Glicynia, nazywana również wisterią, wiosną gęsto obsypuje się zebranymi w grona kwiatami. Choć jest silnym i intensywnie rosnącym pnączem, bywa uszkadzana przez mróz, przez co w kolejnym roku nie kwitnie. Warto wiedzieć, jak zadbać o nią pod koniec sezonu i odpowiednio przygotować do zimy, aby nie przemarzła. Oto garść praktycznych wskazówek na temat jesiennej pielęgnacji glicynii.
Czytaj artykułOrzech włoski znany jest z niekorzystnego wpływu na rośliny, dlatego wielu ogrodników boi się wykorzystywać opadłe z niego liście. Czy ta obawa jest słuszna? Jaki pożytek można mieć z liści orzecha włoskiego? Zanim je zgrabisz i wyrzucisz do bioodpadów, sprawdź, co ciekawego można z nimi zrobić oraz jakie rośliny najbardziej na tym skorzystają.
Czytaj artykułObornik jest doskonałym nawozem, który pozwala na naturalne, w pełni ekologiczne użyźnienie gleby. Istnieje wiele jego rodzajów, które różnią się między sobą nie tylko pochodzeniem, ale też postacią. Jaki obornik wybrać do swojego ogrodu i czym się kierować, podejmując tę decyzję? Dlaczego warto zdecydować się na taki sposób nawożenia? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułPień po ściętym drzewie pozostaje w ogrodzie przez długie lata, zajmując cenne miejsce. Pozbycie się go bez koparki i pomocy fachowej firmy jest bardzo trudne, gdyż wiąże się z ogromnym wysiłkiem. Pniak z rozbudowanym systemem korzeniowym w naturalny sposób rozkłada się niezwykle długo. Na szczęście proces ten można przyspieszyć, stosując tani produkt. W artykule wyjaśniamy, jak usunąć pień po ściętym drzewie w nietypowy sposób.
Czytaj artykułWapnowanie jest jednym z najważniejszych jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. W przypadku gleby, która jest zakwaszona, pomaga szybko pozbyć się z darni uporczywego mchu i chwastów, a także poprawia kondycję trawy. Zastanawiasz się, czym najlepiej wapnować trawnik i jak to zrobić, aby murawa na wiosnę wyglądała niczym gęsty, zielony dywan? Podpowiadamy.
Czytaj artykułKiedy wiosną spacerujemy po parkach i osiedlach, nasz wzrok przyciągają charakterystyczne różowo ukwiecone drzewa. Zachęcają, by na chwilę się zatrzymać i uważnie im się przyjrzeć. Choć często tak właśnie robimy, nie zawsze wiemy, co to właściwie za rośliny. Nie mamy też świadomości, iż z powodzeniem można je także zasadzić u siebie. To judaszowce południowe – sprawdź, jak je uprawiać w ogrodzie.
Czytaj artykułGdy przychodzą silne przymrozki, kończy się uprawa wielu roślin. Przychodzi czas na usuwanie pozostałości po warzywach i odchwaszczanie, jesienne nawożenie ziemi czy wapnowanie gleby jesienią. Jak przeprowadzić te prace, by przygotować warzywnik na nadchodzącą zimę i kolejny sezon?
Czytaj artykułOtwierasz pralkę i uderza cię nieprzyjemny zapach? Od ubrań, które miały być pachnące i świeże po praniu, czuć stęchliznę? Przyczyną tego problemu może być gromadzący się w urządzeniu brud, na którym rozwijają się bakterie i pleśnie. Istnieje jednak łatwy sposób, który pozwala błyskawicznie przywrócić pralce nieskazitelną czystość. Wystarczy sięgnąć po produkt z domowej apteczki.
Czytaj artykułTruskawki można sadzić w ogrodzie w kilku terminach: wiosną, latem i jesienią. Jeśli decydujemy się zrobić to pod koniec sezonu, nie zwlekajmy zbyt długo, dzięki czemu rośliny zdążą się dobrze ukorzenić przed nadejściem silnych mrozów. Zastanawiasz się, jak sadzić truskawki jesienią, aby szybko i obficie owocowały? Chcesz wiedzieć, jakie odmiany wybrać o tej porze roku? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułNie wszystkie gatunki i odmiany hortensji wyróżniają się wysoką odpornością na działanie ujemnej temperatury. Niestety, większość z nich po uszkodzeniu przez mróz w kolejnym sezonie nie kwitnie. Z tego względu trzeba je specjalnie przygotować do zimowania, co możemy zrealizować na kilka sposobów. Jak zabezpieczyć hortensje na zimę? Które z nich tego potrzebują? W jaki sposób przezimować krzewy w donicach? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułPrzygotowanie własnego kompostu jest świetnym sposobem na ograniczenie ilości odpadów, a także gwarancją, że przez cały sezon będziemy mieli dostęp do najlepszego naturalnego nawozu. Oprócz skoszonej trawy, gałęzi czy resztek warzyw do wsadu warto dodać przeterminowane i zwietrzałe zioła, które odstraszają szkodniki. Sprawdź, jakie przyprawy wrzucić do kompostownika.
Czytaj artykułRośliny pobierają z gleby cenny wapń, który dodatkowo wypłukiwany jest przez deszcze. Im bardziej go brakuje, tym kwaśniejsza staje się ziemia w naszych ogrodach, co stwarza niekorzystne warunki dla przyszłych upraw. Zwłaszcza warzyw, które w większości przypadków źle rosną w kwaśnej ziemi. Jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź, jak przeprowadzić jesienne wapnowanie gleby.
Czytaj artykułPorzeczki są krzewami, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie. Jeśli chcemy cieszyć się ich smakowitymi owocami, zaplanujmy, kiedy i w jakim miejscu je posadzimy. Zastanawiasz się, jak wybrać dobre sadzonki tych roślin? Chcesz wiedzieć, jak je posadzić, aby co roku obficie plonowały? W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat sadzenia porzeczek.
Czytaj artykułTwarda woda, która płynie w rurach w większości domów, pozostawia na armaturze trudne do usunięcia osady. Kamień na baterii i umywalce jest zmorą każdego, kto marzy o lśniącej czystością łazience. Jak szybko się go pozbyć bez użycia chemicznych detergentów? Przygotuj pastę z dwóch składników, dzięki której przywrócisz armaturze łazienkowej dawny blask.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 68
- Następna