby 

Sukulenty są grupą roślin szczególnie narażoną na przelewanie. Wiele osób obficie je podlewa, wierząc, że w ten sposób przyspieszą ich wzrost. Nic bardziej mylnego – rośliny mają wystarczające zapasy wody w liściach, które pokrywają wszystkie ich potrzeby. Jeśli będziesz nawadniać je zbyt często lub zbyt dużą ilością wody, w łatwy sposób doprowadzisz do rozwoju grzybów. 

Roślina narażona na atak patogenów zaczyna chorować. Zazwyczaj objawia się to: 

 • gniciem pędów Monilaria obconica,  
 • gubieniem liści, 
 • zanikiem bryły korzeniowej.  

W efekcie prowadzi to do obumarcia rośliny.  

Warto pamiętać, że gdy zauważysz pierwsze symptomy choroby, może być już za późno na ratunek. Dlatego tak istotne jest właściwe podlewanie sukulenta. 

Monilaria obconica – minimalistyczna dekoracja 

Sukulent-króliczek doskonale sprawdza się, jako ozdoba wnętrz w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub japandi. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że zmieści się na każdej półce, biurku, parapecie czy szafce.  

Można sadzić każdą roślinkę samodzielnie – z pewnością świetnie będzie prezentować się w ozdobnych doniczkach. Jednak dobrym pomysłem jest umieszczenie kilkunastu okazów w jednym pojemniku. Z uwagi na wyjątkowe podobieństwo do króliczka najczęściej wybieranymi doniczkami dla Monilaria obconica są te w kształcie jajka. W nich doskonale prezentują się jako oryginalna dekoracja stołu wielkanocnego. 

Kup nasiona Monilaria obconica i wyhoduj roślinne króliczki w swoim domu. To wyjątkowa dekoracja, która przyciągnie uwagę każdego, kto odwiedzi twój dom. Sprawdź! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wygląda jak uszy królika. Jak uprawiać Monilaria obconica?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.