Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Przetacznik leśny (Veronica officinalis)

Przetacznik leśny to niewysoka bylina o leczniczych właściwościach często wykorzystywana w zielarstwie. Co trzeba wiedzieć o uprawie tej rośliny?

Przetacznik leśny (Veronica officinalis)
Przetacznik leśny Fot.123RF.com

Przetacznik leśny: występowanie i wygląd rośliny

Przetacznik leśny można spotkać w Europie, Azji Mniejszej, na Kaukazie i w północno-zachodniej Afryce. Występuje też w Polsce, na całym obszarze kraju. Rośnie w suchych lasach i na ich skrajach, na przydrożach, w zaroślach oraz na wrzosowiskach.

Przetacznik osiąga wysokość od 15 do 30 cm. Ma gęsto owłosioną, płożącą się, rozgałęzioną i ukorzeniającą się łodygę, która wznosi się w górnej części. Liście rośliny są sztywne, mają krótkie ogonki i wydłużony, odwrotnie jajowaty lub lancetowaty kształt i ząbkowane brzegi. Kwiaty przetacznika leśnego są jasnofioletowe lub białawe, rosną w gęstych gronach. Mają maksymalnie po cztery płatki. Wyrastają one z kątów liści. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów pojawiają się owoce (żółte torebki o sercowatym kształcie, w których znajdują się nasiona).

Wymagania i uprawa przetacznika leśnego

Wymagania przetacznika leśnego nie są zbyt wygórowane. Przetacznik leśny jako niski gatunek lubi kwaśną, przepuszczalną, suchą i piaszczystą, a nawet kamienistą glebę. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu. Przetacznik leśny wymaga średniego podlewania.

W Polsce – jesienią i zimą – przetacznik leśny jest mrozoodporny, jednak w razie znacznego spadku temperatury, warto zabezpieczyć i „ocieplić” roślinę dodatkową warstwą ściółki lub agrowłókniną.

Przetacznik leśny: przycinanie i nawożenie

Chcąc, by roślina kwitła w kolejnych latach uprawy dłużej i bardziej obficie, wskazane jest przycinanie przetacznika leśnego. Przycina się przekwitłe pędy. Przycinając przetacznik latem o 1/3 długości pędów sprawimy, że roślina zakwitnie podobnie. Kolejne cięcie dobrze przeprowadzić jesienią. Wówczas całą roślinę należy przyciąć do wysokości ok. 10 cm nad podłożem. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób typowych dla tej rośliny, takich jak np. mączniak prawdziwy, mszyce czy zarodniki grzybów z rodziny rdzowatych – Puccinia.

Nawożenie przetacznika leśnego nie jest konieczne, ale można je wykonać, jeśli roślina słabiej kwitnie lub rośnie. Przetacznik leśny dobrze zareaguje na nawóz mineralny. Można go stosować w lecie, przez cały sezon. Jesienią (w październiku) lub wiosną (w marcu) można odżywić roślinę porcją kompostu. Rozkładamy go wokół rośliny 2,5-centymetrową warstwą.

Zastosowanie przetacznika leśnego

Przetacznik leśny jest rośliną leczniczą. Stosuje się go w leczeniu chorób reumatologicznych o podłożu metabolicznym, w tym artretyzmu, podagry czy dny moczanowej. Ziele jest też stosowane jako środek wykrztuśny podczas przeziębień, często w połączeniu z pączkami sosny czy podbiałem. Przetacznik oprócz tego reguluje pracę układu trawiennego, poprawia metabolizm i zwiększa apetyt. Poleca się go przy chorobie wrzodowej żołądka i w stanach zapalnych układu moczowego. Może być też stosowany zewnętrznie, do przemywania skóry atopowej, z trądzikiem, owrzodzeniami i liszajami. Przyspiesza gojenie się odmrożeń oraz oparzeń I i II stopnia.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Wyprostowany, wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Przetacznik leśny (Veronica officinalis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.