Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Fiołek afrykański pochodzi z Tanzanii i bywa nazywany sępolią. Ta wdzięczna, niewielka roślina szybko podbiła serca miłośników roślin. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim obfitemu kwitnieniu przez cały rok. Jego jednobarwne kwiaty występują m.in. w kolorach niebieskim, fioletowym, różowym i białym. Wyselekcjonowano również sępolie o płatkach w kilku odcieniach.
Odmiany fiołków afrykańskich różnią się między sobą także budową kwiatów. Mogą one być pojedyncze (np. bordowa „Pennsylvania”), półpełne (np. „Rokoko rose” i „My Delight”) i pełne z co najmniej 10 płatkami (np. „Coral Fantasy”).
Wymagania: stanowisko i temperatura dla fiołka afrykańskiego
Uroczy fiołek afrykański nie ma dużych wymagań. Najobficiej kwitnąć będzie, gdy zapewnisz mu dobrze oświetlone stanowisko, ale poradzi sobie też w półcieniu. Standardowa temperatura pokojowa, w granicach 18–20°C przez cały rok, świetnie sprawdza się w jego uprawie.
Podlewanie i pielęgnacja fiołka afrykańskiego
Podłoże w doniczce fiołka afrykańskiego powinno być stale lekko wilgotne. Zalania bryły korzeniowej i wrażliwych liści unikniesz, jeśli podlewanie będziesz przeprowadzać od dołu, a więc na podstawkę doniczki. Roślina czuje się najlepiej przy dużej wilgotności powietrzu, dlatego zimą uruchamiaj w jej sąsiedztwie wytwornice pary wodnej. Piękny wygląd fiołka afrykańskiego uzależniony jest też od regularnego nawożenia w okresie od wiosny do jesieni.
Choroby fiołka afrykańskiego
Fiołek afrykański bywa ofiarą mączniaka prawdziwego. O chorobie świadczy biały nalot na wierzchniej stronie liści. Zainfekowaną roślinę spryskaj specjalistycznym środkiem grzybobójczym.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: Do 0,1m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: -