Porady domowe

Wykwity z komina – tego problemu nie wolno maskować. Jak pozbyć się groźnych plam na ścianach?

Wykwity z komina to problem, którego nie można zignorować. Te brzydkie, intensywnie pachnące sadzą plamy, które pojawiają się na ścianach, niekorzystanie wpływają na estetykę całego domu. Co więcej, mogą też wskazywać na poważne problemy. Sprawdź, skąd się biorą wykwity z komina. Dowiedz się również, jak pozbyć się groźnych plam na ścianach.      

Wykwity z komina – tego problemu nie wolno maskować. Jak pozbyć się groźnych plam na ścianach?
Sprawdź, co to są wykwity z komina oraz jak się ich pozbyć. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to są wykwity z komina?

Wykwity z komina to nieestetyczne plamy, które można zaobserwować na ścianach budynków. Dodatkowo wydzielają przykry zapach sadzy. Wykwity to nic innego jak wapienne osady, które najczęściej mają postać białego lub szarego nalotu (mogą też przybierać inne odcienie, takie jak brąz czy zieleń). Powstają w wyniku procesu kondensacji, który zachodzi w kominie. Woda, łącząc się z sadzą, przenika przez ściany i odparowuje, pozostawiając za sobą sole mineralne. W rezultacie tworzą one charakterystyczne białe plamy widoczne na ścianach budynku, które nazywamy wykwitami. Wykwity z komina to problem, który pojawia się głównie w starych budynkach, ale nie tylko. Może też dotknąć właścicieli nowo wybudowanych domów.

Gdzie powstają wykwity z komina?

Wykwity z komina można zaobserwować zarówno na zewnętrznych powierzchniach komina, jak i wewnątrz budynku czy w kanałach dymowych komina. Warto jednak zaznaczyć, że to nie tylko problem estetyczny. Chociaż same w sobie nie są szkodliwe, są oznaką nadmiernej wilgotności, a także mogą wskazywać na poważne problemy z przewodem kominowym (takie jak pęknięcia czy uszkodzenia muru). Dlatego ważne jest, aby kontrolować stan komina, a w razie zauważenia wykwitów podejmować odpowiednie działania.  

wykwity z komina Wykwity z komina to problem, którego nie można zignorować. Fot.Marcin Rutkiewicz/EastNews

Kiedy zaobserwujemy wykwity z komina, w pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Zazwyczaj są dwa powody. Jednym z nich jest niska temperatura spalin. Problem ten dotyczy przede wszystkim właścicieli wysokich kominów, ale także tych, w których zastosowano nowoczesne piece o niskiej temperaturze spalin (np. piece na pellet). W rezultacie w górnych częściach przewodu kominowego może skraplać się para wodna, która osadza się na ścianie.

Wykwity z komina wskazują również na nieszczelność systemu kominowego, która prowadzi do pojawienia się w nim wody deszczowej. W konsekwencji deszczówka, łącząc się z sadzą, powoli przesiąka przez ściany oraz prowadzi do rozwoju wykwitów.  

Przeczytaj również: Wentylacja w kotłowni – przepisy i wymagania. Czym grozi brak wentylacji?

Jak poradzić sobie z wykwitami z komina?

Wykwity z komina to problem, którego nie należy lekceważyć. Nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne. Nieestetyczne plamy na ścianach mogą sygnalizować poważniejsze problemy, które mogą prowadzić do korozji, osłabienia struktury i w konsekwencji do awarii komina. Aby poradzić sobie z wykwitami z komina, w pierwszej kolejności należy zbadać i wyeliminować przyczynę problemu (może to być wilgoć skraplająca się w kominie lub woda dostająca się z zewnętrz). Inaczej wszelkie działania nie przyniosą żadnego efektu.      

Aby zapobiec pojawieniu się wykwitów, warto ocieplić komin w jego górnych partiach. W tym celu doskonale się sprawdzi wełna mineralna, którą można ocieplić komin m.in. na wysokości poddasza. Takie działanie ogranicza straty ciepłego powietrza, co jednocześnie przekłada się na lepsze utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu.  

Co jednak w przypadku, gdy na ścianach budynku pojawiły się brzydkie plamy? Koniecznie jest podjęcie o wiele bardziej radykalnych kroków. Skutecznym działaniem jest montaż wkładu kominowego. Najpopularniejszymi rodzajami są wkłady ceramiczne lub z blachy kwasoodpornej. Pozwalają one na odprowadzanie spalin bez kontaktu z powierzchnią komina murowanego, dzięki czemu wilgoć skraplająca się w kominie nie wyrazi szkód.          

Oprócz tego konieczne jest również usunięcie powstałych plam na ścianach. Po wyeliminowaniu przyczyny powstawania wykwitów należy je osuszyć, a następnie usunąć warstwę zniszczonego tynku. Konieczne jest gruntowanie lub nałożenie specjalistycznych powłok izolujących plam, a następnie wykonanie nowego tynku. Na koniec wystarczy zamalować powierzchnię wybraną farbą nawierzchniową.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Ile kosztuje przegląd pieca gazowego? Co wchodzi w skład przeglądu i jak często trzeba go robić?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.