Właściwości gatunku i ciekawe odmiany miskanta olbrzymiego (Miscanthus x giganteus)
Miskant olbrzymi (Miscanthus x giganteus) najlepiej prezentuje się w grupie. Dobrze wygląda blisko oczek i zbiorników wodnych. Jako soliter przyciąga uwagę i osłania mniejsze rośliny.
Popularną odmianą jest „Aligator”. Osiąga on około 2 m wysokości. Jego charakterystyczne ubarwienie przypomina cętki. Warto też zwrócić uwagę na miskanta olbrzymiego „Jubilaris”. Ta odmiana dorasta nawet do 3,5 m. Doskonale sprawdzi się jako żywopłot.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla miskanta olbrzymiego
Bylina nie toleruje zarówno podmokłych gleb, jak i zbyt suchych. Nadmiar wilgoci powoduje gnicie rośliny. Miskant olbrzymi zdecydowanie preferuje podłoża żyzne i przepuszczalne. Zapewniają one roślinie szybki wzrost i obfite kwitnienie.
Ziemia dla miskanta powinna mieć lekko kwaśny odczyn (4,5–7,5). Bylina dobrze czuje się na słonecznym, zacisznym i osłoniętym stanowisku. Nie jest mrozoodporna.
Uprawa i pielęgnacja miskanta olbrzymiego
Podlewania wymagają tylko młode sadzonki, które jeszcze nie w pełni się ukorzeniły. Nawadniaj roślinę tylko w razie przedłużającej się suszy. Nie musisz jej często nawozić. Wystarczająca częstość do około dwa razy do roku, wiosną i latem. Najlepszym nawozem dla miskanta jest naturalny kompost.
Sposoby na rozmnażanie miskanta olbrzymiego
Rozmnażanie miskanta olbrzymiego wykonuje się przez podział podziemnych kłączy. Umieść je w dołku tak, aby odrosty były zwrócone ku powierzchni. Możesz też podzielić kępy, które osiągnęły wysokość około 30–40 cm i posadzić je na nowych, słonecznych stanowiskach. Najlepszy czas na sadzenie przypada na przełomie maja i czerwca.
Miskant olbrzymi: choroby i szkodniki
Miskant olbrzymi bywa atakowany przez plamistość liści – częstą chorobę grzybową.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne, podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 2-3m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Wrzesień, październik
Zimozielone: -