Porady domowe

Trzy sposoby na odkręcenie wyrobionej śruby

Kiedy zajmujemy się pracą w profesjonalnym albo przydomowym warsztacie czy też garażu, na tę niedogodność natrafiamy relatywnie często. Wyrobioną, zapieczoną czy zardzewiałą śrubę odkręcić jest dość trudno, jednak na szczęście nie jest to niemożliwe do wykonania. Warto poznać trzy sprawdzone sposoby na to, by uporać się z zadaniem!

Trzy sposoby na odkręcenie wyrobionej śruby

fot. Pixabay.com

1. sposób – wykorzystaj narzędzia

Specjaliści prezentują szereg metod na to, by zapieczona czy wyrobiona śruba poddała się naciskom. Jedną z nich jest zastosowanie prostych akcesoriów. To jednak, które z narzędzi miałoby być ostatecznie zastosowane, zależy od tego, z jakim rodzajem śruby mamy do czynienia.

Najczęściej do tego celu używane są klucze płaskie oraz klucze nasadowe. Stosuje się je zwykle wtedy, kiedy zapieczona śruba ma sześciokątny typ łba (niezwykle popularny i najczęściej spotykany). Jest to, innymi słowy, śruba gwiazdkowa albo śruba imbusowa. Bardzo często mamy jednak do czynienia z sytuacją, w której znajduje się ona w miejscu trudno dostępnym, takim, do którego dostęp kluczy nasadowych jest uniemożliwiony. Wtedy do odkręcenia starej śruby lepiej sprawdzą się modele płaskie.

Przed użyciem klucza należy wspomóc się młotkiem, uderzając dość energicznie w łeb śruby. Wtedy dopiero przychodzi czas na to, by przejść do właściwego pozbywania się zardzewiałej śruby. Stosowanie odpowiednio dobranych kluczy przynosi dobre efekty. Nie zawsze jednak obrobiona śruba zostaje dzięki tej metodzie odkręcona. Są jednak również inne sposoby rekomendowane przez majsterkowiczów. Jeśli planujesz prace remontowe, sprawdź także ten artykuł o polecanych klejach do śrub i gwintów.

 fot. 123RF/PICSEL

2. sposób – wykorzystaj preparaty penetrujące

Producenci preparatów penetrujących w dużej mierze zadbali o to, by mocno zapieczoną śrubę można było z powodzeniem odkręcić. Tworzone przez nich środki nabyć można w przystępnych cenach. Za niezwykle popularny preparat WD-40 zapłacimy kilkanaście złotych, podobnie ma się rzecz w przypadku konkurencyjnych preparatów. Ich producent zapewnia, że odrdzewiacze ułatwiają natychmiastowe odkręcenie skorodowanych elementów.

Przeczytaj: 22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu »

Jak działają tego typu środki i jak odkręcić wyrobioną śrubę dzięki ich zastosowaniu? Wystarczy popsikać nimi śrubę w miejscu gwintu, a po kilku minutach dokonać próby jej odkręcenia. Gdyby okazała się ona nieudana, należy czynność powtórzyć, tym razem odczekując kilka godzin. Zwykle po tym czasie można już wyrobioną śrubę odkręcić.

Jak działają środki penetrujące na zardzewiałe śruby czy wyrobione nakrętki? Ich zadaniem jest wniknięcie w szczeliny znajdujące się pomiędzy nimi a materiałem, w który są wkręcone. Tego typu preparaty pozwalają na to, by bez większego wysiłku wykręcić starą śrubę, w znacznym stopniu eliminując ryzyko jej uszkodzenia.

Okazuje się, że śrubę imbusową odkręcić można stosując kilka metod. Podobnie poradzić sobie można z wyrobioną nakrętką. Niektórzy polecają również użycie nafty jako alternatywy profesjonalnego preparatu penetrującego.

3. sposób – podgrzewanie

Jak odkręcić wyrobioną śrubę, starą śrubę lub wyrobioną nakrętkę? Wbrew pozorom metod jest całkiem sporo! Poleca się również zastosowanie metody podgrzewania, dzięki której obrobioną śrubę można wyjąć z powodzeniem z materiału, w który została uprzednio wkręcona. Można użyć tutaj w zasadzie jednej z dwóch metod:

  • Zastosowanie palnika acetylotlenowego, który pozwoli na uporanie się z zadaniem. Warto mieć jednak na uwadze, by stosować tę metodę nie do samej śruby, lecz podgrzewać miejsce jej wkręcenia. Niezwykle istotna jest precyzja zastosowania palnika, ponieważ istnieje ryzyko bezpowrotnego zniszczenia elementów. Zwykle za palnik acetylotlenowy zapłacić trzeba zapłacić około 150 złotych.
  • Użycie nowoczesnego rozwiązania w postaci podgrzewacza indukcyjnego, dzięki któremu w krótkim czasie wytworzyć można specjalne pole elektromagnetyczne, którego zadaniem jest podgrzewanie elementów układu. Najtańsze modele nabyć można za nieco ponad 100 złotych (odpowiednie do domowych warsztatów), dostępne są również te, których koszt przekracza 1000 złotych.

Przeczytaj: Praca z wiertarką - triki i porady, których nie zdradzi żaden fachowiec »

Niekiedy zdarza się tak, że trzeba rozwiercić łeb śruby, która została uszkodzona. Jeżeli jednak stanowi ona jedną całość, warto zastosować któryś z zaproponowanych powyżej sposobów. Kiedy nie pozostanie nam nic innego, jak tylko rozwiercić ten element całkowicie, musimy użyć odpowiednich narzędzi np. wiertarki z wiertłami do metalu i wykrętaki.

Ekspert Kalkulatory Budowlane

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.