Obornik jest naturalnym, ale bardzo silnym nawozem, który otrzymuje się z odchodów zwierząt gospodarskich oraz ściółki. Uznawany jest za jedną z najcenniejszych odżywek organicznych, ponieważ zawiera mnóstwo składników niezbędnych dla zdrowego wzrostu roślin. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo go wykorzystywać. Sprawdź, jakich błędów unikać podczas stosowania obornika w ogrodzie.
Czytaj artykułW ogrodzie możemy uprawiać rozmaite odmiany dyni, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też smakiem. Dorodne owoce w pełni rozwijają walory smakowe dopiero wtedy, gdy są całkowicie dojrzałe, na co niestety musimy czekać dość długo. Istnieje jednak prosty sposób na to, aby skrócić czas oczekiwania na plony. W artykule wyjaśniamy, jak przyspieszyć dojrzewanie dyni.
Czytaj artykułCzarne, czerwone i białe porzeczki to jedne z ulubionych krzewów owocowych. Wielu z nas ma je w swoich ogrodach, ale nie każdy wie, jak łatwo można rozmnożyć te rośliny we własnym zakresie. Jeśli chcemy mieć nowe egzemplarze całkowicie za darmo, jesienią wystarczy zrobić bardzo prostą rzecz. Sprawdź, jak rozmnożyć porzeczki przez sadzonki zdrewniałe.
Czytaj artykułChcesz, żeby twoja posesja prezentowała się jeszcze bardziej atrakcyjnie? Nie tylko równo przycięty żywopłot czy świeżo skoszony trawnik pomogą ci osiągnąć ten cel. Teren przed domem zyska niepowtarzalny urok, jeśli będzie rosło tam co najmniej jedno efektowne drzewo. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej? Sprawdź, jakie ozdobne drzewa liściaste posadzić przed wejściem.
Czytaj artykułPiękny, gęsty i soczyście zielony trawnik przed domem jest marzeniem wielu z nas. Nie każdemu jednak udaje się uzyskać taki efekt. Zdarza się, że na murawie rosną chwasty i szpecący mech, co sprawia, że wygląda na zaniedbaną. Przyczyną tego zjawiska często jest zbyt kwaśna gleba, a sposobem poradzenia sobie z nim – jesienne wapnowanie trawnika. Sprawdź, jak i kiedy je przeprowadzić, aby przywrócić darni zdrowy wygląd.
Czytaj artykułW naszym klimacie nie wszystkie pomidory mają szansę dojrzeć na krzakach przed nadejściem jesiennych przymrozków. Zdarza się też, że sezon kończy się przedwcześnie z innego powodu, np. porażenia roślin chorobą. Co powinniśmy zrobić, jeśli pomidory nie zdążyły dojrzeć w ogrodzie? Sprawdź, jak w warunkach domowych sprawić, by owoce szybko się zaczerwieniły i stały się pełne smaku.
Czytaj artykułChcesz samodzielnie utwardzić teren wokół domu albo marzy ci się nowy podjazd? Sprawdź, jak układać kostkę brukową krok po kroku i przekonaj się, jakich błędów należy unikać. Poradzisz sobie z tym zadaniem, jednak pamiętaj – będziesz musiał wykazać się zarówno cierpliwością, jak i precyzją w działaniu.
Czytaj artykułSzczęślin Bungego nazywany jest meksykańską hortensją, choć... wcale nią nie jest i nie pochodzi z Meksyku. Wywodzi się z Azji, jednak szybko rozprzestrzenił się na inne części świata, w tym południową część Ameryki Północnej. To krzew ozdobny, który podczas długiego kwitnienia przypomina hortensje, a do tego cudownie pachnie. Sprawdź, jak uprawiać szczęślin Bungego w ogrodzie.
Czytaj artykułPowojniki możemy sadzić w ogrodzie w kilku terminach, choć nie w każdym przyjmują się równie dobrze. Jeśli chcemy, aby szybko się ukorzeniły, a później zdrowo rosły i obficie kwitły, muszą znaleźć się w gruncie w optymalnym momencie. Jaki termin sadzenia powojników jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę, szukając dla nich stałego stanowiska? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułWielu z nas nie wyobraża sobie przydomowego ogrodu bez drzew owocowych, a zwłaszcza różnych odmian śliwy. Najczęściej uprawiamy je z zakupionych sadzonek, ale to niejedyna dostępna metoda. Co ciekawe, śliwę można wyhodować z pestki, choć uda się to tylko tym, którzy będą najbardziej cierpliwi i wytrwali. Jak to zrobić krok po kroku? Jakie śliwy można otrzymać w taki sposób? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułDrążą w glebie korytarze, podgryzają rośliny i niszczą korę młodych drzew. Nornice w ogrodzie są największym utrapieniem, dlatego ciągle szukamy skutecznych rozwiązań, aby się ich pozbyć. Zanim zdecydujemy się na ostateczność i sięgniemy po chemiczne środki na gryzonie, wypróbujmy naturalne sposoby na nornice. W artykule przedstawiamy 7 najlepszych metod, które nie szkodzą środowisku.
Czytaj artykułWielu z nas chętnie uprawia w ogrodzie jeżyny bezkolcowe, które rodzą równie smaczne owoce co dzikie krzewy, ale z uwagi na brak ostrych cierni na pędach ich zbiór jest dużo łatwiejszy. Podczas zrywania plonów możemy jednak natknąć się na inny problem. Często zdarza się, że jeżyny nie oddzielają się od szypułek i brudzą nasze dłonie sokiem. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź, jak prawidłowa pielęgnacja tych krzewów może ułatwić zbiory.
Czytaj artykułLantana jest mało znanym u nas krzewem, który podczas kwitnienia zapiera dech. Od czerwca aż do września obsypuje się okazałymi, niezwykle barwnymi kwiatostanami. Niektóre odmiany wytwarzają kwiaty w różnych kolorach, które zmieniają swój odcień w miarę postępu wegetacji. Zastanawiasz się, jak uprawiać lantanę? W artykule znajdziesz garść praktycznych porad na ten temat.
Czytaj artykułNarcyzy, nazywane również żonkilami, to rośliny cebulowe, które są pięknymi zwiastunami wiosny. Kwitnienie rozpoczynają bardzo wcześnie, bo już w marcu, rozświetlając donice i rabaty. Jeśli chcemy mieć te kwiaty w ogrodzie, musimy posadzić je w odpowiednim terminie. Kiedy sadzić narcyzy w gruncie? Jak to zrobić, aby nie przemarzły i zakwitły wiosną? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 64
- Następna