Porady ogrodnicze

Bukszpan w ogrodzie. Uprawa i wymagania

Bukszpan wieczniezielony jest niewymagający i stosunkowo łatwy w uprawie. Doskonale znosi silne cięcie i formowanie. Jako krzew zimozielony swoimi drobnymi, ciemnozielonymi liśćmi zdobi ogród przez cały rok, również zimą. Cechuje się także długowiecznością, dożywając nawet 700 lat! Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy!

Bukszpan w ogrodzie. Uprawa i wymagania
Fot. 123RF/PICSEL/Buxus sempervirens

Charakterystyka rośliny

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) to bardzo dekoracyjna, wolno rosnąca roślina. Ten zimozielony krzew, znany także jako gryszpan, dorasta do 3 metrów wysokości. Charakteryzuje go bardzo gęste ugałęzienie oraz drobne, skórzaste, błyszcząco zielone liście. 

Mniej oczywiste jest, że bukszpany posiadają również małe i niepozorne kwiaty w kolorze żółtym. Pojawiają się one na przełomie marca i kwietnia. Choć środowisko naturalne bukszpanu to rejon Morza Śródziemnego, Azja Mniejsza i Ameryka Środkowa, z powodzeniem można uprawiać go również w ogrodzie w klimacie umiarkowanym.

Bukszpan – odmiany

Bukszpan występuje w aż 30 odmianach dostępnych w sprzedaży w szkółkach i ogrodnictwach. Najbardziej popularne opisujemy niżej.

  • Bukszpan wieczniezielony Angustifolia – bardzo gęsty krzew o zimozielonych liściach. Charakteryzuje się odpornością na mróz.
  • Bukszpan wieczniezielony Argenteovariegata – dekoracyjna odmiana o eliptycznych listkach z białymi, nieregularnymi brzegami.
  • Bukszpan wieczniezielony Aureovariegata – odmiana o charakterystycznym piramidalnym kształcie. Odznacza się jasnozielonymi liśćmi z żółtymi plamkami. 
  • Bukszpan wieczniezielony Bullata – krzew dorastający do 2 m wysokości. Jego liście są wypukłe, jajowate i szerokie.
  • Bukszpan wieczniezielony Glauca – odmiana o wzniesionym pokroju i dekoracyjnych liściach w kolorze sinozielonym. 
  • Bukszpan wieczniezielony Suffruticosa – krzew bardzo wolno rosnący, przez co idealnie nadaje się do małych ogródków.
  • Bukszpan drobnolistny Faulkner stosunkowo niewielki krzew dorastający do 1–1,2 m wysokości. Intensywnie zielone, skórzaste liście przypominają liście borówki czerwonej.

Bukszpan z lawendą Fot.123RF.com

Jak uprawiać bukszpany?

Szukasz krzewu niewymagającego i stosunkowo łatwego w uprawie? Bukszpan to idealny wybór. Po zapoznaniu się z kilkoma podstawowymi informacjami na temat jego pielęgnacji z powodzeniem możesz zacząć uprawiać go w swoim ogrodzie.

Bukszpan – jakie stanowisko wybrać?

Bukszpany najlepiej sadzić na stanowisku zacisznym, a więc osłoniętym od wiatru. Rośliny te, rosnąc w pełnym słońcu, narażone są na poparzenia liści. Optymalnym wyborem jest zatem lokalizacja w półcieniu lub osłonięte od wiatru miejsce w cieniu.

Jakie podłoże dla bukszpanów?

Zastanawiasz się, jaka ziemia do bukszpanu będzie najlepsza? Roślina ta nie ma wysokich wymagań glebowych. Będzie dobrze rosła w przeciętnej ziemi ogrodowej. Jeśli chcesz jednak, by krzew rósł szybciej, zapewnij mu podłoże bogate w wapń. 

Na co uważać? Bukszpan nie powinien być sadzony na glebach stale wilgotnych. W takich warunkach często choruje.

Bukszpan – podlewanie

Jak prawidłowo podlewać bukszpany? Rośliny te wymagają stale wilgotnego podłoża, ale nie tolerują miejsc zbyt podmokłych i gliniastych. Z tego względu podlewać należy je regularnie, ale jednocześnie niezbyt obficie. Nie zapominaj o tym elemencie pielęgnacji nie tylko podczas letnich upałów, ale również wczesną wiosną i zimą, kiedy ziemia nie jest zamarznięta.

