Kłębowiska kabli na podłodze, za szafką lub biurkiem, przewody zwisające spod sufitu i pęknięcia ścian dokładnie wzdłuż instalacji elektrycznej – są skuteczne sposoby, aby tego uniknąć.
Bruzdy w ścianie
Jeżeli w pomieszczeniu, w którym chcesz ukryć kable jest ściana kartonowo-gipsowa, problem masz z głowy. Wystarczy, że zrobisz otwór za urządzeniem, następnie za meblem, za którym ukryta została listwa, przeciągasz przewody w ścianie i podłączasz.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku ścian wykonanych z cegieł lub pustaków - często wymaga pomocy fachowca. W wykutych w nawierzchni bruzdach najpierw prowadzi się kanał z odpowiedniego tworzywa sztucznego, a dopiero na nim przewody. Całość należy dokładnie zagipsować.
©123RF/PICSEL
Podwieszany telewizor
To bardzo popularne i wygodne rozwiązanie, stosowane w domach coraz częściej. Przewody najlepiej ukryć w ścianie. W tym celu wystarczy wykuć specjalne korytko o szerokości od 8 do 10 cm (tylko takie pomieści wszystkie kable i wtyczki), a następnie przykryć je płytą kartonowo-gipsową, panelem lub specjalną zaślepką. Jeżeli korytko jest odpowiednio zabezpieczone, możesz je ponownie zagipsować – w ten sposób nikt go nie zauważy.
©123RF/PICSEL
Jeżeli do telewizora chcesz podłączyć dodatkowe sprzęty: konsolę, dekoder czy odtwarzacz DVD, wówczas najlepiej ustawić je na półce ściennej, umieszczonej tuż pod ekranem. Ich przewody również umieszczamy w korytku.
Maskowanie
Czasem kable nie dadzą się poprowadzić tak, aby można było ukryć ich obecność. Wtedy warto zdać się na specjalne maskownice oraz listwy przypodłogowe. Ponieważ są zawsze widoczne, pojawiło się wiele wzorów designerskich, o nietypowych kształtach.
Zdjęcia Użytkowników serwisu Deccoria.pl
Możemy też wykonać je samodzielnie, wystarczy kilka rurek i kolanek hydraulicznych. Można je ozdobić kolorowym sprayem, dekoracyjnym sznurkiem lub wzorzystą taśmą izolacyjną. Podobny efekt uzyskamy stosując instalację ścienną z samego przewodu w formie rysunku czy figury geometrycznej. To bardzo modne, praktyczne i innowacyjne rozwiązanie.
Zdjęcie Użytkownika serwisu Deccoria.pl
Poprowadzenie okablowania w specjalnych sprężynkach to kolejny ciekawy pomysł pozwalający na zamaskowanie mało estetycznego i problematycznego podczas sprzątania okablowania. Taki zabieg może nie czyni wiązki niewidoczną, ale na pewno pozwala nieco uporządkować przestrzeń. Stawiając na rozwiązania światłowodowe, w ogóle nie będziemy zmuszeni do zaprzątania sobie głowowy sposobami na zamaskowanie okablowania. Na szczęście znajdziemy już na rynku supercienkie kabelki, które są praktycznie niewidoczne. Co więcej, z łatwością uda nam się dobrać kolorystycznie światłowód do listew jakie mamy w mieszkaniu.
Zdjęcie Użytkownika serwisu Deccoria.pl
Podwieszanie kabli
Zakurzone kable na podłodze mogą być prawdziwą zmorą podczas porządków, do tego brud osadzający się na końcówkach kabli powoduje często nieprawidłowe działanie urządzeń. Dlatego warto podwieszać kable pod stołem, biurkiem oraz szafkami na sprzęt elektroniczny.
Robimy to za pomocą specjalnych koszyczków i rynienek. W tej roli doskonale sprawdzą się również metalowe separatory, które służą zazwyczaj do organizacji bielizny w szafie. Montujemy je pod szafką lub biurkiem, dodatkowo kable przypinamy samozaciskową, plastikową opaską.
Ciekawym sposobem jest również przypięcie na skraju biurka metalowych klipsów do papieru. Kupimy je za kilka złotych, dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Aby kabelki się nie zaplątały, wkładamy je przez ucho z drucików, które u góry jest szersze, na dole węższe. Jeżeli dobrze dobierzemy rozmiar klipsa, końcówka nie wypadnie.
Zdjęcie Użytkownika serwisu Deccoria.pl
Skracanie i minimalizowanie kabli
Nie wszystkie sprzęty muszą być podłączone do prądu. Warto czasem zainwestować w elektronikę z wbudowaną opcją Bluetooth, np. bezprzewodowe głośniki do telewizora. Jeśli zastanawiasz się nad podłączeniem internetu, zamiast szukać nowej oferty, sprawdź czy w budynku nie było już instalacji na bazie światłowodu. Podobnie w przypadku uciążliwego okablowania telewizyjnego. Nie bójmy się zmienić kablówki ma nowocześniejsze rozwiązanie światłowodowe. Będzie to z pożytkiem dla naszego domowego budżetu i estetycznego wyglądu wnętrza. Taka zmiana nie wiąże się od razu z gruntownym remontem, ponieważ aktualne rozwiązania maskujące, którymi dysponują technicy, sprawiają, że okablowanie jest praktycznie niewidoczne.
Przewody zawsze warto skrócić do minimum, zawinąć w pętlę obłożoną papierem i folią. Następnie spinamy ją plastikowym zaciskiem lub taśmą i doklejamy na tylnej ściance mebla. Dzięki takiemu zabiegowi nie będą zaczepiać się o nasze nogi i meble. Pętle nie powinny być małe, ponieważ wówczas kable mogłyby się niepotrzebnie zgiąć i zniszczyłaby się ich struktura.
Oznaczanie kabli
Kable zebrane w wiązki warto odpowiednio pooznaczać, dzięki temu później z łatwością odnajdziemy odpowiednią wtyczkę. Najbardziej popularną metodą jest oznaczanie przewodów za pomocą kolorów lub etykiet. Idealnie sprawdzają się kolorowe taśmy, lakier do paznokci oraz gotowe naklejki używane w metkownicach. Znaczki w jednym kolorze naklejamy na oba końce kabla i na urządzenie. To rozwiązanie ma jednak jeden minus, sprawdza się tylko przy małej ilości kabli.
Jeżeli posiadamy w domu więcej przewodów, wówczas najlepszym pomysłem będzie zastosowanie etykiet. Doskonale egzamin zdaje zapisanie nazwy urządzenia na małym pasku papieru i zaklejenie go z obu stron przezroczystą taśmą (odradzamy używania w tym celu papierowej taśmy). Nie pobrudzimy w ten sposób kabla, a etykieta się nie podrze.
Pamiętajmy jednak, że przed jakimkolwiek oznaczaniem kabli należy je bezwzględnie rozplątać, rozprostować i połączyć na przykład taśmą zaciskową. W przypadku przewodów biegnących osobno, alternatywą będą mniej rzucające się w oczy rozwiązanie np. zastosowanie naklejek naściennych. Są one bowiem niemal stworzone do tego, aby skutecznie ukrywać niepożądane detale. Jak to zrobić? Przeprowadzamy kabel zgodnie ze wzorem naklejki, następnie przyklejmy ją, przykrywając niechciany element.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne 123RF/PICSELL