Rośliny domowe

Żółte liście storczyka – dlaczego tak się dzieje, co zrobić?

Storczyki uznawane są za jedne z najpiękniejszych roślin domowych. Nietypowe kwiaty i okazałe liście sprawiają, że stanowią niewątpliwą ozdobę każdego mieszkania. Niestety, egzotyczne piękności należą do dosyć wrażliwych roślin. Wszelkie błędy w uprawie storczyka dotkliwie obijają się na jego wyglądzie. Sprawdź, dlaczego liście storczyka żółkną.

Żółte liście storczyka – dlaczego tak się dzieje, co zrobić?
Trzymasz storczyki w tym miejscu? To dlatego marnie rosną. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Uprawa storczyków – wymagania

Storczyki (orchidee) to popularne rośliny doniczkowe pochodzące z tropikalnych obszarów Azji, Australii i Ameryki Południowej. W naturze wiele z nich rośnie na drzewach i skałach. Do najchętniej uprawianych w domach storczyków należą m.in.:

  • Phalaenopsis,
  • Dendrobium, 
  • Vanda,
  • Paphiopedilum,
  • Cymbidium.

Większość storczyków preferuje stanowiska dobrze oświetlone, gdzie dociera światło rozproszone. Najlepiej czują się więc na parapetach wschodnich lub południowych. Gatunki o mniejszych wymaganiach świetlnych (np. Paphiopedilum) możesz uprawiać także po stronie północnej. Latem storczyki należy cieniować i chronić przed poparzeniami słonecznymi.

Popularne storczyki (np. Phalaenopsis) dobrze rosną w temperaturze pokojowej (ok. 21-27℃ w dzień i 16-18℃ w nocy). Nieco niższych temperatur wymagają m.in. Cymbidium, Dendrobium, Cambria (18-20 ℃ w dzień i 8-15 ℃ w nocy). Storczyki najlepiej rosną przy wilgotności powietrza 60-80%. W suchych pomieszczeniach konieczne jest więc używanie nawilżacza.

Ziemia dla storczyków powinna być lekka, dobrze przepuszczalna i napowietrzona. Zwykle dobrze sprawdza się podłoże na bazie kory sosnowej, perlitu, keramzytu, torfu, włókna kokosowego.

Storczyki najlepiej uprawiać w szklanych doniczkach, przez które łatwo kontrolować stan korzeni. Bardzo istotne jest odpowiednie podlewanie roślin. Podlewaj je rano, by nadmiar wody mógł wyparować przed wieczornym spadkiem temperatury. Podlewanie przeprowadzaj po wyschnięciu podłoża, gdy korzenie przybiorą srebrzystą barwę (zwykle co 7-14 dni), metodą „od dołu” – przez zanurzenie doniczki w wodzie.

Storczyki podczas wzrostu i kwitnienia powinieneś zasilać specjalnymi nawozami dedykowanymi tej grupie roślin. Co 2-3 lata konieczne jest przesadzenie roślin.

Żółte liście u storczyka – przyczyny

Żółknięcie liści to częsty problem w uprawie storczyków. Zwykle jest ono pierwszym wyraźnym sygnałem złej kondycji, w jakiej znajduje się storczyk. Żółte liście najczęściej świadczą o:

  • nieodpowiednich warunkach uprawy (np. oświetleniu, temperaturze, wilgotności),
  • błędach w pielęgnacji (niewłaściwym podlewaniu, nawożeniu)
  • chorobach storczyków.

Nie zawsze jednak żółknięcie liści u storczyka jest powodem do niepokoju. W przypadku starszych okazów i roślin w okresie aklimatyzacji jest ono zjawiskiem całkowicie naturalnym.

Jeśli masz wątpliwości, co jest przyczyną żółtych liści u storczyka, przyjrzyj się najpierw całej roślinie.

  • Gdy żółkną tylko dolne, najstarsze liście, a roślina nadal rośnie, nie musisz raczej się martwić.
  • Jeżeli natomiast proces ten dotyka nawet młodych, dopiero wyrastających liści, a na dodatek liście są pomarszczone, wilgotne lub poplamione, podejmij natychmiastowe działania.

Autor: makeyourlifegreener

Najczęstsze problemy i błędy w uprawie storczyka

Zastanawiasz się, dlaczego liście twojego storczyka żółkną? Oto najczęstsze problemy i błędy w uprawie storczyka.

