Porady domowe

Jak oszczędzać ciepło? Te sposoby sprawią, że rachunki będą niższe

Jak oszczędzać ciepło w domu? To pytanie, które w okresie jesienno-zimowym zdaje sobie wielu z nas. Podpowiadamy, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. 

Jak oszczędzać ciepło? Te sposoby sprawią, że rachunki będą niższe
Poznaj sposoby oszczędzania ciepła w domu Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Podwyżki cen ciepła w 2022

W 2022 roku polskie gospodarstwa domowe boleśnie odczują podwyżki cen prądu, gazu, ogrzewania oraz wody. Trudną sytuację napędzają kryzys na światowych rynkach paliw oraz rosnące koszty uprawnień do emisji CO2. Taniej nie będzie – ceny energii będą wzrastać również z powodu transformacji energetycznej, jaką muszą przeprowadzić rodzime przedsiębiorstwa ciepłownicze. Swoje dokłada również inflacja, która urosła do poziomu nienotowanego od 20 lat (5,9% w październiku 2021). Eksperci z wortalu subiektywnieofinansach.pl szacują, że podwyżki cen ciepła dla przeciętnych mieszkań mogą sięgnąć od 10% - 20%. W niektórych przypadkach to aż o 400 zł więcej niż w ubiegłym roku*. Widmo podwyżek i pełnia sezonu grzewczego powodują, że wielu z nas zastanawia się, jak oszczędzać energię cieplną, by ograniczyć błyskawicznie rosnące wydatki.

Jakie są sposoby oszczędzania ciepła?

Rachunek za ogrzewanie to jedna z największych pozycji w każdym domowym budżecie. Statystycznie za utrzymanie ciepła w mieszkaniu polska rodzina płaci ok. 2500 zł rocznie. Wysokość opłat zależy od wielu czynników: ilości zużycia, rodzaju źródła ogrzewania, miejsca zamieszkania. Chcąc zmniejszyć rachunki i zacząć oszczędzanie ciepła w domu, skoncentrujmy się przede wszystkim na zmianie codziennych nawyków oraz dobrych praktykach użytkowania ciepła. Zmniejszenie zużycia energii, a więc wykonanie kilku prostych prac modernizacyjnych i zmiana błędnych przyzwyczajeń realnie zmniejszy wysokość rachunków oraz pomoże oszczędzać ciepło w domu i mieszkaniu.

Jak oszczędzać ciepło? Ciepłomierz

Aby efektywnie oszczędzać ciepło, warto monitorować jego zużycie za pomocą ciepłomierza, czyli licznika ciepła. Jego wskazania są podstawą do rozliczania się z dostawcą energii. Nowoczesne urządzenia tego typu nie tylko rejestrują pobór ciepła, ale umożliwiają też automatyczną diagnozę instalacji grzewczej — informują o usterkach i awariach. W domach jednorodzinnych ciepłomierze montowane są w piwnicach lub pomieszczeniach gospodarczych, a w blokach mieszkalnych w skrzynkach na klatkach schodowych lub innych miejscach, umożliwiających wszystkim lokatorom odczytywanie wskaźnika. Odczyty ciepłomierzy porównujmy również z rozliczeniami z poprzedniego sezonu. Jeśli zauważymy duże rozbieżności, będzie to wskazówką do wprowadzenia zmian w codziennym użytkowaniu ciepła lub przeprowadzania prac termomodernizacyjnych.

licznik ciepła, ciepłomierz na kaloryferze Kontrola ciepłomierza to sposób, by oszczędzać energię cieplną Fot. 123RF/PICSEL

Jak oszczędzać ciepło? Wymień uszczelki na nowe

Uszczelki zamontowane przy oknach, balkonach i drzwiach z biegiem czasu pod wpływem czynników atmosferycznych po prostu się zużywają. Po kilku latach od założenia mogą się kruszyć lub parcieć, nie zapewniając właściwiej izolacji. Jednym ze sposobów oszczędzania ciepła jest regularna konserwacja tego typu elementów. Niepoprawnie zabezpieczone okna i drzwi mogą odpowiadać za nawet 20-25% strat ciepła. Systematyczna kontrola i wymiana warstw uszczelniających może przynieść sporo oszczędności.

