Porady domowe

Poradnik: Jak sprzątać, gdy w domu jest małe dziecko?

W mieszkaniu, w którym mieszka małe dziecko powinno być czysto, ale wcale nie sterylnie! Sprawdź, jak dbać o dom z pożytkiem dla malucha i siebie.

Poradnik: Jak sprzątać, gdy w domu jest małe dziecko?

Obsesyjne szorowanie, mycie i dezynfekowanie mieszkania ma co najmniej dwie spore wady. Jest męczące dla mamy i redukuje jej wolny czas do zera, dla malca zaś może się skończyć wysypką i kaszlem.

Zbyt duża ilość chemikaliów może podrażniać delikatną skórę smyka, a nawet spowodować atak duszności. Nadmiar higieny nie jest dobry także dlatego, że układ odpornościowy dziecka w sterylnym domu, nie ma okazji do treningu. Codzienny kontakt z odrobiną kurzu i brudu stopniowo uodparnia. 

Bez odkażania

Do sprzątania wybieraj środki w płynach. Są łagodniejsze od tych w proszku, a poza tym łatwiej dokładnie je spłukać. Nie polecamy też specyfików w sprayu, gdyż mogą podrażnić drogi oddechowe maluszka. Wybieraj produkty typu "2 w 1" i w koncentratach. Zazwyczaj mają uboższy skład chemiczny, a przez to są mniej szkodliwe.

Pamiętaj o starych domowych sposobach na brud: np. sok z cytryny doskonale nadaje się do wybielania tkanin, woda z solą do mycia szkła, soda oczyszczona do dezynfekcji sanitariatów. Jeśli uznasz, że dom wymaga gruntownych porządków, i użycie silnych środków dezynfekujących jest konieczne, w dniu sprzątania wywieź malca do babci, a gdy skończysz, wywietrz mieszkanie.  

Przeczytaj również: Jak sprzątać przy pomocy ziół?


Fot. 123RF.com

Lśniąca podłoga 

Jeśli malec już raczkuje i bawi się na podłodze, trzeba myć ją codziennie, żeby zebrać kurz, sierść, resztki jedzenia. Na większe zabrudzenia podłogi z PCV warto do wody dodać trochę płynu do naczyń lub szamponu dziecięcego. To delikatne środki, ale dobrze poradzą sobie z tłustym kurzem. Możesz także użyć jakiegoś łagodnego środka myjącego bez chloru, środków antybakteryjnych i silnego zapachu.

Jeśli masz w domu parkiet, polecamy specjalny płyn do drewna (używaj bezzapachowych), ale wcześniej trzeba będzie mocno go rozcieńczyć. Miłośniczki podłóg bez lakieru poradzą sobie z brudem za pomocą wody z płatkami mydlanymi. Aby parkiet ładnie się błyszczał, zamiast pasty do podłogi, spróbuj użyć oleju jadalnego lub wosku. 

Czyste sprzęty

Zabrudzone plastikowe zabawki umyj szczotką, używając ciepłej wody i mydła. Pranie pluszaków może odbywać się raz na dwa miesiące z dodatkiem łagodnego płynu do prania. Trzeba je potem dokładnie dwa razy wypłukać. Brudzące się łatwo krzesełko do jedzenia trzeba ciągle przecierać wilgotnymi chusteczkami, ale dokładniejsze mycie zafunduj mu raz na tydzień. Najlepiej włożyć je do wanny, polać wodą z prysznica, przeciągnąć namydloną gąbką i ponownie spłukać.

Przeczytaj również: Zadbaj o ulubieńców twojego dziecka! Jak czyścić zabawki

Przewijak i stolik wystarczy raz na tydzień przemyć wilgotną szmatką. Akcesoria malutkiego niemowlęcia warto raz na miesiąc przemyć łagodnym preparatem do dezynfekcji (do kupienia w aptece).

Odkurzony dywan

Bieganie z odkurzaczem to dość męcząca czynność. Wystarczy ją wykonywać raz na 2-3 dni. Jeśli nie masz wodnego odkurzacza - przed sprzątaniem delikatnie spryskaj dywan wodą, a kurz będzie mniej unosił się w powietrzu. Na wszechobecne kurze dobrym sposobem jest ściereczka z mikrofibry. Nie rozmazuje brudu i nie trzeba jej nasączać chemią - wystarczy woda.

Zobacz więcej zdjęć

Białe sanitariaty

Dopóki masz malucha w domu zrezygnuj ze środków z chlorem, bo to on jest najczęściej przyczyną podrażnień. Na rynku są płyny do mycia umywalki i wanny bez tego dodatku. Nocnik i wanienkę dziecka myj gorącą wodą z dodatkiem dziecięcego płynu do kąpieli lub mydła. Osad usuwaj szczoteczką. 

Pachnące pranie

Stosuj proszki i płyny przeznaczone dla dzieci. Nie polecamy płynów zmiękczających o silnym zapachu - przynajmniej dopóki malec nie skończy trzech lat. Pranie alergika płucz dwa razy. 

Co mówią etykiety?

  1. Szukaj znaków CZD i IMiD To daje gwarancję, że produkt jest bezpieczny dla dziecka.
  2. Nie używaj środków oznakowanych jako "toksyczne" (do przetykania rur, wybielaczy) Pamiętaj, że trujące są również opary tych detergentów.
  3. Szukaj produktów oznakowanych jako ekologiczne Są one lepsze dla środowiska, a tym samym zdrowsze dla człowieka.
  4. Wybieraj spośród firm, które przystąpiły do międzynarodowego projektu "Przyjazna Czystość" Dzięki specjalnemu nadzorowi, ich produkty są bezpieczniejsze dla ludzi i środowiska.

Deccoria.pl

Foto: ©123RF/PICSEL 

Przeczytaj również:

Jak dbać o zabawki?

Jak urządzić pokój dla niemowlaka

Jak przygotować dom na przyjście dziecka

Na te gadżety uważaj, urządzając pokój niemowlaka

Myślisz, że twój dom jest bezpiecznym miejscem dla twojego dziecka? Błąd!

Dziecko i mieszkanie w kawalerce – jak to pogodzić?


Fot. 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.