Dawniej suchlin różowy zdobił ogrody wokół większości wiejskich domów. Jego urocze kwiaty w jaskrawych kolorach cieszyły oczy aż do pierwszych przymrozków. Suchlin różowy na pewien czas odszedł w zapomnienie, aby teraz znów przebojem wkroczyć do naszych ogrodów. I nic w tym dziwnego, gdyż poradzi sobie na glebach suchych i jałowych, a jego kwiaty wyglądają, jakby były zrobione z papieru. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie i pielęgnacji suchlina różowego.
Czytaj artykułUprawa warzyw z rozsady jest bardziej czasochłonna od siewu wprost do gruntu. Mimo to pozwala cieszyć się plonami wcześniej, a także zapewnia efektywniejszą produkcję. Po wysianiu nasion młodym siewkom należy zapewnić odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Oprócz podlewania i oświetlenia sadzonki wymagają dość dużej ilości składników odżywczych. Chcąc wyhodować zdrowe i silne rośliny, warto przygotować superodżywkę. Domowy preparat wzmocni ich korzenie i pobudzi je do wzrostu.
Czytaj artykułZ roku na rok opłaty za wywóz śmieci w Polsce idą w górę. Wynika to przede wszystkim z powodu utrzymującej się wciąż inflacji oraz wyższych kosztów ich utylizacji. Istnieją jednak przypadki, w których możemy zostać zwolnieni z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby skorzystać z takiej ulgi, należy spełnić określone warunki. Kto jest zwolniony z opłat za wywóz śmieci, a komu przysługuje zniżka? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPiwonie to jedne z najbardziej cenionych i popularnych roślin ozdobnych, które można spotkać w wielu ogrodach. W niektórych krajach, zwłaszcza wschodnich, są uważane za kwiaty królewskie. Nic w tym dziwnego, ponieważ przykuwają wzrok swoimi olśniewającymi kwiatami i roztaczają po ogrodzie przyjemny zapach. Aby zapewnić krzewom zdrowy wzrost i obfite kwitnienie, wiosną należy zadbać o zabieg, jakim jest przycinanie. Podpowiadamy, kiedy i jak przycinać piwonie, aby cieszyć się ich pięknem przez całe lato.
Czytaj artykułĆma bukszpanowa to bardzo żarłoczny szkodnik, który błyskawicznie się rozprzestrzenia i sieje prawdziwe spustoszenia. Wraz z nadejściem wiosny zaczyna żerować na bukszpanach. Zjada ich liście i młode pędy, w wyniku czego prowadzi do całkowitego obumarcia krzewów. Walka z ćmą bukszpanową może być wyzwaniem, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym szybko pozbędziesz się szkodnika. Wystarczy sięgnąć po opryski domowej roboty.
Czytaj artykułMoczenie nasion przed siewem to praktyka, która cieszy się coraz większą popularnością wśród ogrodników. Jest to prosta czynność, która niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla nasion, jak i dla przyszłych upraw. Istnieje wiele różnych sposobów moczenia nasion, dzięki czemu szybciej wykiełkują i będą zdrowo rosły. Jednym z nich jest wykorzystanie mleka. Metoda ta sprawdzi się nawet w przypadku starych nasion. Sprawdź jak moczyć nasiona w mleku, aby uzyskać znakomite efekty.
Czytaj artykułSezon ogrodniczy zbliża się wielkimi krokami, a przygotowania do niego trwają w pełni. Niektóre gatunki roślin mają długi okres wegetacji, a przy tym potrzebują wyższych temperatur do wzrostu. To sprawia, że ich uprawa jest możliwa tylko z rozsady. Po wysianiu nasion wiele osób popełnia błąd, podlewając świeżo wysiane rośliny. Dlaczego nie zaleca się podlewania nasion po siewie? Doświadczony ogrodnik wyjaśnia.
