Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana)

Miechunka pochodzi z Ameryki Południowej. U nas uprawia się ją ze względu na niespotykany wygląd kwiatów i cenne właściwości jej „złocistych” owoców.

Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana)
Miechunka peruwiańska Fot.123RF.com

Dekoracyjny wygląd miechunki peruwiańskiej

Typowe dla miechunki jest sympodialne tempo wzrostu. Silnie rozgałęzia się ona na boki. Jej pędy są sztywne, wzniesione i gęsto pokryte włoskami.

Liście miechunki mają sercowato wciętą podstawę, ostrą końcówkę i wyraźnie zaznaczone unerwienie. Podobnie jak łodyga są one mocno omszone.

Obupłciowe kwiaty miechunki peruwiańskiej wyrastają pojedynczo na długich szypułkach. Mają one żółtą koronę z pięcioma płatkami, w dolnej części jest ona pokryta brunatnymi plamami.  

W miarę dojrzewania kielichy kwiatowe physalis peruviana stają się coraz bardziej rozdęte. Z czasem ich działki zrastają się, przez co zaczynają one przypominać chińskie lampiony. W ich wnętrzu formują się kuliste, aromatyczne jagody.

Jak smakują i jakie właściwości mają owoce miechunki peruwiańskiej?

Owoce miechunki są jadalne. Nazywane one są również rodzynkami brazylijskimi lub jagodami inkaskimi. Wyróżnia je kwaskowy smak z wyczuwalną goryczką w tle. Pojawiają się one w lipcu, ale do zbioru nadają się nie wcześniej, niż w sierpniu.

Gdy owoce są w pełni dojrzałe, przybierają kolor złocisto-pomarańczowy. Cienka, niemal pergaminowa otoczka pęka — uwalniając je na zewnątrz. Po ususzeniu jagody miechunki wyglądem trochę przypominają rodzynki.

Physalis mają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, antybakteryjne i moczopędne. Są one bogate w witaminę C. Można je suszyć, jeść w postaci surowej lub robić z nich przetwory.

Miechunka peruwiańska: uprawa i wymagania

Miechunkę ze względu na jej dużą wrażliwość na niskie temperatury w naszym raczej chłodnym klimacie hoduje się jako roślinę jednoroczną.

Bylina ta nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Wymaga ona natomiast stanowiska słonecznego i osłoniętego przed wiatrem oraz wilgotnego podłoża. W takich warunkach miechunka plonuje aż do pierwszych przymrozków, a jej owoce mają odpowiedni kolor i smak.

Zasiew

Miechunkę peruwiańską w Polsce uprawia się z rozsady. Nasionka trzeba zasiać do inspektów ok. połowy marca i dbać, by nie zabrakło im światła oraz wilgoci. Młode roślinki można przenieść do gruntu dopiero na przełomie maja i czerwca. Miechunkę można hodować w ogrodzie, tunelu foliowym, jak również w donicy.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne, podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.