Porcelana to niezwykle ceniony materiał ceramiczny. Powstaje w wyniku wypalania w wysokich temperaturach mieszanki glinki kaolinowej, skalenia i kwarcu. Wynaleziono ją w Chinach, w VII w. Na Stary Kontynent zaczęto ją importować jeszcze w średniowieczu. Szybko stała się bardzo pożądanym surowcem, zyskała miano „białego złota”, a jej posiadanie świadczyło o dużej zamożności. Zachodnią technologię wytwarzania szlachetnej ceramiki opracowano dopiero w XVIII w. w Saksonii. Wcześniej wytwarzano „wyroby porcelanopodobne”, takie jak porcelit, czy fajans, które imitowały chiński oryginał, ale nie dorównywały mu pod względem składu mineralnego. Pierwszą w Europie manufakturą porcelany była ta, założona przez Augusta II Mocnego w Miśni. Niemcy szybko stały się jednym z najważniejszych ośrodków, w których zajmowano się produkcją „białego złota”. Znaczna część zakładów, powstałych w tamtym okresie, funkcjonuje do dziś.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Do najcenniejszych marek porcelany, poza tą miśnieńską, należą: Rosenthal, KPM, Reinhold Schlegelmilch (manufaktura w Tułowicach).
Prawdziwa porcelana po wypaleniu ma biały kolor i jest bardzo wytrzymała. Charakteryzuje się odpornością na działanie czynników chemicznych oraz niską nasiąkliwością. Jakość wykonania można określić po jej grubości — im większa, tym gorsza jakość ceramiki.