Porady domowe

Pożary paneli fotowoltaicznych – jak duże jest ryzyko? Czy można zabezpieczyć fotowoltaikę od pożaru?

Pożary paneli fotowoltaicznych niektórym wydają się całkowitą abstrakcją, jednak w każdym systemie generującym prąd może dojść do zwarcia i w efekcie do pojawienia się ognia. Jakie są najczęstsze przyczyny pożaru fotowoltaiki i czy możemy coś zrobić, aby zabezpieczyć przed tym instalację? Czy ryzyko jest duże? Wyjaśniamy.

Pożary paneli fotowoltaicznych – jak duże jest ryzyko? Czy można zabezpieczyć fotowoltaikę od pożaru?
Istnieje obawa, że instalacja fotowoltaiczna może przyczynić się do wzniecenia pożaru. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Czy panele fotowoltaiczne zwiększają ryzyko pożaru?

Panele fotowoltaiczne, znane też jako panele słoneczne, składają się z ogniw fotowoltaicznych, które przemieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wytworzona w ten sposób energia może następnie zasilić różnego rodzaju urządzenia elektryczne, ale też systemy ogrzewania. Fotowoltaika, jako odnawialne źródło energii, cieszy się ogromną popularnością. Nie jest dziś niczym zaskakującym montaż instalacji fotowoltaicznej przy budynkach zarówno prywatnych, jak i publicznych. Czy jednak fotowoltaika może zwiększyć ryzyko pożaru?

Warto wiedzieć, że instalacja tego typu – jak każdy system generujący prąd – może przyczynić się do wzniecenia pożaru. W praktyce dzieje się to jednak niezwykle rzadko. Według danych szacunkowych z krajów zachodnich pożarowi ulega jedynie 0,006% wszystkich paneli fotowoltaicznych.

Przeczytaj również: Co skraca żywotność instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, kiedy możesz spodziewać się spadku mocy

Najczęstsze przyczyny pożaru fotowoltaiki

Zdarzające się pożary w budynkach mieszkalnych, spowodowane wadami urządzeń i instalacji elektrycznych, najczęściej wywołane są przez przestarzałe instalacje. W Polsce nie prowadzi się statystyk związanych z pożarami, które wybuchły przez instalacje fotowoltaiczne, jednak według  niemieckiego TÜV Rheinland oraz brytyjskiego BRE National Solar Centre ich ilość (w stosunku do wszystkich pożarów) można mierzyć w promilach (to jedna dziesiętna procenta). Profesjonalnie wykonany projekt i prawidłowy montaż fotowoltaiki sprawiają więc, że jest bardzo bezpieczna.

Ewentualne pożary mogą mieć natomiast trzy główne źródła:

  • zwarcie w instalacji,
  • uderzenie pioruna,
  • nieumiejętne rozłączanie instalacji.

Najczęstszą przyczyną podobnego pożaru jest złe wykonanie instalacji, na przykład niewłaściwe dobranie przewodów czy brak zabezpieczeń. Warto więc zlecić tak projekt, jak i montaż wysoko ocenianym fachowcom. Korzystanie z atrakcyjnych pod względem finansowym, ale jednocześnie w jakikolwiek sposób podejrzanych ofert może bowiem nastręczyć problemów.

Pożar od fotowoltaiki – przebieg akcji gaśniczej

Pożar wywołany na przykład zwarciem w instalacji fotowoltaicznej ma szczególny charakter – jest przecież związany z energią elektryczną. Gdy po zgłoszeniu strażacy przybywają na miejsce, ich pierwszym zadaniem jest odłączenie dopływu prądu do instalacji elektrycznej, by ograniczyć ryzyko ewentualnego porażenia. Podstawowym środkiem gaśniczym jest przecież woda, która przewodzi prąd.

Posiadacze fotowoltaiki powinni mieć w domu gaśnicę proszkową (min.4 kg proszku gaśniczego), umiejscowioną obok falownika i urządzenia zabezpieczającego instalację. W razie potrzeby można przy jej pomocy ugasić ogień, gdy jeszcze jest niewielki.

Jak zabezpieczyć fotowoltaikę od pożaru?

Instalacja fotowoltaiczna sama w sobie jest solidnie zabezpieczona przed pożarem. W nowoczesnych panelach często są wykorzystywane specjalne taśmy samogaszące, a także profesjonalne zabezpieczenia przed iskrzeniem AFCI i AFDD, automatycznie rozłączające panele, jeśli tylko wykryją ewentualny łuk elektryczny. Producenci stosują też między innymi wyłączniki różnicowoprądowe RCD i moduły RCMU, monitorujące stan całej instalacji i wyłączające falowniki, jeśli tylko wykryją prawdopodobne zagrożenie.

Wybór elementów zabezpieczających następuje w czasie przygotowywania projektu. Stosowane są różnego rodzaju zabezpieczenia nadprądowe (czyli wyłączniki i bezpieczniki), a także rozłączniki i ograniczniki przepięć. Coraz częściej wykorzystywane są także optymalizatory mocy, podłączone do każdego panelu. W momencie na przykład zaniku napięcia zasilającego zmniejszają w sposób automatyczny napięcie w panelach do 1V.

Czy jednak my sami możemy w jakiś sposób zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed pożarem? Z pewnością mamy decydujący głos przy jej wyborze – warto zdecydować się na taki produkt, który gwarantuje możliwie jak najlepszą jakość i jak największe bezpieczeństwo. Od wykonawcy warto zażądać odpowiedniej dokumentacji, która w razie problemów będzie stanowić solidne źródło informacji dla strażaków.

Właściciele instalacji fotowoltaicznej powinni także zakupić gaśnicę proszkową, która umożliwia bezpieczne gaszenie instalacji elektrycznej. Nie jest to produkt obowiązkowy, ale warto ją mieć. Rozsądnie też będzie wykupić ubezpieczenie obejmujące między innymi ryzyko wystąpienia pożaru. W przypadku korzystania z paneli fotowoltaicznych ryzyko to jest co prawda niewielkie, ale ewentualne straty mogłyby być kosztowne.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Ile kosztuje fotowoltaika na balkon? Zalety i wady fotowoltaiki w bloku. Czy montaż się opłaca?

Dofinansowanie fotowoltaiki 2023. Dla kogo? Jak złożyć wniosek? Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne?

"Ekologicznie": Absurdy pod szyldem "eko" na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.