Zmywarka w kuchni to największa przyjaciółka każdej kucharki i kucharza. Pozwala oszczędzić czas spędzony przy zlewozmywaku oraz wodę. Wykorzystujemy ją do mycia naczyń, ale nie wszystkich. Jednak oprócz naczyń można jej użyć do czyszczenia innych rzeczy. Wyjaśniamy, co można, a czego nie można myć w zmywarce. O niektórych jej zastosowaniach mogliście nie mieć pojęcia.
Czytaj artykułCzosnek i cebulę często sadzimy w drugiej połowie października. To idealny czas, żeby rośliny dobrze się ukorzeniły przez zimę. Zdarza się jednak, że już w grudniu czy styczniu widzimy ich kiełki. Co wtedy robić? Czy oznacza to mniejsze plony? I czy wschodzący czosnek i cebulę trzeba wtedy zabezpieczyć? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułTrendy w kuchni w 2024 roku przyniosą ze sobą wiele nowości. Przede wszystkim powoli do lamusa odchodzą fronty na wysoki połysk. Ich miejsce zajmą matowe i ryflowane powierzchnie. Królująca do tej pory biel powoli usuwa się w cień. Jeśli zostaje, to tylko we fragmentach. Najnowsze trendy w 2024 roku wpuszczą też do kuchni trochę kolorów. Zdradzamy, które z nich będą najmodniejsze.
Czytaj artykułDofinansowanie PFRON do remontu łazienki to spory zastrzyk finansowy. Może ono pokryć nawet 95 proc. wydatków na ten cel. Każdy, kto kiedykolwiek odnawiał toaletę, zdaje sobie sprawę z tego, że koszt takiego przedsięwzięcia jest niemały. Wyjaśniamy, dla kogo przeznaczone są pieniądze z PFRON i jak się o nie ubiegać.
Czytaj artykułRudzik, zwany też raszką, to wędrowny ptak, dla którego Polska jest miejscem lęgowym. Tutaj też często zimuje po gniazdowaniu. W cieplejsze dni zimowe możemy usłyszeć jego śpiew. Te ptaki należą do muchołówkowatych i warto je mieć w ogrodzie. Żywią się bowiem tym, co akurat chętnie tępimy. Czym dokarmiać rudziki zimą, by pomóc im przetrwać do wiosny? Podpowiadamy.
Czytaj artykułWarto odkamieniać czajnik, bo osad, który się w nim odkłada to nie tylko kwestia estetyki. Ma on wpływ na żywotność urządzenia, a nawet na nasze rachunki za prąd. Kawę i herbatę pijemy kilka razy dziennie, z każdym gotowaniem na dnie czajnika gromadzi się osad. Wyjaśniamy, skąd się bierze kamień w czajniku, czy jest groźny i jak z nim walczyć. Jest na to kilka domowych sposobów, szybkich i wyjątkowo tanich.
Czytaj artykułUprawa cytryny w doniczce jest możliwa, ale roślina wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co więcej, cytrynowe drzewko można samodzielnie wyhodować z pestki. Ma ono bardzo dekoracyjny wygląd, a jeśli doczekamy się kwiatów, ich jaśminowym zapachem wypełni się cały dom. Wytrwałych roślina wynagrodzi owocami prosto z krzaczka. Podpowiadamy, jak wyhodować cytrynę z pestki. Zanim się jednak na to zdecydujemy, musimy pamiętać o paru szczegółach.
Czytaj artykułGrudzień nie wydaje się dobrym momentem na wysiew roślin. Kojarzymy go raczej z okresem wegetacji, kiedy przyroda zamiera, pędy są zdrewniałe i uśpione usiłując przetrwać do wiosny. Są jednak kwiaty, zioła i warzywa, które możemy śmiało wysiać w tym miesiącu w domu. Co można siać w grudniu i jak dbać o takie rośliny? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułKanapa to centralny punkt każdego domu. Na niej spędzamy większość dnia, tu nie tylko siedzimy, ale też jemy, pijemy, przysypiamy i bawimy się z dziećmi. Nic dziwnego, że ten mebel bardzo szybko ulega zabrudzeniom. Tapicerowane sofy wymagają szczególnej uwagi podczas czyszczenia. Jak wyprać kanapę domowym sposobem? To patent na duże oszczędności.
Czytaj artykułZapach smażonej ryby jest nieodłącznym elementem każdej Wigilii. Zjedzenie kawałka karpia to przecież świąteczna tradycja. Pośród wielu innych bożonarodzeniowych woni, tę akurat nie wszyscy muszą lubić. Jak smażyć karpia, by nie śmierdziało w całym domu? I jak pozbyć się nie zawsze przyjemnego zapachu smażonej ryby? Jest na to kilka domowych sposobów.
Czytaj artykułOzdoby choinkowe to obowiązkowy element każdych Świąt Bożego Narodzenia. Czy to kupne, czy wykonane własnoręcznie cieszą oczy i nieodłącznie wiążą się ze świąteczną tradycją. Są z nimi również związane przechodzące z pokolenia na pokolenia wierzenia ludowe. Według nich niektóre ozdoby choinkowe przynoszą szczęście. Są też takie, których nie powinno się wieszać na choince, by nie kusić losu. Dziś możemy podchodzić do tego z dystansem, ale jeśli od tego ma zależeć nasza pomyślność - dlaczego nie spróbować?
Czytaj artykułSansewieria należy do tak zwanych "żelaznych” roślin, czyli takich, które są bardzo odporne. Wężownica, język teściowej, ośle uszy czy szable, to potoczne nazwy tego sukulenta. Wszystkie odnoszą się do jego mieczowatych liści. Jak inne rośliny tropikalne, wężownica rzadko kwitnie w warunkach domowych. Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła swoimi obłędnie pachnącymi kwiatami? Sposób jest nieoczywisty.
Czytaj artykułCzyszczenie rusztu kuchenki gazowej potrafi przysporzyć wielu problemów i bywa czasochłonne. Żeliwo z jednej strony jest często zalewane potrawami. Jednocześnie pod wpływem wysokich temperatur tłuszcz z gotowanych potraw zasycha i się przypala. Przez to staje się trudny do usunięcia. Na szczęście są domowe metody na czyszczenie rusztu kuchenki gazowej. Nie są drogie, a pozwolą oszczędzić dużo czasu, wysiłku i szorowania.
Czytaj artykułWiadomo, że mycie okien w zimie nie jest najlepszym pomysłem. Czyste powierzchnie bardzo szybko się zabrudzą od zimowej chlapy, a słońce i mróz skutecznie utrudnią nam zadanie. Na drugiej szali leży jednak tradycja. Chcemy, by w czasie Świąt Bożego Narodzenia wszystko lśniło. Czy można myć okna w zimie i jak to zrobić, żeby efekt był spektakularny? Są na to sprawdzone od lat sposoby.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 16
- Następna