Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Trendy PRL-u. Każdy miał w domu chociaż jeden z tych mebli

Każda epoka rządzi się własnymi prawami – także tymi modowymi. Trendy przychodzą, trendy odchodzą, a im więcej czasu mija, tym krytyczniej oceniamy przeszłe praktyki. Po trosze z rozbawieniem, a po trosze z nostalgią wspominamy, jak to się kiedyś mieszkało, mimochodem zapominając o wszelkich niedogodnościach. Cofnijmy się zatem kilkadziesiąt lat wstecz – oto subiektywny przegląd najmodniejszych mebli i dodatków czasów PRL-u.

Trendy PRL-u. Każdy miał w domu chociaż jeden z tych mebli

Za PRL-u mieszkania wyglądały dość podobnie, choć co oczywiste, zdarzały się wyjątki potwierdzające tę (nie)chlubną regułę. Czemuż tu się dziwić, skoro w sklepach, przy odrobinie szczęścia znaleźć można było jedynie powietrze albo ocet? Niektórzy mogli sobie pozwolić na drobne zakupy w PEWEX-ie, inni mieli jakieś tajne sposoby na zdobywanie nowych przedmiotów. Ranking ma więc charakter subiektywny, tworzony jest raczej pół żartem-pół serio, z dedykacją dla potomnych, aby nie zapomnieli o swoim dziedzictwie.

Boazeria
Krzyk mody lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Rządek pionowo ułożonych drewnianych listw i deseczek, zwykle pomalowanych bezbarwnym lakierem, dumnie zdobiący ściany i sufity przedpokoi. Nie mogło jej zabraknąć w każdym modnym i zasobnym (jak na tamte czasy) mieszkaniu. Z perspektywy czasu, aż strach pomyśleć, co lęgło się w jej zakamarkach. Chociaż jako trend odeszła już do lamusa, czasami nadal spotkać ją można w lokalach w blokach z wielkiej płyty oraz w nowoczesnych apartamentach entuzjastów stylu retro, którzy tchnęli w boazerię nowe życie. Jak się okazało, pomalowana na kolor inny niż „drewniany i lakierowy” staje się całkiem ciekawym dodatkiem.

A na podłogach…
Linoleum lub klepki parkietowe ułożone w jodełkę (przy czym zdarzało się, że to pierwsze imitowało to drugie) oba zastąpione przez bardziej „nowoczesne” wykładziny PVC lub drewniane panele. Starsi zapewne pamiętają jeszcze zapach lakieru do polerowania parkietu i jak fajnie się na niej ślizgało w gryzących skarpetach frotté.

                               

Szafy wnękowe i pawlacze
To z kolei nieodłączny element funkcjonalnego przedpokoju. Pozwalały zaoszczędzić i tak już mocno ograniczoną przestrzeń. Mieszkańcy maleńkich kawalerek w nowoczesnych apartamentowcach powinni zainteresować się tym trendem, jeśli chcą dowiedzieć się, jak na niewielkim metrażu zmieścić dorobek życia. Szafy i półki podwieszane pod sufitem (bo właśnie coś takiego kryje się za wyrażeniem „pawlacz”) magazynowały większość rzeczy „aktualnie nieużywanych” lub rzeczy, które „na pewno się kiedyś przydadzą”.

Meblościanki
Prawdziwe gwiazdy w praktycznych, a zarazem reprezentacyjnych salonach, o pardon, dużych pokojach. Duże pokoje odgrywały rolę salonu, sypialni, pomieszczenia dziennego, a czasem nawet pracowni jednocześnie. Wnętrze do zadań specjalnych wymagało równie uniwersalnego wyposażenia — takim właśnie okazała się meblościanka, łącząca funkcjonalność szafy na ubrania, półek, szafeczek i barku. Zbudowana była ona z kilku pionowych segmentów, stykających się bocznymi ściankami. Wielkie to było i rozległe, zazwyczaj podpierało jedną z szerszych ścian pomieszczenia. Wręcz porażało frontem stylizowanym na wysoki połysk. Na jej przeszklonych półeczkach prezentowano zastawę lub…

Kryształy
Nie tylko kieliszki, ale także bogato zdobione wazy i wazony, patery, a nawet rzeźby zwierzątek! Kiedyś wdzięczyły się na przeszklonych kredensach, skąpane w chwale i zachwytach odwiedzających nas gości, teraz kurzą się gdzieś na strychu lub w piwnicy. Panie domu dbały o nie z należytą pieczołowitością, wyciągając je tylko na specjalne okazje (w przyszłości bowiem mogły stać się częścią posagu dla córki lub prezentu dla młodego małżeństwa).

Amerykanka i półkotapczan
Następny kultowy mebel – rozkładany, sypialniany fotel. Do ciasnego mieszkania nadawał się idealnie – za dnia służył jako fotel, w nocy przeistaczał się w wygodne łóżko, zdolne pomieścić nawet kilka osób. Chyba do gustu przypadła nam jego funkcjonalność, do tej pory lubujemy się sofach z funkcją spania i miejscem na pościel.

A półkotapczan? Chyba nikt, kto miał przyjemność na nim spać, nie zapomni tego osobliwego mebla, niewinnie udającego półkę w regale lub meblościance.

Ława
Trochę jak stół, trochę jak stolik do kawy… Z obowiązkową szybą, pod którą znajdował się biały obrusik. Zwykle była regulowana i na wysokość i na szerokość, dzięki czemu pomieścić mogła talerze tuzina gości.

(fot. Pixabay.com CC0)

Wzorzyste dywany
Rosjanie lubili tureckie wzory na ścianach, my zdecydowanie chętniej widzieliśmy je na podłogach. Dywan w orientalne wzory, czyli absolutne „must-have” na przełomie lat 70. i 80 — nie tylko dlatego, że alternatywy nie było — zwolennicy zdobniczego minimalizmu wybrać mogli gładkie wykładziny. Przed każdymi świętami przed trzepakami ustawiały się kolejki dorosłych, chcących wytrzepać orientalne, pstrokate kilimy z paprochów. Zostały wyparte przez bardziej stonowane produkty zachodnich gospodarek niesocjalistycznych.

Cerata
Tę tkaninę odnaleźć można było w niemalże każdej poprawnej politycznie kuchni. Gwoli wyjaśnienia dla młodego pokolenia, był to bawełniany materiał, z wierzchniej strony powlekany specjalnym impregnatem. Dzięki temu cerata była wodoodporna i bardzo wytrzymała, trudne, kuchenne warunki nie były jej straszne. Ponieważ dostępna była w różnych wzorach i kolorach, wykorzystywano ją jako element dekoracyjny – obijano nią nawet taborety, ot takie peerelowskie DIY.

Dodalibyście coś do tego rankingu? Odpowiedzcie w komentarzach!

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Źródło zdjęcia głównego: ©123RF/PICSEL (fot. kho)

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.