Czytaj artykułHeliotrop to piękna, niezwykle aromatyczna roślina, którą można uprawiać zarówno na rabacie, jak i na balkonie czy tarasie. Jej intensywny zapach przypomina wanilię i roznosi się wokół od czerwca aż do pierwszych przymrozków. W naszym klimacie heliotrop uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Jeśli zdecydujesz się na jej zasadzenie, warto zacząć od wcześniejszego przygotowania rozsady. Kiedy i jak wysiewać heliotrop? Oto kilka kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę, dzięki czemu ogród pokryje się morzem kwiatów.
Czytaj artykułPrasowanie nie należy do najbardziej lubianych czynności domowych. Niemniej jednak, jeśli chcemy wyglądać elegancko i schludnie, nie da się jej uniknąć. Niestety, czasem może się zdarzyć, że podczas prasowania pojawiają się świecące miejsca. Okazuje się jednak, że wcale nie musimy spisywać ulubione ubrania na straty. Jeśli szybko zareagujemy, ślady po żelazku znikną bez śladu. Wystarczy wykorzystać te skuteczne i sprawdzone triki.
Czytaj artykułWawrzynek wilczełyko to jeden z pierwszych krzewów zakwitających wiosną. Już w marcu obsypuje się różowymi kwiatami, które w pełni prezentują swoją urodę. Po przekwitnieniu na roślinie pojawiają się soczyście zielone liście i jaskrawoczerwone owoce. Ze względu na swoje walory dekoracyjne wawrzynek jest chętnie sadzony w ogrodach. Warto jednak pamiętać, że jest efektownym i zarazem niebezpiecznym krzewem ozdobnym – wszystkie jego części są silnie trujące. Sprawdź, jak wygląda uprawa i pielęgnacja wawrzynka.
Czytaj artykułPrzygotowania do nowego sezonu ogrodniczego w pełni! Jedną z najważniejszych prac, jakie trzeba wykonać w ogrodzie, jest przygotowanie podłoża. Dzięki temu nasze rośliny będą rosły zdrowo i obficie owocowały. Z roku na rok gleba traci swoje właściwości i strukturę, przez co staje się zbita. Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu, należy ją użyźnić. W tym celu pomocny będzie wermikompost. Co to jest i jak go stosować? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułŻywotniki, znane powszechnie jako tuje, są ulubieńcami wielu ogrodników ze względu na ich walory dekoracyjne i łatwość w utrzymaniu. Zachowują swój piękny kolor i kształt nawet w zimie, kiedy większość roślin przechodzi w stan spoczynku. Tuje można sadzić zarówno pojedynczo, jak i w grupach, tworząc efektowny żywopłot. Należy jednak wybrać właściwy termin. Kiedy sadzić tuje? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tej czynności, aby żywotniki szybko się przyjęły i dobrze rosły.
Czytaj artykułŚnieżnik zaliczany jest do najwcześniej kwitnących roślin. W naszych warunkach klimatycznych zakwita na przedwiośniu, bo już w marcu. Jest ceniony ze względu na swoje dzwonkowate, niebiesko-fioletowe kwiaty oraz łatwość uprawy. To sprawia, że śnieżnik jest idealnym wyborem dla ogrodników zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych wymagań uprawowych, a stworzy w ogrodach barwne, wiosenne dywany.
Czytaj artykułZima to prawdziwe wyzwanie dla naszych roślin doniczkowych. W tym okresie zmagają się one z niedostateczną ilością światła, suchym powietrzem z ogrzewania czy niskimi temperaturami. Dlatego na przedwiośniu warto szczególnie zadbać o rośliny domowe, aby mogły one kontynuować zdrowy wzrost i odzyskać witalność. Jak zatem pielęgnować kwiaty doniczkowe po zimie? Wystarczy zrobić uniwersalny nawóz z… kaszy. Dzięki prostej mieszance rośliny odżyją, zaczną szybciej rosnąć i wypuszczać pąki kwiatowe.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 99
- Następna