Mimoza wstydliwa: jak wygląda?
Mimoza wstydliwa to półkrzew albo bylina. Należy do rodziny bobowatych, razem z robinią akacjową, żarnowcem, groszkiem pachnącym, łubinem, koniczyną i akacją. W naturalnym klimacie spotkamy ją w tropikach (Ameryka Środkowa i Południowa). Co ciekawe, tam nie jest uznawana za szczególnie atrakcyjną, lecz traktowana jest jako chwast. W Polsce jest jednak chętnie uprawiana jako domowa roślina jednoroczna, która może osiągnąć 1 metr wysokości.
Drobne i atrakcyjne liście rośliny wyglądem przypominają liście akacji lub karagany w wersji miniaturowej. Ułożone naprzemianlegle, podwójnie pierzaste, z jedną lub dwiema parami listków dzielą się na aż 10-26 małych 8-milimetrowych listków.
Na uwagę zasługują różowofioletowe, małe kwiaty byliny. Mają długie, wystające z korony pręciki, które zbierają się w kuliste główki ze średnicą około 2 centymetrów.
Wyjątkowa cecha mimozy wstydliwej
To, co jest w roślinie najciekawsze, to niezwykłe liście. Są zdolne do reagowania na dotyk. Kiedy dotkniesz listków, natychmiast złożą się do siebie wierzchnimi warstwami. To dzięki komórkom poduszeczkowatym, wrażliwym na zmianę ciśnienia. Po kilku minutach wracają do swojego naturalnego stanu. Co ciekawe, są pozbawione tej zdolności w nocy i w temperaturze poniżej 18 stopni Celsjusza. Dzięki delikatności liści, mimoza nazywana jest również czułkiem wstydliwym.
Wymagania i pielęgnacja mimozy wstydliwej
Stanowisko dla sadzenia mimozy powinno być jasne przez cały rok. Najlepiej kwitnie, mając dostęp do rozproszonego światła – nie może stać w nasłonecznionym miejscu. Z tego powodu nie wystawiaj jej w oknach z ekspozycją południową. Preferuje ciepłe miejsca z temperaturą około 20 stopni Celsjusza. Temperatura poniżej 20 stopni Celsjusza może sprawić, że mimoza zgubi liście!
Podłoże do sadzenia mimozy powinno być żyzne – optymalna jest mieszanka ziemi ogrodowej, torfu i piasku.
Czułek wstydliwy wymaga obfitego podlewania i zasilania mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi w okresie wegetacyjnym, co 2 tygodnie. Starsze egzemplarze nie są szczególnie dekoracyjne. Byliny nie można przycinać, źle reaguje na tego typu zabiegi pielęgnacyjne. Nie jest podatny na choroby i szkodniki.
W Polsce najczęściej stosuje się roślinę do domowego sadzenia. Mimo tego można ją czasem spotkać w szklarniach i ogrodach zimowych.
Rozmnażanie mimozy wstydliwej
Aby rozmnożyć mimozę, możesz spróbować zrobić wysiew z nasion. Namocz je uprzednio w ciepłej wodzie. Wysiew można przeprowadzić na przełomie lutego i marca w płytkich pojemnikach lub miseczkach. Kiedy tylko nasiona wykiełkują, możesz je przesadzić do doniczek.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wyprostowany
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: nie