Inne sposoby na oszczędzanie ciepła w mieszkaniu to właściwa regulacja okien oraz utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach.

Oszczędzanie ciepła w domu – regulacja okien

Większość nowoczesnych okien wyposażona jest w śrubę umożliwiającą samodzielne sterowanie ich szczelnością. Dostępne są dwa tryby, które przeznaczone są do stosowania o określonych porach roku. W ustawieniu „zima” skrzydło okienne ściślej przylega do ramy, co zwiększa jego szczelność i ogranicza straty ciepła. Domykanie okna w tym trybie może być trudniejsze – klamka będzie stawiać większy opór. Przeczytaj, jak przygotować okna na zimę.

otwieranie okna Jak oszczędzać ciepło w domu? Zacznijmy od wyregulowania okien Fot. 123RF/PICSEL

Pamiętajmy jednak, by chcąc oszczędzać ciepło w domu, nigdy nie zatykać nawietrzników okiennych ani przewodów wentylacyjnych. Zbyt duża szczelność może prowadzić do problemu zawilgocenia mieszkania lub zaczadzenia. Jeśli z kratki wentylacyjnej ciągnie zimne powietrze, to wskazówka, że mamy do czynienia z ciągiem wstecznym. Skonsultujmy ten problem z kominiarzami lub administracją budynku.

Oszczędzanie ciepła w mieszkaniu – utrzymywanie optymalnej temperatury

Optymalna dla zdrowia i dobrego samopoczucia temperatura w mieszkaniu wynosi przeciętnie ok. 18-21 st. C i jest uzależniona od poziomu wilgotności powietrza, która nie powinna przekraczać zakresu 40-60%. Nagrzewanie pomieszczeń do wyższych temperatur niepotrzebnie zawyża rachunek za ciepło. Temperaturę warto też dostosować do funkcji, jakie spełnia dane pomieszczenie:

  • w pokoju dziennym temperatura powinna wynosić ok. 20-21 st. C
  • w kuchni, która jest dogrzewana podczas gotowania, powinna wynosić ok. 16-19 st. C;
  • w sypialni zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie 17-19 st. C. W takich warunkach lepiej się śpi;
  • w łazience odpowiednia temperatura to 22-24 st. C.

Aby oszczędzać ciepło w domu, zwracajmy również uwagę, by nie dogrzewać pomieszczeń, z których korzystamy rzadko lub wcale. Utrzymujmy w nich minimalne grzanie i domykajmy je drzwiami, tak by zimne powietrze nie dostawało się do reszty domu. Unikajmy jednak zatykania szczelin między drzwiami a podłogą kocami czy innymi przedmiotami. Minimalna cyrkulacja powietrza jest ważna dla utrzymywania wilgotności na odpowiednim poziomie.

W budynkach jednorodzinnych starajmy się utrzymywać stałą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Duża amplituda i gwałtowne zmiany pracy kotła gazowego – np. wyłączanie na czas nieobecności lub w nocy – powoduje większy pobór energii, niż gdyby ogrzewanie działało przez cały ten czas.

Oszczędzanie energii cieplnej – sterowniki i termostaty

Sterowanie temperaturą w całym domu lub mieszkaniu ułatwiają specjalne sterowniki pokojowe i termostaty, w które są wyposażone nowoczesne, energooszczędne grzejniki. W zależności od stopnia zaawansowania, urządzenie może dostosowywać temperaturę do pory dnia oraz komunikować się z czujnikami okiennymi, co usprawni wietrzenie pomieszczeń.

Sposoby oszczędzania ciepła — kontrola instalacji grzewczej

Skontrolujmy stan techniczny grzejników oraz systemów grzewczych wykorzystywanych w domach jednorodzinnych. W razie konieczności odpowietrzmy niewydajnie pracujące kaloryfery. Sprawdźmy działanie kotłów gazowych, węglowych i kondensacyjnych oraz szczelność systemu wentylacji. Ich producenci zalecają przeprowadzanie przeglądów serwisowych przynajmniej raz w roku. Dzięki nim można uniknąć poważnych i kosztownych w naprawie awarii oraz obniżenia wydajności pracy tych urządzeń.

