Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum)

Wytrzymała, a zarazem atrakcyjna roślina zadarniająca – opis ten doskonale pasuje do rogownicy kutnerowatej. Jak wygląda ta niezwykła roślina?

Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum)
Rogownica kutnerowata to efektowna i mało wymagająca bylina, którą warto uprawiać w swoim ogrodzie. Fot.123RF.com

Rogownica kutnerowata to efektowna, wieloletnia bylina rosnąca dziko na Sycylii i południu Półwyspu Apenińskiego. Mimo śródziemnomorskiego pochodzenia roślina dobrze znosi również nieco chłodniejszy klimat i może być z sukcesem uprawiana w polskich ogrodach i parkach. 

Rogownica kutnerowata: wysokość

Jest to niska bylina dorastająca do 10-20 centymetrów wysokości w porze kwitnienia. Jednak mimo niepozornych rozmiarów nie warto jej lekceważyć, ponieważ w dogodnych warunkach pokazuje dość ekspansywną naturę. W przypadku rogownicy kutnerowatej przyrost odbywa się głównie na boki, przez co roślina tworzy silnie zagęszczoną, efektowną darń. 

Jak wygląda rogownica kutnerowata?

Rogownica kutnerowata to bylina rosnąca w formie niskich i szerokich kęp, które z czasem tworzą gęsty dywan. Rozrasta się za pomocą cienkich pędów naziemnych (rozłogów), które pokładają się na ziemi i łatwo ukorzeniają. 

Charakterystyczną cechą rogownicy kutnerowatej są wąskie, ostro zakończone liście pokryte gęstym, przyjemnym w dotyku meszkiem (tzw. kutnerem). Kutnerowi zawdzięcza nie tylko swoją nazwę, ale i atrakcyjne, srebrnoniebieskie wybarwienie. Późną wiosną ponad liśćmi wyrastają liczne białe kwiaty, dzięki którym roślina wygląda bardziej okazale i urzekająco. 

Rogownica kutnerowata: wymagania i pielęgnacja

Rogownica kutnerowata preferuje gleby dostatecznie suche, przepuszczalne i zasobne w składniki mineralne, choć może rosnąć nawet w jałowym podłożu czy pomiędzy kamieniami. Roślina potrzebuje jedynie mocnego nasłonecznienia, co nie dziwi, wziąwszy pod uwagę śródziemnomorskie pochodzenie tego gatunku. 

Nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i po raz pierwszy słyszysz o rogownicy kutnerowatej, pielęgnacja tej byliny nie sprawi Ci żadnych trudności. Wystarczy, że zapewnisz roślinie suche i słoneczne stanowisko, a gęsty kobierzec utworzy się sam. Gatunek jest odporny na mróz, zanieczyszczenia i niekorzystne warunki, co niemal gwarantuje sukces uprawy. 

Rogownica kutnerowata w ogrodzie

Biorąc pod uwagę upodobania rogownicy kutnerowatej, sadzonki rośliny można wykorzystać do zadarniania słonecznych skarp, np. przy tarasie lub ogrodzeniu. Bylina świetnie prezentuje się również posadzona w szczelinach, np. w murze lub pomiędzy kamieniami. Sadzonki rogownicy kutnerowatej warto posadzić również na obrzeżu rabaty lub w skalniku w towarzystwie innych roślin skalnych, na przykład rojników, floksów i macierzanki. 

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: Do 0,2m

Pokrój: Zwarty

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.