Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czyszczenie parownika klimatyzacji w samochodzie - metody, porady, opinie

Utrzymanie klimatyzacji samochodowej w czystości z pewnością gwarantuje komfort podróżowania. Czasem jednak z układu klimatyzacji w samochodzie wydobywa się nieprzyjemny zapach. Świadczy to zwykle o pojawieniu się grzyba. Częścią układu, którą należy wówczas wyczyścić, jest parownik klimatyzacji. Prócz czyszczenia, konieczna jest także dezynfekcja. W jaki sposób odbywa się mycie parownika?
Czyszczenie parownika klimatyzacji w samochodzie - metody, porady, opinie

Czym jest parownik?
Słynny parownik jest nieodłącznym elementem układu klimatyzacji w samochodzie. Znajduje się zwykle w trudno dostępnym miejscu – między kabiną pasażerską a komorą silnika. Jego „ukryta” lokalizacja wprost uniemożliwia amatorom przeprowadzenie czyszczenia.

Okazuje się, że parownik klimatyzacji odgrywa bardzo ważną rolę w samochodzie. Do jego zadań należy m.in. pochłanianie ciepła z wnętrza samochodu, odparowywanie czynnika chłodniczego, utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci oraz oczyszczanie powietrza.

Jest bardzo wiele opinii na temat czyszczenia parownika. Większość z nich opiera się głównie na założeniu, że jeśli nic się nie dzieje, to nie należy niczego ruszać. W dużej mierze brak czyszczenia parownika spowodowany jest także trudno dostępną lokalizacją.

Przeczytaj rónież: Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku - sprawdzone sposoby

Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku - sprawdzone sposoby

Jak wyczyścić parownik?
Czyszczenie układu klimatyzacji przeprowadza się za pomocą specjalnych środków, jednak czyszczenie parownika klimatyzacji to już wyższa szkoła jazdy. Nie istnieje perfekcyjna metoda, dzięki której dokładnie wyczyścimy parownik. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest całkowite wyjęcie zespołu.

Parownik to element klimatyzacji o bardzo skomplikowanej budowie. Z tego względu nie jest możliwe jego dokładne wyczyszczenie. Planując jednak odgrzybianie parownika, należy zwrócić uwagę na skład preparatu chemicznego. Nie może on być szkodliwy dla zdrowia oraz dla samego parownika (aluminium).

Inna metoda na czyszczenie parownika klimatyzacji polega na opróżnieniu układu klimatyzacji z czynnika chłodzącego. Następnie wykonuje się mycie układu. Kolejny krok to sprawdzenie szczelności klimatyzacji. Jeśli próba da pomyślny wynik, następuje nabicie klimy oraz wymiana czynnika chłodzącego i filtra kabinowego. Wyczyszczenie całego układu klimatyzacji powinno wyeliminować przykry zapach.

Przeczytaj również: Jak wybrać klimatyzator do domu?

Jak wybrać klimatyzator do domu?

Czy dezynfekcja i mycie tej części jest konieczne?
Zarówno parownik, jak i cały układ klimatyzacji w samochodzie wymagają regularnego czyszczenia i odgrzybiania. W przeciwnym razie zanieczyszczona klimatyzacja negatywnie wpływa na zdrowie pasażerów. W dodatku nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylacji zaburza komfort podróżowania.

Odgrzybianie oraz czyszczenie klimatyzacji zaleca się wykonywać w trakcie przeglądu. Specjaliści zrobią to w fachowy sposób, a my będziemy spokojni o zdrowie swoje i swoich bliskich. Nie wolno lekceważyć pojawiającego się brzydkiego zapachu.

Opinie fachowców są zgodne – regularne czyszczenie układu klimatyzacji jest gwarantem prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji. Nie wolno zapominać przy tym o parowniku, który stanowi główną część układu. Pamiętajmy – mycie i dezynfekcja to podstawa!

Jeżeli chciałbyś znaleźć bardziej kompleksowe informacje na temat czyszczenia klimatyzacji, sprawdź ten artykuł.

Zdjęcie główne: aniaradzi.pl

Jak utrzymać w czystości materac do łóżka?

Jak pozbyć się plam z kawy? Kilka praktycznych sposobów

Jak się pozbyć żółtych plam pod pachami?

Czy poduszkę z pierza można uprać w pralce? WyjaśniamyPrzeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.