Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Pod względem wyglądu scindapsus złoty (Scindapsus aureus) przypomina nieco bluszcz. Różni się od niego jednak rozmiarami oraz przeznaczeniem. Podczas gdy bluszcz uprawia się w ogrodzie, scindapsus nadaje się do warunków domowych.
Jego najbardziej charakterystyczną cechą są żółte przebarwienia, które pojawiają się na liściach. To właśnie one stoją za nazwą rośliny. Ich dokładne kolory zależą jednak bezpośrednio od tego, do jakiej odmiany należy scindapsus. I tak na przykład „Golden Queen” ma liście o barwie żółtozielonej, a egzemplarze „Marble Queen” posiadają przebarwienia o kolorze białym.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla scindapsusa złotego
Stanowisko, na którym uprawia się scindapsusa złotego, musi być przede wszystkim odpowiednio oświetlone. Roślina musi mieć wystarczającą ilość światła, ale powinno być ono rozproszone. Z tego względu scindapsusa lepiej stawiać w głębi pomieszczeń niż na przykład na parapecie. Idealna temperatura dla tej rośliny oscyluje w granicach 21–24°C.
Podlewanie i pielęgnacja scindapsusa złotego
W przypadku scindapsusa złotego najważniejszą czynnością pielęgnacyjną jest podlewanie. Aby roślina dobrze się rozwijała, trzeba ją nawadniać często, ale umiarkowanie. Przed wykonaniem tego zabiegu zawsze upewnij się, czy gleba dostatecznie przeschła po ostatnim podlaniu. Oprócz tego dobrze jest zaopatrywać scindapsusa w wieloskładnikowy nawóz.
Choroby scindapsusa złotego
Scindapsus złoty może zostać uszkodzony albo wskutek niewłaściwej pielęgnacji, albo wskutek działania szkodników. W pierwszym przypadku najgorszą okoliczność stanowi nadmiar wody. Prowadzi on bowiem do rozwoju chorób grzybowych oraz do gnicia.
Jeśli chodzi o niebezpieczne organizmy, to pośród nich najbardziej zaszkodzi roślinie przędziorek. To mały, ale groźny owad.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 2-3m
Pokrój: Płożący
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: -