Życie w kawalerce wraz z dzieckiem to nie lada wyzwanie, wymaga bowiem niezwykle przemyślanej organizacji przestrzeni. Na jednym obszarze musimy pomieścić pokój dzienny i miejsce relaksu, dwie sypialnie - dla dziecka i rodziców - a także pokój zabaw dla naszego malucha. Kluczem do pogodzenia potrzebnych funkcji, jakie musi spełniać jeden pokój, jest właściwy dobór mebli (najlepiej wielofunkcyjnych), odpowiednia kolorystka i sprytny system do przechowywania rzeczy.
Mieszkanie z noworodkiem
Na małej powierzchni, która ma realizować indywidualne potrzeby wszystkich domowników, niestety nie zmieści się większość mebli, jakie moglibyśmy zakupić, gdybyśmy mieli do dyspozycji osobny pokój dla noworodka. W takim wypadku powinniśmy zainwestować w łóżeczko, najlepiej takie z szufladami, gdzie z łatwością schowamy duże paczki z pieluchami, dodatkowe ubranka lub inne potrzebne akcesoria do pielęgnacji dziecka. Dobrą inwestycją jest także zakup nakładki na łóżeczko, która będzie pełnieć rolę przewijaka - dzięki takiemu rozwiązaniu naprawdę zaoszczędzimy sporo miejsca. Aby mieć zawsze pod ręką artykuły pierwszej potrzeby, w pobliżu łóżka dla dziecka, można zamontować kilka otwartych półek, na których staną wiklinowe lub plastikowe koszyki.
Żeby zapewnić dobry sen dziecku i rodzicom, nie wybierajmy krzykliwych kolorów pościeli, które zamiast uspokajać, będą pobudzać naszego malucha. Najlepiej, jeśli prześcieradła oraz poszewki od pościeli noworodka i rodziców będą w zbliżonych, pastelowych kolorach. Takie rozwiązanie oprócz przespanej w spokoju nocy, powiększy optycznie całą powierzchnię mieszkania.
Jeśli zdecydujemy się na zawieszenie dekoracji nad łóżeczkiem dziecka, pamiętajmy, aby były one w kolorach, które już występują w pokoju. Dzięki temu uzyskamy przyjemną harmonię barw, zamiast drażniących i męczących kontrastów.
Mieszkanie z kilkuletnim dzieckiem
Wraz z wiekiem naszej latorośli rosną jej potrzeby. Gdy nasze dziecko ma kilka lat, konieczne jest wygospodarowanie nie tylko miejsca do spania, ale także do kreatywnej zabawy. Spróbujmy wydzielić kącik, w którym zmieszczą się wszystkie potrzebne do wypoczynku i zabawy mebelki: łóżeczko (najlepiej takie, które będzie rosło z naszym dzieckiem), małe plastikowe biurko z krzesełkiem, półki na książki oraz skrzynia do przechowywania zabawek. Takie miejsce możemy uzyskać dzięki zamontowaniu antresoli, na której umieścimy łóżko dla rodziców. Dzięki temu rozwiązaniu zyskamy powierzchnie pod łóżkiem pozwalającą na umieszczenie wszystkich potrzebnych rzeczy dla malucha. Wybierając takie rozwiązanie warto jeszcze pomyśleć o przemalowaniu ściany lub chociaż jej części, na inny kolor niż ten, który mamy w mieszkaniu. To wszystko spowoduje, że nasz maluch poczuje jakby naprawdę miał swój własny pokój.
Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na zakup antresoli i mebelków dla dziecka, wówczas zainwestujmy w skrzynię do przechowywania licznych zabawek, która zapewni porządek po skończonych harcach. Gdy nie znajdziemy miejsca nawet na nią, odstąpmy kilka półek w szafie lub regale, na których nasze dziecko poustawia kolorowe pudełka do przechowywania swoich skarbów. Zamiast biurka z krzesełkiem kupmy niewielki stolik kawowy z półką, który sprawdzi się zarówno dla malucha jak i dla dorosłych - rodzice będą mogli przy nim wypić pyszną kawę, a ich szkrab otrzyma miejsce do rysowania lub malowania.
Dolna półka zaś posłuży do przechowywania gazet, kartek i kredek. W wypadku gdy zabraknie nam miejsca na stolik, możemy zakupić kilka okrągłych krzeseł składanych w pionie, które z powodzeniem nam go zastąpią.
Przeczytaj również:
Urządzamy pokój dla dziecka, tego nie może w nim zabraknąć
Dziecko i mieszkanie w kawalerce – jak to pogodzić?
Pracujesz w domu? To na pewno ci się przyda!
Czy meble mogą pomagać w nauce?
Jak szybko i niskim kosztem odmienić pokój dorastającego dziecka?
Myślisz, że twój dom jest bezpiecznym miejscem dla twojego dziecka? Błąd!