Sposobem na oszczędzanie energii cieplnej w domu jest odsłonięcie kaloryferów Fot. 123RF/PICSEL

Jak oszczędzać ciepło w domu? Odsłoń kaloryfery

Upewnijmy się również, że w żaden sposób nie ograniczamy pracy grzejników. Ekrany zasłaniające kaloryfery, meble, a nawet zasłony czy po prostu osadzający się na urządzeniach kurz utrudniają rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniach. W miarę możliwości odsłońmy je i regularnie odkurzajmy.

Ciepłe powietrze emitowane przez grzejniki może być pochłaniane przez ściany, na których są zainstalowane. Aby uniknąć tego efektu i skierować ciepło do środka pomieszczeń, za kaloryferami warto umieścić folię magnetyczną lub ekrany zagrzejnikowe.

Co pomaga oszczędzać ciepło w domu?

Proste zasady oszczędzania ciepła w mieszkaniu, które warto wcielić w życie od razu to:

  • Zamykanie drzwi między pokojami, by ograniczyć powstawanie przeciągu;
  • Odsłanianie okien w ciągu dnia i zasłanianie nocą – rozsunięcie zasłon i firan wpuści do wnętrza ciepło w postaci fal podczerwonych. Zasłonięcie okien po zmroku ograniczy wychładzanie pomieszczeń;
  • Krótkie, ale intensywnie wietrzenie mieszkań przy wyłączonych termostatach — cyrkulacja powietrza, szczególnie jesienią i zimą jest ważna dla utrzymania prawidłowego mikroklimatu w domu. Okna otwierajmy na oścież na kilka-kilkanaście minut.

Jak oszczędzać ciepło? Rozwiązania długofalowe

W przypadku starszych budynków warto rozważyć przeprowadzenie termomodernizacji, czyli:

  • zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną do ogrzewania pomieszczeń lub wody,
  • ograniczenie strat ciepła lub,
  • zmianę zużywanych źródeł energii.

Termomodernizacja to szerokie pojęcie, które obejmuje proste prace, jak również kompleksowe rozwiązania, wymagające przeprowadzenia generalnego remontu domu.

Aby oszczędzać ciepło i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie warto rozważyć montaż rekuperatora Fot. 123RF/PICSEL

Do prac termomodernizacyjnych zalicza się:

  • identyfikację mostków cieplnych oraz ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów i podłóg,
  • ocieplenie dachu,
  • wymianę okien i drzwi na nowe,
  • modernizację i remont instalacji grzewczej: wymiana grzejników, izolacja rur,
  • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
  • wymiane systemu grzewczego na nowy.

Jeśli jesteśmy na etapie budowania lub gruntownego remontowania domu warto rozważyć zainstalowanie rekuperatora. Urządzenie odzyskuje część ciepła z powietrza usuwanego z budynku.

Nowoczesną technologią grzewczą, która charakteryzuje się niewysokimi kosztami eksploatacji, a więc umożliwiającą oszczędzanie na kosztach ogrzewania są pompy ciepła. Ich działanie opiera się o sprężarki, które kompresują powietrze pobierane z zewnętrznego otoczenia budynku.

Aby zmniejszyć koszty ogrzewania, projektując nowy budynek, warto wziąć pod uwagę jego położenie względem słońca. Pomieszczenia dzienne warto umieścić na stronie południowej, a gospodarcze na stronie północnej. Przeczytaj więcej o budownictwie pasywnym.

Redakcja Deccoria.pl 

źródło: Ireneusz Sudak, Nadciągają czterej „jeźdźcy energetycznej apokalipsy”. Jak bardzo odczujemy w portfelach podwyżki cen prądu, ciepła, gazu i benzyny? Oto przyszłoroczny krajobraz, dostęp: https://subiektywnieofinansach.pl/podwyzki-cen-energii-wydrenuja-nasze-portfele-w-2022-roku/

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.