Urządzanie wnętrz

Ergonomiczne rozwiązania w aranżacji domowego gabinetu

Praca w domu ma wiele zalet. Nie tracimy czasu oraz pieniędzy na dojazdy do biura i pracujemy w dobrze znanym sobie środowisku. Istnieje jednak i druga strona medalu - to ograniczenia przestrzenne i aranżacyjne, które prędzej czy później napotyka każda osoba pracująca na odległość.

Ergonomiczne rozwiązania w aranżacji domowego gabinetu

Badania wykazują, że coraz większa liczba Polaków pracuje w domach. Według danych Eurostatu, w roku 2015 pracowało w ten sposób ponad 900 tys. obywateli naszego kraju. Dla wielu osób, które nigdy nie pracowały w zaciszu własnego lokum, praca w tym trybie wydaje się spełnieniem marzeń.

Jednak domowe biuro wymaga od nas równie dobrej organizacji miejsca pracy, co stanowisko w tradycyjnym biurze. Jak wynika z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez firmę Regus, jedną z barier przeszkadzających nam w efektywnej realizacji zadań jest źle zaaranżowane stanowisko pracy, gdzie pracuje nam się niewygodnie. Warto zatem przyjrzeć się rozwiązaniom, dzięki którym stworzymy sobie możliwie najbardziej komfortowe warunki do pracy.

Krzesło i biurko – zadbaj o swoją przestrzeń do pracy
Myśląc o wyposażeniu domowego gabinetu, w pierwszej kolejności najczęściej zastanawiamy się nad wyborem krzesła oraz biurka. Przeszukując ogromną ilość dostępnych na rynku rozwiązań, powinniśmy pamiętać, że nawet najbardziej wymyślne wzornictwo nie zastąpi nam korzyści z posiadania dużego i przestronnego biurka. Dlatego, w miarę dostępnego miejsca, dobrym wyborem będzie szerokie biurko z dużym blatem. Jeśli miejsce na gabinet wydzielone jest w rogu pomieszczenia, idealnym rozwiązaniem będzie biurko narożne, które pozwoli nam zoptymalizować przestrzeń użytkową gabinetu.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na obszerny blat, istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym uzyskamy dodatkowe miejsce na materiały bezpośrednio w obrębie stanowiska pracy. Na rynku znajdziemy biurka z szynami na akcesoria czy dodatkową zabudową w postaci szuflad. Pomoże nam to zapanować nad bałaganem i lepiej zorganizować sobie pracę.
Co do samej konstrukcji biurka, dla osób, które w swojej pracy nie ograniczają się do stukania w klawisze, ale muszą też dosłownie pochylić się nad projektem albo też wyciąć szablon, czy rozrysować koncept w pozycji stojącej, idealnym rozwiązaniem będą biurka z regulacją wysokości blatu, umożliwiające pracę właśnie na stojąco.

– Jeśli chodzi o krzesła do biurka, to wybór najbardziej odpowiedniego mebla również zdeterminowany jest przede wszystkim przez styl naszej pracy – podkreślają eksperci z firmy AJ Produkty, która od ponad 40 lat projektuje m.in. meble biurowe. – Jeśli w ciągu dnia spędzamy przy biurku wiele godzin, nieodzowna będzie inwestycja w fotel z wbudowanym zagłówkiem do podparcia ramion oraz szyi. Ważne będą również rozwiązania dla odciążenia odcinka lędźwiowego, jak specjalne poduszki czy wbudowany mechanizm synchroniczny, dzięki któremu siedzisko z oparciem poruszać będzie się zgodnie z ruchami ciała. Jeśli dużo pracujemy w pozycji stojącej, rozbudowany fotel z powodzeniem może nam zastąpić prostsze krzesło z regulacją wysokości siedziska oraz oparcia.

Maty podłogowe: gdy pracujesz w pozycji stojącej
Maty można podzielić na ochronne, które mają chronić przed zniszczeniem podłoża, na którym ustawione jest krzesło, oraz na „antyzmęczeniowe”, których celem jest ochrona naszego zdrowia. W przypadku mat ochronnych, wytrzymały materiał zabezpieczy podłogę przed nadmiernym zużyciem się oraz ochroni przed śladami kół i butów. Maty tego typu wyposażone są w specjalne kolce, dzięki którym nie przesuwają się po podłodze
.

Maty „antyzmęczeniowe” są szczególnie istotne, jeśli dużo pracujemy w pozycji stojącej. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko potknięcia. Spód wykonany jest z miękkiego, elastycznego winylu o wysokim stopniu absorbcji, dzięki czemu korzystanie z maty skutecznie odciąża kręgosłup oraz dolne partie ciała. Całość pokryta jest wytrzymałym, odpornym na zabrudzenia tworzywem. Łatwo je utrzymać w czystości, a jednocześnie jest estetyczne wizualnie.
Praca w domu staje się udziałem coraz większej grupy Polaków. Nic dziwnego, bowiem taki model współpracy niesie ze sobą wiele zalet, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Aby jednak efektywnie pracować w domowym zaciszu, trzeba postarać się o znalezienie jak najlepszego sposobu na aranżację ergonomicznego, a przy tym sprzyjającego kreatywności środowiska pracy.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.