  • Niewłaściwe podlewanie

Odpowiednie podlewanie ma decydujący wpływ na kondycję storczyków. Rośliny te mogą zareagować żółknięciem liści zarówno na odwodnienie, jak i „przelanie”. Gdy w otoczeniu panuje wysoka temperatura i niska wilgotność, a storczyk jest podlewany zbyt rzadko, jego liście tracą kolor, marszczą się i usychają. Zaobserwujesz wtedy również usychanie korzeni.

  • W takiej sytuacji umieść doniczkę ze storczykiem w misce z wodą i pozwól pobrać roślinie odpowiednią ilość wody.
  • Usuń suche fragmenty rośliny.
  • Aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości, pamiętaj o kontrolowaniu wilgotności podłoża, zraszaniu storczyka i nawilżaniu powietrza zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Równie niebezpieczne dla storczyka, jak odwodnienie, jest zbyt obfite podlewanie. Gromadząca się woda utrudnia korzeniom dostęp do powietrza, przez co roślina zaczyna obumierać, jej liście stają się wilgotne i miękkie, żółkną, a potem odpadają. By uratować „zalanego” storczyka, usuń zgniłe korzenie i przesadź roślinę do nowego podłoża. Postaraj się także ograniczyć podlewanie.

  • Niedobór składników pokarmowych

Kondycja storczyków może ulec znaczącemu pogorszeniu z powodu niedoboru składników pokarmowych. Choroby storczyków, powodujące żółknięcie, zwykle są wynikiem niedoboru żelaza lub azotu. Brak żelaza prowadzi do rozwoju chlorozy. Objawia się ona głównie żółknięciem młodych liści, zahamowaniem wzrostu i kwitnienia rośliny.

By zapobiec niedoborom składników pokarmowych, od wiosny do jesieni zasilaj storczyka odpowiednimi nawozami. Rób to co 2-3 tygodnie. Pamiętaj także o utrzymaniu właściwego pH podłoża – podlewaj i zraszaj roślinę miękką wodą, a w razie potrzeby wymień ziemię w doniczce.

  • Choroby storczyków: fuzarioza

Poważne zagrożenie dla storczyków stanowią infekcje bakteryjne i grzybicze. Jedną z najczęstszych chorób storczyków jest fuzarioza. W jej przebiegu dochodzi do żółknięcia, a następnie brązowienia, najstarszych liści. Leczenie fuzariozy polega na stosowaniu fungicydów.

  • Nieodpowiednia temperatura otoczenia

Storczyki są wrażliwe na temperaturę otoczenia, dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie ich w optymalnych warunkach termicznych. Rośliny te są przystosowane do dobowych wahań temperatury – umożliwiają one im prawidłowy wzrost i obfite kwitnienie.

Uprawa storczyków w zbyt wysokiej temperaturze może prowadzi do odwodnienia, utraty jędrności i żółknięcia oraz usychania liści. W przypadku zbyt niskich temperatur żółknięcie liści i zahamowanie wytwarzania nowych często świadczy o przemarznięciu rośliny. By zapewnić roślinie odpowiednią temperaturę, umieść ją z dala od bezpośrednich źródeł ciepła (np. grzejników) i przeciągów (drzwi, okien). Dostosuj podlewanie do warunków termicznych.

  • Niedobór światła

Twój storczyk nie kwitnie, a jego liście blakną? Powodem tego może być niewłaściwe oświetlenie. Jeśli roślina ma za mało światła, jej liście stopniowo tracą kolor – przyjmując najpierw barwę jasnozieloną, a potem żółtą.

Najlepszym rozwiązanie w takiej sytuacji jest znalezienie dla storczyka lepiej oświetlonego stanowiska. Storczyki można też doświetlać przy pomocy sztucznego oświetlenia. Pamiętaj jednak – żółknięcie niektórych fragmentów liści czasami jest skutkiem oparzenia słonecznego – niezbędne jest wtedy zacienienie rośliny.

  • Stres

Każda roślina potrzebuje czasu, by zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Nagła zmiana warunków środowiskowych czy przesadzenie do nowego podłoża powodują u storczyków stres, który przejawia się m.in. żółknięciem niektórych liści. Jest to jednak zjawisko naturalne i przejściowe. W okresie aklimatyzacji pozwól roślinie stopniowo przyzwyczaić się do nowych warunków i nie narażaj jej na skrajne warunki (np. silne słońce czy ekstremalne temperatury).

żółty liść storczyka Żółknięcie liści to częsty problem w uprawie storczyków. Zwykle jest ono pierwszym wyraźnym sygnałem złej kondycji rośliny. Fot.123RF.com

Żółte liście u storczyka to sygnał alarmowy, którego nie wolno lekceważyć. Dzięki szybkiemu działaniu uratujesz swoją roślinę i przywrócisz jej dawny blask.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.