Rośliny domowe

Żelazny liść (aspidistra wyniosła) - zniesie wszystkie trudne warunki

Aspidistra jest uznawana za jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Nic dziwnego. To leśna bylina, która jest przyzwyczajona do bardzo trudnych warunków, dlatego nie ma wielkich wymagań. Jednak nie oznacza to, że można całkowicie zaniechać jej pielęgnacji. Dowiedz się, jak uprawiać aspidistrę.

Żelazny liść (aspidistra wyniosła) - zniesie wszystkie trudne warunki
Aspidistra wygląda bardzo elegancko i doskonale sprawdza w nowoczesnych wnętrzach .Fot. 123RF/PICSEL

Aspidistra – co to za kwiat?

Aspidistra wyniosła, łac. Aspidistra elatior, znana szerzej jako żelazny liść, to wyjątkowa bylina, której miejsce pochodzenia to suche lasy Dalekiego Wschodu, głównie Chin i Japonii. Jest rośliną kłączową, dlatego w rodzimych warunkach pełni funkcję okrywową – z łatwością porasta nieużytkowane tereny, choć bardzo powoli rośnie.

Aspidistra – jakie ma cechy?

Znakiem rozpoznawczym aspidistry są skórzaste, jasno unerwione liście. Wyrastają one bezpośrednio z podziemnych kłączy – bylina nie tworzy pędów ani łodyg. Wyróżniają je lancetowaty kształt, długie łodyżki i ciemnozielony kolor. W sprzyjających warunkach liście osiągają wysokość ok. 60 cm. Pod wpływem zbyt dużej ilości światła jaśnieją. Dzięki nim aspidistra wygląda bardzo elegancko, więc doskonale sprawdza się do ozdoby minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz.

Żelazny liść – uprawa

Żelazny liść wyróżnia się wśród innych gatunków nie tylko wyglądem, ale także dużą wytrzymałością na trudne warunki uprawowe. Susza, brak słońca, wahania temperatury, przeciąg – nic nie jest w stanie negatywnie wpłynąć na jego stan.

Co ważne – żelazny liść jest rośliną długowieczną, a jego uprawa jest dość prosta i nie wymaga dużo czasu. To dlatego często mówi się, że aspidistry to roślina dla zabieganych. Możesz wyjechać nawet na długie wakacje, a kiedy wrócisz, roślina wciąż będzie na ciebie czekać. Jednak żeby tak było, należy zapewnić jej:

  • półcieniste lub cieniste stanowisko z dala od promieni słonecznych – pamiętaj, że na Dalekim Wschodzie rośnie pod koronami drzew, gdzie dociera do niej mało słońca,

  • wilgotne powietrze – choć susza jej nie przeszkadza, gdy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu spadnie, np. przez ogrzewanie podłogowe, końcówki liści mogą zbrązowieć. Aby temu zapobiec, ustaw w jej okolicy nawilżacz powietrza lub ustaw ją na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą.

Warto również zwrócić uwagę na ziemię, w której umieszczasz żelazny liść. 

Aspidistra – jaka ziemia?

Żelazny liść najlepiej będzie czuć się w przepuszczalnej, próchniczej i żyznej ziemi. Dobrze sprawdzi się uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych wymieszane z piaskiem lub perlitem i gliną. Dodatkowe składniki wzbogacą i nieco rozluźnią glebę, aby korzenie mogły swobodnie się rozwijać. Jeśli nie masz czasu na tworzenie własnych mieszanek, sięgnij po ziemię przeznaczoną do juk i dracen. Ma ona odpowiednie proporcje składników, więc aspidistra będzie dobrze w niej rosła.

Aspidistra – jak dbać?

Zależy ci na tym, żeby żelazna roślina dobrze czuła się w twoim domu? Aby tak było, postaraj się jej odtworzyć warunki podobne do tych, jakie miała w naturalnym środowisku, czyli:

  • podlewaj ją obficie, ale rzadko – nadmiar wody wylej z podstawki, a kolejne nawadnianie przeprowadź, gdy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie,

  • zraszaj regularnie roślinę, aby utrzymać odpowiednią wilgoć powietrza,

  • przechowuj ją w pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się od 12 do 21°C – jednak nie obawiaj się spadków temperatury, ponieważ roślina znosi wahania do nawet 4°C. Dlatego można w połowie wiosny wynieść ją na balkon lub taras i pozostawić nawet do połowy września,

  • dokarmiaj ją nawozami do palm lub roślin z ozdobnymi liśćmi – jednak nie rób tego zbyt często, ponieważ roślina bardzo powoli rośnie i nie zużywa składników odżywczych zbyt szybko.

