Bielenie ma chronić drzewa owocowe przed uszkodzeniami powodowanymi przez nagłe zmiany temperatury. Niektórzy ogrodnicy uważają jednak, że zabieg ten jest zupełnie niepotrzebny, a inni – korzystny, ale tylko dla starych drzew. Czy to prawda? Wyjaśniamy, czy trzeba bielić młode drzewka owocowe.
Czytaj artykułWielu z nas ma w swoich sadach stare drzewa owocowe, które rodzą plony o tak wyjątkowym smaku, że chcemy zachować je dla kolejnych pokoleń. Niestety, niepowtarzalnych owoców z roku na rok pojawia się coraz mniej. Zastanawiasz się, jak można to zmienić? Sprawdź, jak odmłodzić drzewka owocowe i kiedy to zrobić, aby wróciły do kondycji sprzed lat.
Czytaj artykułUprawa winorośli jest popularna szczególnie w krajach śródziemnomorskich, ale udaje się również w naszym klimacie. Decydując się na nią, musimy pamiętać o troskliwej pielęgnacji pnączy, jeśli liczymy na zdrowe i obfite plony. Ważne jest zwłaszcza przycinanie winorośli zimą, które warto zrealizować już na przełomie stycznia i lutego. Jak to zrobić, aby tegoroczne zbiory były wyjątkowo udane? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułGroszek pachnący to wdzięczna roślina jednoroczna, której motylkowate kwiaty roztaczają wokół wyjątkowo przyjemny i intensywny aromat. Zachwyca nie tylko zapachem, ale też bogactwem kolorowych odmian. Na które z nich warto się zdecydować? Kiedy i jak siać groszek pachnący, aby wcześnie cieszyć się jego kwitnieniem? Podpowiadamy.
Czytaj artykułKiścień wawrzynowy jest krzewem, który wygląda zjawiskowo o każdej porze roku. Przebarwia się jesienią i nie traci liści zimą, a wiosną rozpoczyna swe niezwykle urokliwie kwitnienie. Rozłożysty, gęsty pokrój oraz kompaktowe rozmiary sprawiają, że idealnie nadaje się na niski żywopłot. Jak uprawiać kiścień wawrzynowy? Na co zwrócić uwagę, sadząc go w ogrodzie? Podpowiedzi znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułPelargonie to niekwestionowane królowe balkonów i tarasów. Co ciekawe, rośliny te nie są jednosezonową ozdobą. Mogą kwitnąć nawet przez kilka lat, jeśli je przezimujemy, a później na nowo pobudzimy do wzrostu. Jak wybudzić pelargonie po zimie? Jaką naturalną odżywkę zastosować, aby szybko się zazieleniły i wypuściły pąki? Przedstawiamy najlepszy zamiennik kupnych nawozów.
Czytaj artykułW bogatej w składniki odżywcze ziemi wszystko lepiej rośnie i plonuje. Co roku przekonują się o tym ogrodnicy, którzy umieją zadbać o glebę w warzywniku i wiedzą, kiedy oraz czym ją wzbogacać. Ostatnie tygodnie zimy to dobry moment na to, aby zatroszczyć się o jej użyźnienie. Jak poprawić jakość gleby i przygotować ją do sadzenia roślin? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułWarzywa zimą? Jak najbardziej! Nie tylko letnie i jesienne zbiory mogą być satysfakcjonujące. Okazuje się, że wiele roślin doskonale radzi sobie z niskimi temperaturami, a niektóre nawet zyskują na smaku po przemrożeniu. Wybierając odpowiednie odmiany i stosując proste metody pielęgnacji, można cieszyć się świeżymi, pełnymi witamin warzywami prosto z ogrodu nawet w środku zimy.
Czytaj artykułPalma sabałowa to piękna roślina, ale warto docenić ją również z innych powodów. Jej owoce są skarbnicą prozdrowotnych związków, które działają dobroczynnie na organizm człowieka, zwłaszcza mężczyzn. Nie tylko jednak panowie mogą skorzystać z cennych właściwości palmy sabałowej. Co warto o niej wiedzieć? Jak uprawiać palmę sabałową w doniczce? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułMech może wyrosnąć wszędzie, również w przestrzeniach między kostkami brukowymi i na samej ich powierzchni. Jego rozwojowi sprzyjają łagodne i bezśnieżne zimy, jakie mamy w ostatnich latach, więc musimy się z nim zmagać nawet poza sezonem. Możemy się go pozbyć na wiele sposobów, ale nie wszystkie są przyjazne środowisku. Warto wybrać te, które są całkowicie naturalne. Sprawdź, jak usunąć mech z kostki brukowej bez użycia chemii.
Czytaj artykułMaliny, które są systematycznie zasilane w dodatkowe składniki odżywcze, owocują obficie. O tym podstawowym zabiegu pielęgnacyjnym powinniśmy pamiętać już na początku sezonu, jeśli chcemy mieć w tym roku wyjątkowo udane zbiory. Kiedy zacząć nawożenie malin? Jaki nawóz zastosować jako pierwszy? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułCzarnuszka siewna jest doskonale znana jako przyprawa i cenny surowiec zielarski, mniej zaś ozdobny gatunek na rabaty. Szkoda, ponieważ to bardzo atrakcyjna roślina, która czaruje niesłychanie pięknym kwitnieniem. Jest łatwa w pielęgnacji, a zebrane z niej nasiona możemy wykorzystać na wiele sposobów. Jak uprawiać czarnuszkę siewną? Jakie ma właściwości? Podpowiadamy.
Czytaj artykułKompostowanie pozwala przekształcić odpady w najcenniejszy naturalny nawóz, którym możemy zasilać wszystkie uprawiane rośliny. Rozkład resztek zajmuje jednak sporo czasu – od kilku miesięcy nawet do dwóch lat. Na szczęście istnieje wiele sposobów na skrócenie tego procesu, a jedną z najlepszych jest drożdżowa mieszanka. Sprawdź, jak za jej pomocą przyspieszyć kompostowanie.
Czytaj artykułLaurowiśnie są jednymi z najchętniej wybieranych krzewów na żywopłot. Cenimy je za skórzaste, ciemnozielone liście, które pozostają na pędach przez cały rok. Choć należą do roślin stosunkowo wytrzymałych, zimowe warunki mogą im zaszkodzić. W jaki sposób chronić je przed niską temperaturą? Jak dbać o laurowiśnie zimą? Wyjaśniamy, jakie zabiegi pomogą im przetrwać ten trudny czas.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 81
- Następna