Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Praca z wiertarką - triki i porady, których nie zdradzi żaden fachowiec

Wiertarka to poręczne narzędzie, które jest niezbędne nie tylko podczas remontu, ale też w trakcie normalnej eksploatacji domu. Raz na czas zdarzy się, że będziemy chcieli wywiercić gdzieś jakiś otwór, by zawiesić półkę lub dekorację. Przedstawiamy kilka prostych rad i trików, dzięki którym wiercenie będzie jeszcze łatwiejsze.
Praca z wiertarką - triki i porady, których nie zdradzi żaden fachowiec

Wyznaczanie punktu wiercenia
Najbardziej przydatne podczas rozplanowania punktów wiercenia są miarka, z której pomocą odmierzymy niezbędne odległości oraz poziomnica, dzięki której będziemy mieć pewność, że otwory zostaną wywiercone w równej linii. Jeśli jednak nie mamy ich pod ręką, możemy skorzystać z najzwyklejszej taśmy malarskiej. Wystarczy nakleić ją równo (tak by jej końce nie wystawały z obu stron!) między otworami lub haczykami przedmiotu, który chcemy zamocować. Następnie ją zdejmujemy i przylepiamy na ścianę, w miejscu gdzie zawisnąć ma dana rzecz. Jej krawędzie będą wyznaczać miejsca, w których należy wywiercić otwory.

Jak zrobić otwory o gładkich krawędziach?
Zdarza się często, że otwory wiercone w drewnie mają nieestetycznie postrzępione krawędzie. W bardzo łatwy sposób można temu zapobiec – znów wykorzystać możemy żółtą taśmę malarską. Po prostu przylepiamy ją do podłoża i wiercimy przez nią. Zamiast taśmy, wykorzystać można np. niepotrzebny kawałek drewna — trzeba go jednak dodatkowo ustabilizować ściskami stolarskimi.

Wiercenie z udarem...?
Z funkcji udaru korzystamy, gdy wiercimy w podłożach zwartych, mocnych i twardych, takich jak beton, kamień czy pełna cegła. Pamiętajmy, by dociskać wówczas narzędzie mocno do ściany, bo tylko wtedy będzie ono działać skutecznie. W przypadku miększych, delikatniejszych materiałów, narażonych na pęknięcia, jak np. drewno, metale, plastiki, pustaki ceramiczne, płyty g-k, płytki ceramiczne i kamienne, unikamy stosowania udaru - to jasne.
Jeśli natomiast boimy się, że tworzywo, w którym chcemy wywiercić dziurki, pęknie w czasie pracy, jest na to prosta rada. Zacznijmy wiercić z użyciem cienkiego wiertła, a dopiero później wymieńmy je na to średnicy, z którą stworzymy otwór o rozmiarach, jakich docelowo potrzebujemy.


Zabrudzenia
Wiercenie, szczególnie w suficie, może porządnie dać się we znaki. Pył nie tylko spada na podłogę, skąd później roznoszony jest po całym mieszkaniu, ale też leci wprost na oczy wiercącego. Z tym problemem też można poradzić sobie na kilka sposobów. Niektórzy zalecają, by jednocześnie podczas wiercenia, przy pracującym urządzeniu trzymać rurę od włączonego odkurzacza. To całkiem skuteczne, jednak niezbyt praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli pracujemy bez niczyjej pomocy.

W takim wypadku dobrze jest np. nakleić pod miejscem nawiercania na taśmie dwustronnej szeroko uchyloną kopertę (zastąpić ją można np. malarską czapkę złożoną z gazet) lub zwykłą, samoprzylepną karteczkę biurową złożoną na pół. Jeśli chcemy zrobić dziurki w suficie, warto przygotować sobie „podkładkę”, na którą opadnie cały pył. Bierzemy plastikowy kubeczek (jednorazowy lub po kawie w sieciówce), skracamy go do połowy wysokości wiertła. W denku nacinamy niewielki otwór i nakładamy je na urządzenie krawędziami na zewnątrz.

Jak wiercić w metalu?
Przed wierceniem w metalowej powierzchni dobrze jest wcześniej z użyciem innego narzędzia (punktaka, ale dobrze sprawdzą się, chociażby gwoździe czy śrubokręt) zrobić niewielkie wgłębienie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jak wiercić w szkle?
Aby wywiercić dziurkę w szkle i zachować je w całości należy przygotować specjalną nasadkę, która umożliwi ciągłe schładzanie miejsca, w którym będziemy robić otwór. Wiercenie zaczynamy pod kątem, z czasem stopniowo je prostujemy. Ważne: cały czas powinniśmy używać urządzenia ustawionego na niskie obroty.

Jak wiercić w gresie?
Na ceramicznych płytkach wiertło może się ślizgać, co skutecznie utrudnia pracę. Aby temu zapobiec, znów możemy posłużyć się taśmą – po prostu przylepiamy ją na glazurze.

Deccoria.pl

123RF/PICSELL

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.