W takich warunkach aspidistra będzie miała piękne, lśniące i jędrne liście, które wprawią w zachwyt każdego gościa.

Aspidistra – kwitnienie

Jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie do aspidistry? "Czy kwitnie?". Odpowiedź brzmi – to zależy. Na kwitnienie żelaznego liścia wpływa wiele czynników, takich jak stanowisko, sposób pielęgnacji, a nawet rozmiar doniczki czy kondycja samej rośliny. Jednak w sprzyjających warunkach mogą pojawić się pojedyncze, dzwonkowate kwiaty o ciemnofioletowych lub czerwonobrunatnych płatkach. Nie wyglądają zbyt dekoracyjnie, dlatego nie są pożądane przez hodowców.

Z kwiatów mogą zawiązać się jagody, jednak w domowych, polskich warunkach nie jest to możliwe.

Aspidistra – przesadzanie

Kupiłeś żelazny liść i chcesz go przesadzić? To dobry pomysł – podłoże zakupionej rośliny to zazwyczaj torf, który nie jest odpowiedni dla tej leśnej byliny. Aby to zrobić, sięgnij po doniczkę o 1-2 cm szerszą od poprzedniej. Na jej dno wysyp 3-4 cm warstwę keramzytu lub kamyczków, które zapewnią dobry drenaż.

Następnie nałóż trochę ziemi i umieść roślinę wewnątrz pojemnika. Zasyp bryłę korzeniową resztą podłoża, delikatnie ugnieć, żeby nie uszkodzić korzeni i podlej. W razie potrzeby uzupełnij resztę gleby. Tak posadzoną roślinę możesz umieścić w ceramicznej osłonce lub postawić na podstawce. Dobrym pomysłem jest wypełnienie ich keramzytem i zalanie wodą, która stopniowo będzie parować i podnosić poziom wilgoci wokół rośliny.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @motitalaplantita

Podczas przesadzania można rozmnożyć aspidistrę i uzyskać nowe sadzonki. Wystarczy, że podzielisz kłącze na mniejsze części. Oderwane miejsca posyp węglem, aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych. Pozyskane rośliny posadź normalnie w osobnych doniczkach.

Aspidistra – gdzie może stać?

Żelazny liść jest rośliną cieniolubną. W słońcu jego liście zaczynają jaśnieć, przez co przestaje wyglądać tak dostojnie. Aby nie stracił swojego koloru, możesz postawić go:

  • na północnym lub północno-wschodnim parapecie,
  • w pokoju na półce naprzeciwko źródła słońca lub na tej samej ścianie, na której znajduje się okno,
  • w łazience lub wiatrołapie, gdzie jest niewielki świetlik, a więc docierają tam wyłącznie rozproszone promienie słońca.

Sięgnij po aspidistrę – roślinę dla leniwych jako towarzystwo dla bluszczu i innych cieniolubnych roślin. Dzięki temu nawet w północnym, ciemnym pokoju stworzysz efektowną, zieloną dekorację, która wprowadzi przytulny nastrój.

Dobrze sprawdzi się także w gabinecie lub biurze, gdzie ilość słońca jest ograniczona przez żaluzje lub rolety. Przez to, że nie wymaga szczególnej pielęgnacji, uświetni wystrój miejsca pracy bez żadnego wysiłku z twojej strony.

Żelazny liść – choroby

Nawet roślinę tak odporną na szkodliwe czynniki zewnętrzne mogą zaatakować groźne choroby lub szkodniki, które doprowadzą do jej uszkodzenia. Tak może się stać, jeśli aspidistra będzie zbyt często podlewana i będzie stać w wodzie lub zbyt blisko źródła ciepła, np. okna lub grzejnika.

Wśród najczęściej spotykanych pasożytów na żelaznym liściu wymienia się wełnowce. Są to małe, jasne pluskwiaki, których korpus jest pokryty woskową wydzieliną. Żerują na spodniej części blaszek liściowych i pozostawiają po sobie tzw. rosę miodową, która staje się doskonałym miejscem do rozwoju chorób grzybowych. W rezultacie atak wełnowców prowadzi nie tylko do zahamowania wzrostu rośliny, ale także całkowitego jej porażenia i obumarcia.

Aby zwalczyć wełnowca, należy przetrzeć wszystkie liście roztworem wody z szarym mydłem. Dobrze zadziałają też wymiana podłoża i umycie korzeni pod bieżącą wodą oraz spryskanie rośliny i okolicznych okazów odpowiednimi preparatami zwalczającymi szkodniki.

Wybierz aspidistrę do swojego domu i wprowadź nieco egzotyki!

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.