Bukszpan – nawożenie

Krzew ten powinien być nawożony regularnie, a więc co najmniej trzy, cztery razy w roku. Ostatnie wzmocnienie rośliny należy przeprowadzić do końca lipca. Jakich środków użyć? Do nawożenia bukszpanu najlepiej sprawdzą się kompost lub nawóz granulowany do bukszpanów i roślin żywopłotowych. Jeśli chcesz rzadziej nawozić roślinę, możesz sięgnąć po nawóz wolno działający. Stosując go, możesz przeprowadzić ten zabieg tylko raz w roku – wiosną.

Bukszpan – rozmnażanie

Najlepszym sposobem rozmnażania bukszpanu jest tworzenie sadzonek pędowych. Jak to zrobić?  W sierpniu lub we wrześniu zetnij niezdrewniałe fragmenty pędów o długości około 10 cm. Następnie wetknij je do skrzynek z mieszanką torfu i piasku. Przechowywane przez zimę w jasnym i chłodnym pomieszczeniu (np. w piwnicy), z powodzeniem się ukorzenią i wypuszczą wiosną listki. Młode bukszpany posadź w gruncie dopiero na przełomie kwietnia i maja.

Bukszpan – przycinanie

Chcesz, aby twój bukszpan zachował gęsty i zwarty pokrój? Pamiętaj o jego regularnym przycinaniu. Krzewy te skracaj dwa razy do roku – wiosną (na przełomie marca i kwietnia) oraz w połowie lata, a więc w sierpniu. Pierwsze cięcie pobudzi roślinę do tworzenia nowych pędów, dzięki czemu bukszpan się zagęści. Drugie pozwoli ujarzmić nowe przyrosty. Do formowania bukszpanu używaj ostrych nożyc i sekatorów, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji grzybowych w miejscach postrzępionych lub źle przyciętych.

Jak stworzyć żywopłot z bukszpanu?

Żywopłot z bukszpanu może być efektowną i stosunkowo prostą w wykonaniu ozdobą każdego, nawet najmniejszego ogrodu. Jak uformować bukszpan na żywopłot? Formowanie żywego płotu z bukszpanu zacznij od posadzenia krzewów w dwóch lub trzech rzędach w odstępach około 20-30 cm od siebie. Dzięki takiemu układowi naturalne ogrodzenie szybko się zagęści. Kiedy wykonać tę pracę? Najlepiej wczesną wiosną lub pod koniec lata. Kolejne kroki do idealnego żywopłotu to regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie nowo posadzonych rośliny. Odpowiednio formowany bukszpan po kilku latach utworzy piękny, gęsty zielony płot.

BUKSZPAN OBWÓDKA Fot.123RF.com

Bukszpan – choroby

Bukszpan, chociaż jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji, podatny jest na różnego rodzaju choroby roślin. Wiedząc, jak się objawiają, zwiększasz szansę na szybkie zdiagnozowanie i rozwiązanie problemu.

  • Fizjologiczne zamieranie liści i pędów – choroba charakteryzuje się zmianą koloru najmłodszych liści z zielonego na rdzawobrązowy. Do jej występowania przyczyniają się niskie temperatury oraz wiatry wysuszające tkanki rośliny.
  • Zamieranie pędów bukszpanu –  wiosną liście najmłodszych pędów bukszpanu przebarwiają się na kolor jasnozielony, a następnie na żółtobrązowy. Na pędach pojawiają się brązowe, szybko powiększające się plamy, które prowadzą do jego zamierania. Przyczyną jest atak patogenów.
  • Plamistość liści bukszpanu – objawia się występowaniem pojedynczych białych bądź jasnobrązowych okrągłych plam na brzegach blaszek liściowych. Źródłem kłopotów jest infekcja grzybowa krzewu.

Bukszpan – szkodniki

W przypadku bukszpanów zdecydowanie większe zagrożenie niż choroby stanowią szkodniki. Walka z nimi jest bardziej uciążliwa i nie zawsze zakończona powodzeniem. Jakich intruzów warto wypatrywać na krzewach?

  • Miodówka bukszpanowa – podczas ataku tego pasożyta liście bukszpanu zwijają się i wyglądem zaczynają przypominać główki kapusty. Owad ten podczas żerowania wydziela rosę miodową i wosk, który zauważysz na krzewach jako śnieżnobiałe, poskręcane niteczki.
  • Ćma bukszpanowa – larwy tego szkodnika żerują na liściach rośliny, wygryzając w nich dziury, a z czasem obgryzając całkowicie miąższ. Obecności tego szkodnika towarzyszy charakterystyczna przędza przypominająca pajęczynę oraz widoczne na liściach grudki odchodów.

ćma bukszpanowa Fot.123rf.com

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.