Rośliny domowe

Wykorzystaj plastikową butelkę: sprytny patent na podlewanie roślin w domu

Podlewanie kwiatów to jednocześnie najprostszy i najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Regularnie nawadnianie roślin umożliwia im wzrost i zapobiega ich uschnięciu. Aby ziemia, w której rośnie zieleń, była zawsze optymalnie mokra, warto stosować praktyczne patenty.

Wykorzystaj plastikową butelkę: sprytny patent na podlewanie roślin w domu
Dowiedz się, co zrobić, by kwiaty były zawsze podlane odpowiednią ilością wody! Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Sposoby na podlewanie kwiatów doniczkowych 

Najpopularniejszą metodą podlewania kwiatów doniczkowych – i to tych znajdujących się zarówno na balkonie, jak i na parapecie – jest wykorzystanie do tego konewki, dzbanka, butelki lub innego naczynia.  

Jednak wlewając wodę bezpośrednio do podstawek umieszczonych pod roślinami lub podlewając ziemię, trudno dozować jej odpowiednią ilość. Potrzeby kwiatów, jeśli chodzi o nawodnienie, zmieniają się w zależności od pory roku czy etapu ich rozwoju. Ponadto problemem jest wyjazd domowników – wtedy należy zastosować specjalne środki, które umożliwią przetrwanie roślinom. Jakie są alternatywne sposoby na podlewanie roślin? 

 • Hydrożele 

Hydrożele, zwane też agrożelami, to dodatki do ziemi wykorzystywanej do uprawy roślin umożliwiające magazynowanie wody. Ich skład jest oparty na nierozpuszczalnych polimerach. Preparaty te są dostępne w sklepach w postaci proszku lub granulatu – należy dokładnie wymieszać je z glebą. Taki specyfik musi znajdować się przynajmniej 20 cm pod powierzchnią ziemi. 

Działanie hydrożeli polega na stopniowym, powolnym oddawaniu wilgoci do ziemi. Dzięki temu podłoże jest zawsze nawodnione, a roślinie nie grozi tzw. stres wodny. Stosowanie takich preparatów pozwala ograniczyć też nawożenie kwiatów doniczkowych, gdyż umożliwiają one zatrzymanie substancji odżywczych w glebie, co stymuluje wzrost roślin. 

Aby hydrożel spełnił swoje zadanie w czasie nieobecności gospodarzy, należy połączyć go z glebą przynajmniej kilka dni wcześniej. W tym czasie trzeba intensywnie nawadniać ziemię, aby preparat miał szansę wchłonąć i zgromadzić wodę, a następnie regularnie ją oddawać podłożu. 

 • kule nawadniające 

Kule te wykonuje się ze szkła lub z tworzywa sztucznego. Są one zakończone wąską, długa szyjką. W szyjce tej znajduje się otwór, przez który należy wlać wodę. 

Po napełnieniu kuli wodą, należy wbić jej szyjkę w podłoże – wcześniej trzeba wykonać w ziemi głęboki otwór. Zasada działania tego praktycznego gadżetu do nawadniania jest bardzo prosta. Kiedy ziemia w doniczce wysycha, zostaje uwolnione powietrze, które przedostaje się do wnętrza kuli i wypycha wodę. W ten sposób podłoże, w którym rosną kwiaty, może zostać podlane.  

 • automatyczna konewka 

Jest to zaawansowany system, który można wykorzystać do jednoczesnego podlewania nawet kilkudziesięciu roślin. Jest on zbudowany z pomp, przewodów do doprowadzania wody oraz transformatora, dlatego wymaga podłączenia go do źródła prądu.  

Automatyczną konewkę można zaprogramować tak, aby dozowała pożądaną dawkę wody co określony czas – parametry te mogą być inne dla każdej doniczki podłączonej do systemu. Taki sprzęt jest dosyć drogi – kosztuje zwykle kilkaset złotych. 

Na balkonach sprawdzą się również skrzynki na kwiaty z nadawaniem. Składają się one z dwóch komór – górnej i dolnej. W tej pierwszej znajdują się ziemia i kwiaty, a w drugiej woda, która stopniowo przesiąka do podłoża.  

Przeczytaj również: Jak podlewać rośliny domowe. Podlewanie „od góry” i „od dołu”. Na czym one polegają?

podlewanie roślin Podlewanie roślin nie musi być uciążliwe. Wybierając odpowiedni sposób podlewania, sprawisz, że rośliny doniczkowe zawsze będą zachwycały piękną zielenią i bujnymi kwiatami. Fot.123RF.com

Podlewanie roślin przy pomocy plastikowej butelki 

Jeśli nie chcesz inwestować w gadżety do podlewania dostępne w sklepach, możesz sam skonstruować system nawadniania roślin doniczkowych. Potrzebujesz do tego jedynie plastikowej butelki, ostrego noża oraz grubego sznurka lub paska bawełnianej tkaniny. Wybierz też taką butelkę, która ma przynajmniej 1 l pojemności. Jak samodzielnie stworzyć taki gadżet? 

