Jak wygląda róża pustyni?
Róża pustyni to kwitnący sukulent, który dorasta w doniczkach do ok. 1 metra. Charakterystyczny dla budowy tej rośliny jest tzw. kaudeks. To zdrewniały element łączący jej korzenie z pędami. Służy on do magazynowania wody.
Podstawa kaudeksu jest rozdęta i stopniowo zwęża się ku górze. Na szczycie zdrewniałego przewężenia wyrastają sztywne gałęzie. Są one porośnięte mięsistymi, skórzastymi liśćmi o ciemnozielonym zabarwieniu. Mają one jajowaty kształt i ułożone są na pędach spiralnie.
Duże kwiaty róży pustyni cechują się promienistą, trąbkowatą budową. Zebrane są one na szczytach pędów w obfite grona. Kwiaty na ogół mają ciemnoróżowe brzegi i jaśniejszy środek. Czasem bywają one w całości białe lub różowe.
Adenium arabskie: uprawa i pielęgnacja
Sukulent ten naturalnie porasta pustynne tereny Afryki i Półwyspu Arabskiego. Tam rozrasta się on na wysokość nawet 3 m. W naszym klimacie różę pustyni uprawia się w doniczkach.
Przy uprawie tej rośliny najlepiej sprawdza się specjalna ziemia dla sukulentów. Doniczka powinna mieć otwory w spodniej części. Trzeba umieścić w niej grubą warstwę drenażu.
Róża pustyni lubi miejsca nasłonecznione i ciepłe. Zbyt ostre słońce sprawia, że na jej liściach pojawiają się ciemne plamy. Z kolei jego niedobór hamuje jej kwitnienie.
W okresie letnim adenium arabskie można trzymać na tarasie lub w ogrodzie. O ile uda się znaleźć dla niego miejsce, w którym nie będzie ono narażone na przemoknięcie lub silne porywy wiatru.
Adenium obesum należy podlewać, gdy jego podłoże jest całkowicie suche. Wyjątek od tej reguły stanowi okres kwitnienia. Częstsze nawadnianie wskazane jest także w przypadku młodych roślin bez wykształconego kaudeksu. Od wiosny do jesieni roślinę tę trzeba zasilać raz w tygodniu nawozem dla kaktusów i sukulentów.
Jak przystało na sukulent, adenium źle znosi nadmiar wilgoci. Żółknące liście sygnalizują zbyt mokre podłoże, zaś miękki pieniek i zwijające się liście, że korzenie rośliny zaczęły gnić.
Jesienią należy umożliwić róży pustyni przejście w stan spoczynku. W tym celu trzeba wstrzymać się z jej nawożeniem, ograniczyć podlewanie i przenieść doniczkę do chłodniejszego pomieszczenia (ok. 12-15oC).
Wiosną wskazane jest skracanie końcówek pędów rośliny. Zabieg ten stymuluje ją do kwitnięcia.
Jak rozmnaża się adenium arabskie?
Roślinę tę rozmnaża się poprzez sadzonki wierzchołkowe lub z nasion. Przed umieszczeniem ich w podłożu, trzeba je moczyć przez kilka godzin w letniej wodzie. Do ziemi wsadza się je pojedynczo na głębokość ok. 1 cm. Pojemnik trzeba owinąć folią, by zapewnić nasionkom wilgoć i ciepło.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe, średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: tak