Podlewanie kwiatów przy pomocy butelki – metoda ze sznurkiem 

Jeśli chcesz stworzyć tani system nawadniania roślina doniczkowych, to sięgnij po butelkę z plastiku i: 

 • przy pomocy ostrego noża odetnij jej górną część – najlepiej w miejscu, gdzie butelka staje się szersza. Ułatwi ci to nalewanie do niej wody 
  w zależności od tego, ile roślin będziesz w ten sposób podlewał, przygotuj właściwą liczbę kawałków sznurka. Sprawdzą się też szerokie paski z bawełny lub innego, chłonnego materiału 
 • napełnij butelkę wodą 
 • jeden koniec sznurka lub materiałowego paska umieść w butelce. Najlepiej obciążyć tkaninę kamieniem, aby nie unosiła się na powierzchni wody. Natomiast jej drugi koniec umieść w doniczce. Powinien on znajdować się pod ziemią. 

Od tego momentu do podlewania będą wykorzystywane siły kapilarne. Oznacza to, że woda będzie przesączała się z butelki do gleby, zapewniając jej odpowiednią wilgotność. Metodę ze sznurkiem można wykorzystać do podlewania kilku roślin jednocześnie – wystarczy ustawić je dosyć blisko siebie i połączyć donice z butelką przy pomocy sznurków. Trzeba jednak wtedy pamiętać, aby wybrać plastikowy zbiornik o dosyć dużej pojemności. 

Nawadnianie ziemi w doniczce przy pomocy butelki z otworami 

Metoda ta sprawdzi się w przypadku roślin uprawianych w większych donicach lub w skrzynkach. Jest ona też sposobem na nawadnianie przydomowych rabat kwiatowych i warzywniaków. Aby podlewać domową zieleń, wystarczy: 

 • sięgnąć po plastikową butelkę z nakrętką – plastikowe naczynie musi pozostać zamknięte 
 • odciąć niepotrzebną część butelki – cięcie należy wykonać mniej więcej na 1/3 jej wysokości 
 • rozgrzać przy pomocy zapalniczki lub świeczki igłę 
 • gorącą igłą wykonać małe otwory w plastiku – ze względu na ich niewielki rozmiar powinno ich być dosyć dużo 
 • butelkę należy umieścić korkiem do dołu w doniczce – wszystkie otwory powinny znaleźć się pod poziomem ziemi 
 • na końcu należy uzupełnić własnoręcznie wykonany zbiornik wodą. 

Jeśli doniczka jest głęboka i duża lub gdy ten system ma sprawdzić się większych skrzynkach z kwiatami, należy wykorzystać większą część butelki. Dzięki temu ziemia znajdująca się w pojemnikach z roślinami będzie systematycznie nawadniana.  

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe podlewanie roślin doniczkowych? 

Konewka czy inne naczynia do nawadniania nie zawsze zdają egzamin. Strumień wlewany do ziemi może zaszkodzić roślinom. Stanie się tak, gdy będzie on zbyt mocny – może dojść wtedy do wypłukania podłoża.  

Tradycyjne podlewanie roślin może łatwo zakończyć się ich przelaniem. Woda będzie wtedy stała w doniczce, co może spowodować więdnięcie kwiatów, a nawet opadanie liści. Ponadto niektóre rośliny nie lubią kontaktu z wodą. Aby nie zmoczyć ich liści, należy do podlewania wykorzystywać specjalne konewki z długą, cienką szyjką.  

Nalewanie wody do spodków znajdujących się pod doniczkami również niesie za sobą pewne zagrożenia. Jeśli w takim naczyniu znajdzie się więcej wody, niż kwiat zdoła „wypić”, będzie ona zalegała pod rośliną. W ten sposób może dojść do przegnicia bryły korzeniowej

Właśnie dlatego tak dobrze sprawdzają się systemy nawadniające przeznaczone także do domowych kwiatów doniczkowych. Okazuje się, że nie trzeba wydawać na nie kroci, a praktyczny gadżet można w kilka chwil stworzyć samodzielnie. Butelka – z otworami czy ze sznurkiem – to sprawdzony patent na to, aby w podłożu znalazła się taka ilość wody, jakiej naprawdę potrzebuje uprawiana zieleń.  

Przeczytaj również: ABC podlewania roślin doniczkowych. Twoje kwiaty będą w doskonałej kondycji

podlwewanie roślin Wbrew pozorom lepiej nie podlewać roślin wodą bezpośrednio nalaną z kranu do konewki. Fot. Pexels

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wykorzystaj plastikową butelkę: sprytny patent na podlewanie roślin w domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.